jednoduché magické symboly

Jednoduché magické symboly

Slovo symbol je odvozeno z řeckého sym-ballein, což znamená „dávat dohromady“. Pravděpodobně to vzniklo z tradice, kdy pro ověření totožnosti měli dva lidé polovinu téže pečeti – když se přiložily k sobě, bylo zřejmé, že dotyčný je ten, kdo má být. V postupně posunutém významu je tedy symbol nějaký znak, který je propojený s určitým významem. Z jednoduchých obrázkových symbolů, představujících konkrétní slova, se pak časem vyvinulo třeba také písmo, jak jej známe dnes.

 

Symboly a magie

V magii můžeme prostřednictvím symbolů upevnit náš záměr nebo můžeme sílu symbolů, předávaných z generace na generaci, využít pro konkrétní účely. Magických symbolů existuje celá řada a většinou vycházejí z prastarých spirituálních tradic. Dle vaší duchovní cesty si můžete zvolit ze symboliky vikinské (runy, aegishjalmur), keltské (triquerta, triskelion), křesťanské (kříž), řecké (zvěrokruh, živly), indické (čakry), čínské (jin jang) a mnoho dalších.

Podrobněji se s nimi můžete seznámit v rubrice Symboly a znaky.

Dnes se ale podíváme na ty úplně nejjednoduší základní symboly, jež jsou lidstvu společné. Jsou to symboly, které snadno nakreslíte tužkou, vyryjete do dřeva či načrtnete prstem do písku. Přesto mají svou moc.

jednoduché magické symboly

Kruh

Je jedním z nejzákladnějších symbolů vůbec. Představuje nekonečnost existence, kruh nikde nezačíná ani nekončí, pořád se otáčí, pořád cirkuluje – tak jako život. Je tedy symbolem života a jeho neustále se opakujících cyklů. A také přijímající, ženské energie.

kruh

Planety ve vesmíru i atomy, tvořící hmotu, se pohybují v kruzích, bez konce bez začátku. Staří Řekové jej považovali za nejdokonalejší symbol ze všech. Právě na něm vystavěli posvátnou geometrii, v níž se k(nejen) ruhy vzájemně propojují a protínají. Kruh je základem symbolu Vesica Piscis, který je důležitým stavebním kamenem Eukleidovské matematiky a z něj vycházejícího tzv. Semena a Květu života.

vesica
VESICA PISCIS
semeno života
SEMENO ŽIVOTA
KVĚT ŽIVOTA
KVĚT ŽIVOTA

Kruh je také symbolem uzavřeného prostoru a tím pádem i ochrany. Linie tvaru jasně odděluje vnitřní a vnější. Kruh se vytyčoval ohledně všeho, co bylo nějakým způsobem chráněné, posvátné i zapovězené. Při praktické magii se kruh kreslí pro ochranu okolo člověka, místa či věci – co je uvnitř, nemůže ven a co je venku nemůže dovnitř.

Z moderní symboliky mi to připomíná červený kruh na zákazových dopravních značkách – co je v kruhu, je nedotknutelné tabu, jež nikdo nesmí překročit.

Posledním významem kruhu je jednota a pospolitost. Jelikož kruh nemá žádný začátek ani konec, není žádná jeho část významnější, než jiná. Všichni jsou si rovni, každý je nedílnou součástí kruhu, neboť s každou chybějící částí se kruh zmenšuje, až zanikne.

Proto jsou jednání vedena u „kulatého stolu“, při němž seděli také rytíři krále Artuše, kteří tím chtěli ukázat svou rovnocennost. Do kruhu se stavíme při rituálech kolem ohně, kdy spojujeme všechny jeho významy – pospolitost, ochranu i život sám.

ženský kruh

Trojúhelník

Svými třemi rohy symbolizuje posvátné číslo 3. Tři stádia lidského života (dětství, dospělost a stáří), tři roční doby (probouzení, zrání a uvadání), tři členové rodiny (otec, matka, dítě)…

trojúhelník

Při praktické magii slouží jako zaměřovač energie – směřuje-li špice k předmětu, symbolu, člověku nebo místu, energie proudí do něj, směřuje-li špice od něho, energie se z něj uvolňuje. To se promítlo i do moderního symbolu šipky.

šipka

Podobně trojúhelník postavený na základnu energii vysílá (a je tak symbolem mužské energie a živlu ohně), postavený na špici energii odebírá (představuje ženskou energii a živel vody). Spojením těchto dvou trojúhelníků vzniká hexagram (šesticípá hvězda), jenž je symbolem židovské víry a také prastarým alchymistickým znamením. Z trojúhelníku je odvozena třeba keltská triquetra nebo vikinský valknut.

triquetraTRIQUETRA JAKO AMULET

Kříž

Rovnoramenný kříž je spojením rovnovážných protikladů – jedno se kříží s druhým aby mohlo vzniknout něco nového. Znamení plus (+) také znamená součet dvou prvků.

kříž

Pootočený kříž (ve tvaru písmene X) je zase ustáleným znakem pro zákaz, tudy nechoď, něco tam číhá – proto je kříž ochranným symbolem, zabraňujícím aby něco zlého vešlo do domu. Když se člověk křižuje vytváří si vlastně jakýsi ochranný štít (podrobněji v článku Jak je to s křesťanským křížem a křižováním?).

