Máta peprná (mentha piperita)

Máta peprná (latinsky mentha piperita) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá výšky kolem 50 až 80 centimetrů a kvete od července do září. Původně pochází ze západní Evropy, ale dnes roste de facto v celém mírném pásu. Volně v přírodě příliš neroste, je většinou pěstována v květináčích, protože pro svůj růst potřebuje hodně prostoru.
Lidově ji známe jako balšán, fefrmincku nebo mentol. Říká se jí také nána, což může mít souvislost z africkou odrůdou máty, nanou, ze které hojně připravují čaj Arabové.
Původně prý byla nymfou Menthou, která si podle pověstí užívala s bohem Plutem/Hádem a jeho žárlivá manželka ji za trest proměnila v bylinu. Možná i proto je máta spojována se sexualitou a jejím povzbuzováním.
Podle dalších pověr přináší máta blahobyt a štěstí ve hře, vkládala se mezi šperky či do peněženek, aby přitahovala další peníze. Krom toho byla ochrannou rostlinou a rostlinou posvěcovací. V sášku při nošení s sebou odháněla zlo a používala se k praní církevních rouch i v době křesťanské, stejně tak se přidávala do kadidelnic. Staří Keltové ji pálili při svátku letního slunovratu.
Použití:
Co sbíráme: listy, nať
Kdy: několikrát do roka, vždy před rozkvětem
Jak: sušíme rychle, nejlépe na slunci, aby listy nezhnědly a nebo za umělé teploty do 35°C, aby se nevypařily silice
Co obsahuje: Listy obsahují silici (1 až 2,5%) s hlavními složkami mentholem (asi 50% z obsahu všech silic), menthonem (asi 10%), menthofuranem, sabinem, piperitonem a dalšími a dále asi 5 až 6 % tříslovin, hořčiny a flavonoidy.
K čemu se užívá: Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Též podporuje funkci přídatných orgánů – jater, slinivky břišní a žlučníku. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Podstata působení mentolu spočívá ve snižování napětí hladkého svalstva. Snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj, máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
Na co si dávat pozor: Máta by se neměla používat při vysokém krevním tlaku a při těhotenství, při nemocech ledvin a močového aparátu. Některé zdroje též uvádějí, že máta může podráždit kůži u lidí se zvýšenou citlivostí. Soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu.
Recepty:
Mátový čaj
3 lžičky řezaných sušených listů přelijeme ½ l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme neslazený, 2 šálky denně, při nachlazení, nadýmání a nemocech žaludku.
Mátové bonbóny proti kašli
Smícháme 120g medu, 100g krystalového cukru a šťáva z poloviny citrónu a vaříme tak dlouho, až kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Přidáme 2 lžíce velmi silného mátového čaje nebo 2 lžíce mátové šťávy s lihem (1:1). Ještě chvíli povaříme a pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí je ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.
Mátový likér na žaludek
1 lžíci řezaných čerstvých nebo sušených listů zalijeme 3/4 l koňaku, vodky nebo jiného destilátu a v dobře uzavřené láhvi necháme stát 3 týdny na slunci. Potom scedíme, přidáme 200g cukru a uložíme na několik dní do studena. Na zažívací potíže pijeme jednu až dvě sklenky denně.
 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

8 komentářů u „Máta peprná (mentha piperita)

  1. Já sice mátu nemůžu vystát, ale máma ji pije pořád a co jsem se právě dočetla je zajímavé. Nevěděla jsem, že by se neměla pít při těhotenství a podobné. A upřímně by mě to ani nenapadlo. Fakt vyvedený článek. :)

  2. Dobrý den, mám asi divný dotaz. Může se máta zmrazit? Myslím jednotlivé lístky. Sušení je dobré, ale ráda si dávám mátu do nápojů, a to sušená nejde :). Děkuji za odpověď.

  3. Je to moc hezky napsaný článek, Lúmenn. Jen bych chtěla podotknout, že játra a pankreas nejsou přídatné orgány. :) Přídatný orgán je například řasa u oka, slzný aparát atd. :)

  4. Vnímala jsem, že je máta nějak "silnější", ale nikdy by mě nenapadlo, že může mít tolik vedlejších účinků:-)

  5. slyšela jsem že když si mátovými lístky potřete kůži za ušima, zvedá to sebevědomí(pro lidi kteří trpí komplexem méněcennosti)

Komentáře nejsou povoleny.