jaký jsem živel

Jaký jsem živel? Aneb jak zjistit, ke kterému živlu máte nejblíže

Často se ptáte, jak zjistíte, který živel je vám nejbližší, se kterým byste měli pracovat a který k vám prostě nejvíce sedí. Na to existuje hned několik způsobů. Pojďme se s nimi seznámit.

 

Jeden člověk, jeden živel?

Ještě před tím je ale důležité si uvědomit, že určit váš nejbližší živel neznamená to, že ostatním byste se měli vyhýbat. V každém člověku, v každé bytosti, jsou obsaženy principy všech živlů a jejich vzájemná interakce tvoří život jako takový.

Nalezení vašeho dominantního živlu tedy především znamená, že:

 • s ním máte snadnější práci, lépe se vám s ním komunikuje a lépe se vám ovládá
 • máte převážně povahové vlastnosti, které tomu určitému živlu odpovídají
 • je pro vás snazší se napojit na atributy a bytosti, náležející tomuto živlu a čerpat od nich znalosti, zkušenosti a energii

Většina lidí může své živlové preference „seřadit“ od blízkého a oblíbeného až po ten, který je nám vzdálený, až nepříjemný nebo cizí.

Pokud k některému živlu nemáte žádný vztah nebo máte dokonce tendenci se mu vyhýbat, pak je v této oblasti vašeho života pravděpodobně problém, na který byste se měli zaměřit a s tím by vám právě měla komunikace s vaším „antiživlem“ pomoci.

Jak zjistit, jaký jsem živel?

Doporučuji vyzkoušet všechny metody a porovnat jejich výsledky. S nejvyšší pravděpodobností by se měly shodovat. Budu ráda, když mi v komentářích dáte vědět, jak to dopadlo :)

 

Oblíbený živel

Velmi snadný způsob, jak si najít svůj dominantní živel je prostě si říci – který se mi nejvíc líbí? Který mám nejradši?

Pokud se nemůžete rozmyslet, pobývejte v jejich blízkosti a naciťte jejich energii.

 • zapalte oheň a koukejte do plamenů
 • koupejte se v rybníce či řece
 • sedněte si na vyvýšené místo a vnímejte vítr
 • hrabejte se rukama v hlíně

Nemáte-li možnost některý z živlů přímo uchopit, dívejte se alespoň na obrázky nebo videa s nimi a vnímejte, co je vám nejvíce příjemné, co rozechvívá vaši duši.

živlová kouzla země

Oblíbená barva

Podobně k vám promlouvá i  barva, ke které nejvíc tíhnete, do které se nejčastěji oblékáte nebo která ve vás vzbuzuje příjemné pocity.

 • černá, červená, oranžová, zlatá a žlutá jsou barvy živlu OHNĚ
 • světle modrá, bílá, fialová, šedá a světlé pastelové barvy náleží VZDUCHU
 • modrá, tmavomodrá, světle zelená, stříbrná a tyrkysová jsou barvy VODY
 • tmavě zelená, sytě zelená, všechny odstíny hnědé a okrová patří k živlu ZEMĚ

oblíbená barva

Astrologické znamení

Den, ve který se narodíme, si vybírá naše duše obvykle předem a jeho astrologické aspekty jsou nám pak v životě dobrým vodítkem. Podobně nám datum narození ukazuje, ke kterému živlu máme nejblíže.

Hlavní je samozřejmě naše znamení, v němž jsme se narodili. Hodí se ale udělat si kompletní astrologický rozbor data narození (například zdarma a ihned na webu najdise.cz). Podívejte se, v jakém znamení máte ascendent, descendent, lunu a klidně i další planety. Největší váhu samozřejmě má znamení a ascendent, je ale zajímavé se podívat na všechny planety, mnohdy objevíte zajímavé souvislosti.

Co se týče astrologie, pak

 • znamení Střelce, Berana a Lva náleží živlu OHNĚ
 • Vodnář, Blíženci a Váhy jsou znamení přiřazena živlu VZDUCHU
 • znamení Ryb, Raka a Štíra patří pod vládu VODY
 • Panna, Býk a Kozoroh jsou znamení živlu ZEMĚ

živly a znamení

Živlový test

Abych vám pátrání po vašem nejbližším živlu ještě více usnadnila, přichystala jsem pro vás jednoduchý test, který kombinuje výše zmíněné metody a ještě přidává špetku Lúmennčího napojení a čarování. Test si během pár minutek uděláte TADY nebo kliknutím na banner níže.

Navíc pokud vyplníte a potvrdíte svůj e-mail, dostanete ode mě podrobný popis vašeho živlu a pořádnou porci tipů, jak se s ním propojit a jak s ním dále pracovat.

Tak jaký jste živel? Dejte vědět v komentářích :)

Více o živlech se dozvíte v rubrice MAGIE ŽIVLŮ.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

104 komentářů u „Jaký jsem živel? Aneb jak zjistit, ke kterému živlu máte nejblíže

 1. já tak nějak intuitivně vím, že mám nejblíž k ohni, protože…to prostě vím :) (Navíc Beran s ascendentem v beranu)

 2. [1]: když tam máš tak nějak všechno, klidně můžeš mít nejblíže všem živlům, koneckonců tím líp, kdo má dobře vyrovnané všechny živly je zdravější a spokojenější a k práci si pak můžeš vybrat de facto kterýkoli, protože ke všem máš blízko. Proč hledat nějaké vyhroceniny, když tam žádné být nemusí:)

 3. Živly mám ráda v pořadí: Voda, Země, Vzduch, Oheň.