Kříž který nemá obě ramena stejně dlouhá je pak spojením nerovnovážných protikladů, často se uvádí, že duchovna a materiálna. Nerovnoramenný kříž je pro svůj falický tvar (a mimoto má ve stylizované podobě stejný tvar jako meč) symbolem mužské energie, ve spojení s kruhem (ženskou energií) vzniká keltský kříž nebo ankh, které symbolizují spojení mužskosti a ženskosti, sílu plodnosti a jsou vlastně významově podobné jako je ve východní kultuře jin a jang.

keltsky-křižKELTSKÝ KŘÍŽ JAKO AMULET

Spirála

Spirála je symbolem cesty a to zejména cesty do vlastního nitra, cesty sebepoznání. Bývá spojována hlavně s keltskou kulturou, ale využívaly ji národy po celém světě jakožto silný energetický směrovač.

šneček

U spirály je důležitý její směr. Pravotočivá je konstruktivní, tedy energii vydává a levotočivá je destruktivní, tedy energii bere. Obojí je důležité a prospěšné – někdy je třeba čistit a energii odvádět pryč, jindy naopak potřebujeme energii dobít.

Kam se spirála točí poznáme snadno tak, že si vezmeme vnitřní konec spirály a začneme po ní kroužit směrem ven – točíme-li rukou po směru hodinových ručiček, je pravotočivá, kroužíme-li proti směru hodinových ručiček je levotočivá.

Platí pravidlo, že směr spirály viditelný zvnějšku platí pro vnějšek, ale pro podložku, na které leží, platí pravý opak. Pokud na pravotočivou spirálu položíme sklenici s vodou, tato bude energeticky dobíjena. Pokud si ale takovou spirálu pověsíme na krk, stáváme se v tu chvíli „vnitřním“ pozorovatelem a energie bude proudit směrem od nás.

Z jednoduché spirály vychází složitější struktury labyrintu, jenž je symbolem duchovní cesty, hledání moudrosti a sebe sama.

jednoduché magické symboly

Další symboly:

Triquetra
Hexagram
Keltské uzly

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

20 komentářů u „Jednoduché magické symboly

 1. Zdravím. Zajímavé a pro mě docela i známé. Mým oblíbeným symbolem jest egyptský kříž bohů.

 2. Ahoj, máte to tu pěkné, ale nevíte náhodou co znamená protáhlá kapka otočená vzhůru nohama? Potřebovala bych to vědět, odepište pls =0D =0) =0o

 3. Jen bych řekl, že ty spirály jsou opačně! Jinak super blog :-)

 4. [5]: nene, správně je to vskutku takhle, i když je fakt, že o pravotočivosti a levotočivosti se vedou spory. Hlavní je a konstruktivnost nebo destruktivnost jednotlivých spirál, o těch pochyb není (viz obrázky;))

 5. [6]: podívej se na obrázky a neřeš pravo/levotočivá ale konstruktivní destruktivní, to je všude stejně;)

 6. Ahojte, kto mi povie čo znamená, keď vo sne na oblohe som videla červený kruh, ktorý ako sa približoval bol obrovský. Ďakujem

 7. [10]: tak to bihužel netuším, nehmotné bytosti ale nikde mince nenechávají, to bude spíš člověk;)

 8. Canada je velka Vancouver tatez neni mozne aby to delel clovek…

 9. Ked som zila v CR ocean mi vecer spieval pred spanim mi skakal do obrazu a opakoval mi"BUDES PRI MNE BUDES TU"

 10. [14]: a zkusila jsi tam někdy ty mince nechat??? trochu mi to připomíná duchy, jestli se nepletu, když budeš ducha ignorovat, zmizí, nemůže ti ublížit, ale pokud si ho budeš všímat, bude tě otravovat doneknečna, tak tam ty mice prostě nech, nevšímej si jich, třeba to časem přestane…

 11. Už to tu někdo psal a po dodatečném vyhledání jsem došla k závěru, že ty spirály jsou opravdu opačně.

 12. čistý duch, kterého máme v srdci, symbolizuje kruh-věčnost(jang), která se projevuje v projeveném tím, že odráží(jing), věčnost v pohybu a projevu, proto obíhá kolem kruhu. tento pohyb a funkci symbolizuje např. v geometrii a matematice srdcovka-kardiola-kotálnice. dalším pohybem v tvoření je parabola-OM-omkara(3 světy, (minulost, přítomnost, budoucnost)). která v tvoření potom vytvoří květ života (elementy), atd.

 13. Článek je plný blbostí. Když o symbolice nic nevíš tak nevím proč o ní píšeš a ty spirály jsou naopak.

Komentáře nejsou povoleny.