runová magie

Runová magie: Úvod

S runami pracuji už mnoho let. Někdy intenzivněji, jindy méně, ale vlastně od prvního okamžiku, kdy jsem se s těmito znaky setkala, mě k sobě silně přitahovaly. Mají mnohem blíže k přírodě a přírodní magii než jiné metody magické práce. Jsou mnohovrstevné a mnohovýznamové, podobně jako tarotové karty. Mají však mnohem delší tradici – nejstarší dochované runové nápisy pocházejí z druhého století našeho letopočtu. Dřímá v nich prastará síla našich předků a jimi uctívaných pohanských bohů. Podle pověsti daroval lidem runy bůh Ódin (Wotan), který kvůli jejich získání mnoho dní a nocí visel hlavou dolů na posvátném stromě Yggdrasilu. Runová magie pracuje nejen se znaky, ale také nás spojuje se silami přírody a napojuje nás na linii našich předků.

yggdrasil

 

Co jsou runy?

Zjednodušeně řečeno se dá říct, že runy jsou písmo. Toto písmo využívaly zejména germánské kmeny v předkřesťanských dobách a později také Vikingové. Postupně byly vytlačeny současnou latinskou abecedou, ale v lidové tvořivosti se ve Skandinávii používaly až do 20.století. Runových abeced existuje více druhů, nejstarší je tzv. germánský futhark prostý s 24 znaky. Dále známe šestnáctiznakový vikinský futhork a futhork anglosaský, který má 28-33 znaků.

Proč se runové abecedě říká futhark (či futhork)? Podobně jako naše slovo abeceda vzniklo z názvu prvních písmen (á-bé-cé-dé), i slovo futhark je odvozeno od prvních znaků runové abecedy: F-U-Th-A-R-K. V pozdějších dobách se znak pro A četl jako O, odtud tedy trochu odlišné názvy.

Runový futhark se nevyužíval jen pro zápis textů, které se díky ostrému tvaru znaků dobře tesaly do kamene či ryly do dřeva. Runy byly písmo využívané zejména k magickým účelům. Pomocí vrhání kůstek či dřívek s vyrytými runovými znaky kněžky a kněží věštily budoucnost. Skrze rytí run pak bylo možné pomoci svému kmeni či uškodit nepřátelům. Runové amulety pak chránily svého nositele před zraněním či neštěstím. Moudrost run však můžeme využít i v dnešní době.

runy

 

Význam jednotlivých run

K magické práci využívám původní germánský futhark, který má 24 znaků. O něm také nadále budu psát.

Každá runa reprezentuje nejenom písmeno (F, U, Th, A… a tak dále), ale má také svůj název a představuje konkrétní slovo. Význam run a jejich názvy se časem měnily, proto můžete narazit na různé přepisy názvů run a jejich významů. I přes mírně odlišný název však výklad runy vždy zůstává zachován.

futharkV tabulce výše je všech 24 znaků, jejich název, písmeno, které představují a význam (anglicky). Pro podrobnější popis všech runových znaků a jejich význam v češtině naleznete v rubrice VÝZNAM RUN na tomto webu.

 

Runová magie

Zde si jen v krátkosti shrneme, jaké druhy runové magie existují. Podrobně se o nich pak rozepíšu v následujících článcích.

Asi nejstarší a nejužívanější je věštění z run. Na to se využívají kameny, dřívka nebo kůstky s vyrytými runovými znaky. Z pytlíčku se vytáhne předem určený či náhodně vybraný počet run, které se vrhnou na připravené pláténko nebo destičku. Runy, které zůstanou na ploše jsou hlavní pro výklad. Ostatní runy stojí v pozadí a doplňují celkový obraz. Záleží jak na poloze run a jejich vzájemné blízkosti, tak i na tom, zda je runa obrácená nebo ve správné poloze. Čtení z run je podobně náročná a složitá disciplína jako práce s kartami a je třeba v ní získat zkušenost a praxi.

runy

Velmi jednoduchým způsobem využití run i pro začátečníka je používání samostatných runových znaků podle jejich významu. Například runa Fehu přináší bohatsví, runa Gebo štěstí, runa Raido ochraňuje poutníky a podobně.

