Šrucha zelná: kamarádský plevel do salátu

Před několika měsíci se mi objevila na zahradě podivná rostlina s tučnými listy. Byla jsem zmatená. Co to je za divný plevel? Naštěstí se jen pár dní po mém nálezu objevila tatáž rostlina ve facebookové skupině na určování rostlin a já zjistila, jak se můj plevel jmenuje. Je to šrucha zelná a překvapivě je to velmi zdravá a užitečná rostlinka – která ovšem, jak to již plevele dělávají, roste jak zjednaná a to úplně všude, i tam, kam ji nikdo nezval. Brzy jsem tak měla šruchu skoro v každém koutě zahrady. A rostla jako z vody – z malé kytičky mám už dneska trs větší než pořádná hlávka salátu. Protože jsem se ale dočetla o tom, že je šrucha nejen k jídlu, ale taky zdraví prospěšná, nechala jsem ji vesele bujet s tím, že ji stejně vesele spasu. Ta chvilka nastala před pár dny a mohu zodpovědně říct – šrucha zelná je moc dobrá. Pojďme se na tenhle kamarádský plevel podívat podrobněji.

 

Začněme trochou suchopárné botaniky z wikipedie. Šrucha zelná (latinsky portulaca oleracea) nazývaná také portulák nebo šrucha obecná je jednoletá rostlina z čeledi šruchovité. Může dosahovat velikosti až 40 centimetrů. Rozšířená je téměř po celém světě – v Evropě, Asii i Africe. Má hladký, načervenalý, většinou plazivý stonek. Listy jsou střídavě seskupeny v lodyhy a stopky. Kvete drobými žlutými květy během celého roku. Šrucha je taky pořádný nezmar – nevadí jí sucho ani nedostatek živin.

 

 

Když už vám tenhle plevel vyraší na zahrádce, nevyrážejte na něj hned s nůžkami. A nebo jen mírně – v salátu je totiž výborná. Poživatelný je i tlustý dužnatý stonek. Její listy pak mají lehce nakyslou chuť, díky čemuž je salát ze šruchy velmi osvěžující. Navíc šruchovým salátem děláte taky něco pro své zdraví – obsahuje totiž mimořádně velké množství omega-3 mastných kyselin. Jenom pozor, ať vám šrucha nevykvete – pak už není k jídlu, protože zhořkne.

 

Čínané šruchu zelnou dobře znají a využívají ve své tradiční medicíně. Obsahuje noradrenalin, vápenaté soli, dopamin, DOPA, kyselinu jablečnou, kyselinu citronovou, kyselinu glutamovou, kyselina asparagovou, niacin (tedy vitamín B3) a alanin. Používá se pro léčbu ústní vyrážky, při popáleninách, hmyzím kousnutí, průjmech nebo hemoroidech.
Plinius starší se o ní navíc zmiňoval ve svých spisech – slouží prý jako amulet proti veškerému zlu. A to už se vážně vyplatí.

 

 

Můj vlastnoručně připravený salát ála šrucha:)

 

Takže vzhůru na šruchu!:) Dá se z ní prý připravit i špenát nebo se dá osmažit na pánvi či přidat do omáčky. Gastronomické kreativitě se meze nekladou. Já si natrhala šruchu a přidala k ní trochu sýra, rajčátka, pár kapek olivového oleje a špetku oregána. Zmizela ve mě hodně rychle – ale nevadí. Ustřihnete-li si pár výhonků k večeři, vytrvalá a nezdolná šrucha za týden dva zase doroste.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

3 komentáře u „Šrucha zelná: kamarádský plevel do salátu

  1. Jo, to je zajímavá rostlinka, taky o ní jednou napíšu. :-) Jen doplním, že se dá využít např. i při dabetu typu 2 ("stařecká" cukrovka), v gynekologii (mj. zmírňuje nadměrné menstruační krvácení a zlepšuje ekt(r)opii děložního čípku), černém kašli nebo lokálně při vitiligu (odbarvení okrsku kůže).

Komentáře nejsou povoleny.