Řepík lékařský (agrimonia eupatoria)

Řepík lékařský (latinsky agrimonia eupatoria) je vytrvalá rostlina z čeledi růžovitých. Dorůstá výšky okolo jednoho metru a celá je pokrytá jemnými chloupky. Má žluté květy vonící po meruňkách, které se objevují v období od června do září. Rotse na suchých loukách, pastvinách a na mezích. Vypadá trochu jako malá divizna.
Pokud chceme řepíkem léčit, sbíráme nať. Ta má nahořklou, kořennou chuť.
Už v historii byl řepík známý jako léčivá rostlina – podle záznamů jej používal již Plinius Starší. Podle pověsti prý řepík zachránil krále Mithridata Eupatora, který měl zánět jater. Od toho také tahle rostlinka dostala své jméno – v lidovém léčitelství se jí ne nadarmo říká královská bylina.

Co sbíráme: nať
Kdy: od května do září
Jak: Sbíráme kvetoucí nať i s přízemními listy nebo pouze květní stvoly a listy, ty pak můžeme sklízet až 3x do roka. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 ° C. Vlhká a nedosušená nať snadno hnědne.
Co obsahuje: Mezi nejvýznamnější látky v něm obsažené patří třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Dále obsahuje v menším množství kyselinu křemičitou, silice, vitamin C a dále silicinamid kyseliny nikotinové, železo, cholin a malé množství saponinů.
K čemu se užívá: Účinkuje svíravě, protizánětlivě a proti průjmům. Dobře působí zejména při zánětech močových cest, svíravé účinky pak oceníme při kloktání v případě paradentózy. Pomáhá při zánětech sliznic, hodí se i jako kloktadlo při zánětu úst a horních cest dýchacích. nesmíme zapomenout ani na příznivé účinky na játra a žlučník. Mírní křeče a hodí se jako čaj pro děti při „zaražených větrech“.
Na co si dávat pozor: Řepík je dobře snášen.
Moje zkušenosti: S řepíkem mě maminka trápila, když jsem byla malá a měla jsem zaražené prdíky. Čaj z řepíku tenhle problém hladce vyřešil a dodnes, když mě trápí střeva po něm sáhnu.
 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 komentář u „Řepík lékařský (agrimonia eupatoria)

Komentáře nejsou povoleny.