Jakmile se s runami blíže seznámíte, je možné znaky kombinovat a tím vzájemně posilovat jejich významy. To se dá využít v kouzlech runové magie, kdy se znaky malují na předměty a propůjčují jim svoji moc. Znaky je také možné malovat na tělo nebo jen před sebe črtat do vzduchu.

Nejvyšším uměním runové magie je kombinování znaků do obrazců, kterým se říká bindruny a vycházejí z dávné tradice runové magie zvané Galdr. Bindruny se malují na předměty, vyrývají do přírodních materiálů nebo vyšívají na oblečení. Správně využitá bindruna má velkou sílu a je třeba jej tvořit opatrně, aby se runy navzájem posilovaly.

galdr

O všech technikách práce s runami se již brzy rozepíšu více. Zatím můžete skrze odkazy v článku navštívit můj e-shop a vybrat si runové amulety podle svého gusta nebo si rovnou nechat stvořit bindrunu na míru.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

11 komentářů u „Runová magie: Úvod

 1. Na květnový úplněk, který je v sobotu 18.5 (přesný čas 23:11), připadají narozeniny Šrí Buddhy, Pána ega – mysli. (element světlo, runa ÓM-ómkara). Mantry-

  „ Buddham Sharanam gachhāmi “

  “ Sangham sharanam gachhāmi.“

  “ Dhammam sharanam gachhāmi „

 2. OM je počátek časoprostoru (těla)v těle kosmického vejce. kosmické vejce-božské tělo, má ducha, intelekt a tělo. -hhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Kardioida

 3. Tak jako hlásky a slabiky vytvářejí nějkou vibraci, rezonanci a působí nejvíce při zpěvu na celé naše energetické toky, emoce a pocity, na soustředění k čemu a souznění s čím.

  Tak také znaky a jejich kombinace vytvářejí v mysli určitý vjem souhry línií a myšlenek ,které více lidí obrazcům asociují. Nejmocněnjší vliv obrazců lze vnímat i fyzicky pokud jsou z drátu v elektromagnetickém poli, případně z nejrůznějších materiálů ve zvukovém poli, jako rezonátory. U některých je to i velice známo a rozšířeno i do technických symbolů.

  Ale když to vezmem hodně obecně, tak pokud nějaká kultura intenzivně používá nějaké tvary, které mohou být sice analogií mnohého v přírodě, ale oni si vybrali jeden z významů. Pak ten význam je živen jejich společným prožitkem a soustavnou asociací, že jako ho mají zafixován všemi smysly.

  A to nemusí být natrvalo. Jsou znaky, které se s kulturami měnily a lidé je pak se stejnou intenzitou vnímali jinak. Pak už skončíme u kvantového vnímání světa.
  Kde pozorovatel a zejména početná skupina pozorovatelů tvarovým znakům vloží silný emoční význam svých myšlenek vnímaný všemi smysly.
  Když zajdem do roztomila, tak kočičí packa v písku je také znak a pařátek bílé holubice v písku taky. Když si namalujem pusinku různých zvířátek, tak máme taky hezký znak.

  Věštění z run může být zajímavá disciplína pro zábavu, tam si myslím, že je to vícečetná pomůcka, kterou věštec nejdříve, s tou pomůckou, musí trénovat a právě nejdřív do těch symbolů a jejich kombinací, aby vtiskl svoji výkladovou představivost, k těm mnoha variantám, co mu vyjdou. A to by nestačilo, ještě, aby to jako pomůcka k něčemu bylo, by musel trénovat a ověřovat se svými pocity a myšlenkami, čeho si všímá a jak si toho všímá, když si klade otázku a jakou mu to dává zpětnou vazbu.

