Kotvičník zemní

Poslední dobou se stala velmi populární tahle nenápadná bylinka, jíž jsou připisovány bezmála až magické účinky. Je to jednoletá bylina z čeledi kacibovitých, původem z Asie, ale dnes běžně rozšířená i v Evropě a Africe. Její nať velice účinně působí na organismus a zvyšuje hladinu pohlavních hormonů a tím i libido u mužů a žen, ale v neposlední řadě také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zlepšuje trávení, čímž zvyšuje celkovou fyzickou kondici a zabraňuje únavě.
Použití:
Co sbíráme: listy, nať, účinné látky jsou ale v celé rostlině
Co obsahuje: Kotvičník obsahuje vysokou hladinu rostlinných „anabolických steroidů“ (souhrnně jsou označovány jako fytosteroly). Jejich nejvyšší koncentrace se nachází v plodech a kořenech rostliny. Pro obsah velkého množství účinných látek se využívá celá rostlina. Obsahuje především sapogeniny – chlórgenin, gitigenin, diosgenin, ruskogenin, trogoghenin a další. Dále je kotvičník bohatý na alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice a další látky. V kořenech se nachází zejména saponin diosgenin. Listy a nať jedné rostliny mají v sušině asi 12,1 % bílkovin, 2,6 % tuku, 40,8 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Obsahuje také asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a také 160 mg % vitamínu C. V květech jsou steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, flavonoidy campherol, alkaloidy, rutin a quercetin. V plodech a semenech jsou alkaloidy, pryskyřice 3,5-5 % oleje složeného z 57% kyseliny linolové a linoleové 27 % olejové, behenové, stearové a další. Zjištěno bylo, že kotvičník zemní obsahuje i taniny, sacharidy, steroly, derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin dioxin a terrestrosiny A – E.Některé z obsažených alkaloidů fungují jako Inhibitor monoaminooxidázy IMAO!
K čemu se užívá: Kotvičník zvyšuje hladinu testosteronu u mužů asi o 30%, zvyšuje i hladinu estrogenu u žen a tím zvyšuje chuť na sex. Zlepšuje mužskou plodnost, dá se používat i při zánětech prostaty. Účinně působí na srdce, léčí srdeční ischémii, nepravidelný tep a vysoký krevní tlak. Zlepšuje peristaltiku střev aa velice výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Působí také močopudně, čímž napomáhá při léčení zánětů močového měchýře.
Na co si dávat pozor: Není vhodný pro osoby mladší dvaceti let a pro těhotné a kojící ženy.
Příprava:
Doporučená denní dávka je 1 – 6 gramů, nejlépe ve formě odvaru. Požadované množství drcené rostliny povařte ve vodě 10 až 30 minut, poté přeceďte a užívejte nejlépe třikrát denně před jídlem.
Moje zkušenosti:
Já sama jsem se do užívání kotvičníku nepustila, protože nějak nepotřebuji jeho účinky, ale můj blízký kamarád si před asi dvěma měsíci koupil nať a začal s každodenní přípravou čaje. A účinky byl velice příjemně překvapen. Měl náhle dost energie, ačkoli málo spí, kvůli náročné práci a i účinky na jeho sexuální život byly více než příznivé. Za něj mám tedy jen kladnou recenzi.
Máte-li zkušenosti s touto bylinkou, podělte se:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 komentář u „Kotvičník zemní

Komentáře nejsou povoleny.