Kostival lékařský (symphytum officinale)

Kostival lékařský (lat. Symphytum officinale) je léčivá rostlina z čeledi brutnákovitých. Bylina je 60 až 100 centimetrů vysoká, vytrvalá, s přímou lodyhou a fialovými, modrofialovými nebo červenofialovými květy. Roste na vlhčích stanovisštích, třeba na březích potoků a říček a na vlhkých loukách. Kvete v létě, ale účinnou látkou je zejména jeho kořen, který se sbírá buď před obdobím květu na jaře nebo až na podzim a to klidně až do října.
Kostival je u nás známý též jako kostihoj a to zejména pro jeho schopnosti urychlit hojení a zacelování ran, včetně zlomenin. Ve středověku se věřilo, že pokud budeme vařit v hrnci nakrájené maso společně s kořenem kostivalu, toto se opět spojí dohromady.
Jeho síla je spojená s živlem země a jako takový pomáhá s uzemňováním a vytvořením základu pro život. Což souvisí i s jeho schopností zacelovat rány z minulosti a dát člověku prostor pro nový začátek.

Kostivalu se též říkalo Hecubiny zvonky (Hecubé je mytologická královna ze starého Řecka) a v magii se používal při rituálech spojených se zatměním Měsíce a také v rituálech, které mají pomoci s odpoutáním se od minulosti, protože má moc nejen ničit, ale také stavět.
Použití:
Co sbíráme: kořen, výjimečně listy
Kdy: kořen na jaře a na podzim, listy těsně před nebo v době květu
Jak: kořen opatrně vyryjeme ze země a přednostne jej užíváme čerstvý, ale dá se i nasušit a to rozkrojený na slunci nebo uměle při teplotě kolem 45°C
Co obsahuje: alantoin, alkaloidy, intermedin, acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symphytocynoglossin, metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin, vápník, asparagin.
K čemu se užívá: Nejlepší je užívat kostival zevně a to jako obklad na rány, kde mírní krvácení, hojí drobné rány a odstraňuje modřiny. Masti z kostivalu se djaí použít na spáleniny a opařeniny. Při zlomeninách podporuje růst kostí. Žvýkáním kořene lze zahnat žízeň. Vnitřně se užívá proti žaludečním vředům.
Na co si dávat pozor: Vysoký obsah alkaloidů v kořeni dávají vědci do souvislosti s rakovinou jater a tak kostival vnitřně užíváme jen krátkodobě a v malých dávkách.
Recepty:

Tinktura
Asi nejlepší použití kostivalu, slouží k mazání bolavých svalů a kostí, k pomoci při léčení zlomenin. Nakrájený nebo nastrouhaný omytý kořen kostivalu vložíme do sklenice a zalijeme alespoň 40% lihem. Necháme dva týdny luhovat na slunci. Sklenici občas promícháme a nakonec přefiltrujeme.
Mast
Ke zmírnění bolesti a na drobné rány, kde usnadňuje hojení a zabraňuje hnisání. Jednu lžičku usušeného rozemletého kořene kostivalu smícháme s třemi lžičkami sádla. Můžeme přidat i špetku včelího vosku.

Kašovitý obklad
Na popáleniny, zlomeniny a odřeniny. Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku a v šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.

Čaj na žaludeční vředy
Vrchovatou čajovou lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vody a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme 3 až 4 šálky po doušcích po ne moc dlouhou dobu kvůli karcinogenním složkám byliny.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 komentáře u „Kostival lékařský (symphytum officinale)

Komentáře nejsou povoleny.