Šalvěj lékařská (salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (latinsky salvia officinalis) je vytrvalá, silně aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Roste jako polokeř do výšky 20 až 70 centimetrů, její listy jsou šedozelené, pokryté malými chloupky a silně voní. Šalvěj kvete od května do července, ale jako léčivá látka se sbírají listy.
Domovem šalvěje je původně středomoří, již ve starém Římě se používala jako léčivo. K nám se dostala až kolem 9. století, nejprve se pěstovala jen v kláštěrních zahradách, později i na zahrádkách, kde se vyskytuje dodnes, výjimečně ji můžeme potkat i zplanělou nebo v odrůdě šalvěje luční.
Kromě léčivých účinků je ale šalvěj pro svoji výjimečnou vůni využívána i v kuchyni, jako koření.

Ve 13. století prý existovalo rčení: „Proč by měl člověk zemřít, když v zahradě roste šalvěj?“. A není divu, vždyť i její jméno pochází z latinského salvare – spasit, vyléčit. Podle jedné pověsti, kterou najdeme ve středověkých bylinářích, se prý do záhonu šalvěje ukryla Panna Marie, kdyŽ utíkala z malým Ježíškem před Herodesovými vojáky. Rostlinka byla jediná, která jí ukryla a za to jí Marie věnovala navěky léčivou moc.
Použití:

Co sbíráme: listy nebo nať
Kdy: listy sbíráme ještě předtím, než rostlinka začne kvést, nejlépe v poledne
Jak: šalvěj je velmi vhodná na pěstování v květináči. Vysazujte jí na teplé, slunečné a dobře odvodněné stanoviště, půda nesmí být kyselá. V zimě chraňte před nadměrným vlhkem, průvanem a zimou. Rostlina při správné péči vydrží až sedm roků. Čerstvé listy můžete trhat po celý rok. Na jaře mají listy příjemnou slabou chuť. Po odkvetení je chuť výraznější.
Co obsahuje: silice – thujon, salviol a cineol, třísloviny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové.
K čemu se užívá: můžeme ji užívat zevně nebo vnitřně. Zevně zejména na kloktání – působí protizánětlivě a tak se hodí na léčbu oparů, aftů, ale také angíny nebo na léčbu rány po vytrženém zubu. Vnitřně pijeme šalvějový čaj, který působí výborně proti pocení, dále na nervová onemocnění, pro pročištění krve nebo na nemocná játra
Na co si dávat pozor: Zejména v kombinaci s alkoholem a ve velých dávkách může být jedovatá.

Recepty:

Odvar
Do půl litru vody nasypeme tři lžíce šalvěje, přivedeme do varu a v zakryté nádobě luhujeme asi dvacet minut. Po vychladnutí kloktáme nebo používáme jako obklady na akné či různá poranění.

Tinktura
Používá se proti nočnímu pocení, zánětech hrtanu, mandlí a nebo při obrně. 50 gramů řezané šalvěje zalijeme půl litrem koňaku nebo jiného destilátu a necháme stát v uzavřené lahvi 10 dní za občasného třepání. Užíváme 30 kapek na lžíci vody 3 x denně.

Moje zkušenosti:

Už jako malou mě maminka při angíně léčila kloktáním šalvěje a totéž jsem dělala při aftech nebo při zraněních v ústech. Hodně to pomáhá, trošku to sice svírá, ale účinek se dostavuje rychle. Mohu jen doporučit.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

9 komentářů u „Šalvěj lékařská (salvia officinalis)

  1. Nádherně a pravdivě popsala účinky a vlastnosti šalvějě. Pár komentátorů se rozcvičovalo. Asi nebylo, co dodat. Protože je to báječně popsané, také o těch silicích.
    Buď šalvěj ochranou našemu zdraví.

Komentáře nejsou povoleny.