  Protože veškeré tyhle pomůcky jsou na to, aby člověk prožíval všemi smysly práci se svojí představivostí a soustředěním myšlenek. Více pokročilí si nepomáhají v podstatě téměř s ničím. Buď jen pohrávají s kamínky, kreslí si do písku, tančí, nebo poslouchají vyladěné melodie, akordy, modulace.

  Posléze naslouchají už jen přírodě, svému nitru a vidí. Vidí, tak jako když chodí bez berlí , jako když se uzdraví člověk po dlouhé nemoci a zase chodí bez pomůcek. Aneb, proč je na zemi tolik cest , tolik řečí, jazyků a písem. Protože každý , kdo hledá cestu k uzdravení , nějakou dobu si něčím vypomáhá, třeba povídáním, čtením , psaním. Ale někdo pak už dál komunikuje s přírodou také přímo jazykem té přírody, která má pestrobarevné analogie provázanosti všeho.

  A když pozorujem přírodu s naším přirozeným egem, které není přefouknuté k pyšnému prasknutí a pozorujem s vděčností, úžasem a lidskou pokorou, všechnu krásku, kterou můžem zažít, ve svém nitru i vně, v přírodě, tak budeme šťastni. A o tom pějí národy.

 4. Měla jsem za to, že galdr je severský termín pro zaklínadlo – prostě „slovní“ magii. Runa vzniklá zkombinováním více run je tzv. bindruna. Tak jsem zvědavá na pokračování, můžeš prosím Lúmennko třeba i uvést literaturu ze které čerpáš? Ráda si rozšířím obzory. Runy jsou mé oblíbené. :-)

 5. Lif: máš pravdu, mám evidentně zmatek v terminologii. Člověk, který mě učil „svazování run“ tomu říkal galdry a já to převzala. Galdr je ale termín (jak jsem se dovzdělala :)), který je „bindrunám“ nadřazený a obsahuje v sobě veškerou runovou magii, od zpívání, rituálů a rytí run po tvoření „bindrun“, tedy složených run.
  Upravím to v článku a nadále budu používat pro složené runové symboly přesnější termín „bindruny“. Děkuji za doplnění.
  Jinak největším zdrojem mi byl člověk, který mi runy představil a zasvětil mne do jejich tajů, dále čerpám z knih Poselství run od Renaty Herber a knihy Runy od Bernarda Kinga.

 6. Lúmenn: …tak už asi vím. Čtu teď Larse Magnara Enoksena a ten bindrunám v úvodu říká galdry. Možná Tvůj učitel čerpal z této knížky. :-)

 7. Lif: Myslíš knihu Runy – dějiny, dešifrace, výklad? Jaká je? Stojí za pořízení?

 8. Lúmenn: Přesně tuhle. Záleží co od ní čekáš, jedná se spíše o historickou pitvu vývoje run do dnešní podoby a výčet památek. I když se Enoksen k runám nechová pouze jako k písmu (má tam zmínky o mytologii a jejich magickém použití) tak se zaměřuje především na dochované zdroje a přistupuje k nim kriticky. Jinak dnes je tahle knížka absolutně nesehnatelná (na uložtu sice něco je, ale zaheslováno…), takže jedině knihovna.

 9. Dobrý den…potřeboval bych poradit …chtel bych si vytetovat na ruku jmena svých deti a manzelky v runovém prekladu …mohli by jste mi poradit pripadne prelozit tyto jmena a poradit jestli tim vlastne nejak neco neprivolam?…nechtene???Děkuji s pozdravem Vlad

 10. Vlad: osobně bych to nedělala, runy jsou písmo určené ne k zápisu jmen nebo věcí, ale je to abeceda vyloženě pro magické účely. Navíc ne všechna písmena české abecedy futhark obsahuje, proto je k zápisu nevhodný a jména mohou být zkomolená. Zvolila bych raději nějaké písmo, které jako runy pouze vypadá, ale jinak jde o latinku.

Komentáře nejsou povoleny.