 4. Moc pěkný a hodně zajímavý článek :)Sedí to, moje pořadí je – vzduch, země, voda, oheň (nj, blíženec) :-D

 5. I když možná s tim ohněm…ráda se ďoubu v horkym vosku ve svíčce a tak :-D

 6. Zajímavé! Mě vždycky nejvíc přitahovala voda, ta je u mě určitě na prvním místě. Podle jména mi to nevychází, ani podle znamení (lev, ale datum je docela blízko k rakovi). S barvami to nemám nijak vyhraněné, mám ráda skoro všechny, hlavně tmavší odstíny.

 7. jej, omylem sem se překlikla, tak tu budu pokračovat :

 8. Tento web je krásný moc se mi líbí je tu spousta odpovědí na mé otázky často sem chodím každý den UŽASNÉ

 9. Miluju všechny téměř všechny druhy počasí ale opravdu nenávidím, když je určitá teplota a to je vše.Když se nic neděje.Nevane vítr, neprší, nesněží, slunce příliš nehřeje, je jen nudné počasí, které si sami musíte zpestřit nějakou aktivitou, pokud ovšem nemáte možnost, stojí to slušně řečeno za prd.

 10. tak jsem se taky rozebrala a zjistila jsem, že oheň se vzduchem mají remízu(plamínek mě vždy uchvátí, vždy počkám než sirka úplně dohoří a v létě miluji jemný vánek, který si pohrává s mými vlasy), za nimi je voda(jak strašně ráda plavu pod vodou) a se zemí mám zřejmě problém, jen nevím jaký. Zemité odstíny mě nikdy nelákaly, připadají mi obyčejné, jen pár doplňků nosím hnědých nebo si prostě nelehnu do trávy protože nemám ráda klíšťata, ale mám ráda lesy, stromy, květiny(akorát ty doma zapomínám zalévat-do vedlejší místnosti moc nechodím a tam kde spím je moc teplo a usychají tu)…mám to nějak napravit? ale nějak netuším jak…

 11. Já nemám ráda bouřky, bojím se při nich i doma. Strašně ráda se dívám do ohně, ale když je moc velký bojím se ho kvůli žáru. Vodu mám ráda, ale snesu být jen v malém dešti a NEMÁM ráda modrou barvu. Zemi zbožňuju jsem schopná hodiny a hodiny plít záhonky, lopotit se lesem. Pořád u sebe cítím přítomnost víl a ve svém pokoji mám 7 květin. Od kaktusu přes dracénu až k orchideji. Miluju zvířata. Mám rybičku a dvě číči. A vzduch? nu s ním je to taky komplikované.Jako malá jsem si hrála, že ho umím ovládat, věřila jsem tomu natolik, že teď už ani nevím, jestli to byla pravda nebo ne :)… A teď ho zase ráda nemám, protože vítr zvěstuje bouřku, ale vánek v parném horku ho upřímě ocením :D .A éter to absolutimo nevím o co go :PPPP

 12. delal jsem to jen tak a taky by me zajmalo jak je mozne ze me vse tahne k vode ale citim se lip u zeme?

 13. Já umím ovládat vzduch a taky mi to vychází :-) A BOUŘKY PŘÍMO ZBOŽN´UJI..VŽDYCKY POSLLOUCHÁM TO HŘMĚNÍ A VIDÍ BLESKY,SEDNU SI NA PARAPET (1 PATRO DOMU=10 METRŮ +- ??) NECHÁM NA SEBE PRŠET A POVÍDÁM SI S VĚTREM :DD_______http://www.aangeaa.blog.cz

 14. Mě to vyšlo ohěň a vzduch nejvíce a stejně a voda a země méně ale tyto dva živly mají taky stejnou hodnotu tak co s tím?

 15. A – éter (spojující všechny živly, více viz v tomto článku)

 16. [26]: vůbec to není divné, je možné mít i protikladné živly, ony občas dobře vystihují povahu:)

 17. Chtěla bych se zeptat, co se všude dočítám, že jsem Kozoroh a že mám ovládat sílu Země, ale jenomže já ovládám sílu Ohně, jak je to možné? :-)

 18. [28]: ovládáš takový živel, jaký je ti blízký a symptaický, znamení nemusí být storpoventně směrodatné

 19. Zajímavé :D jsem znamení ohně ale ohně se bojím… Jinak my vychází vzduch a voda XD nejvíc mám asi ráda vodu je úžasná! Když v ní plavu cítím se štastná nevnímam nic jen jak ta voda teče a ja se v ní pohybuju. Prostě krása :D

 20. [31]: vyber si těn živel, který je ti nejvíce sympatický, to je jednoduché:)

 21. když se soustředím na oheŇ cítím se jako když mnou proudí energie ale neumí ji ovládnout tu energii.

 22. U mě to je jednoduché. Jsem blíženec: to je vzduch..ten mi vyhovuje..líbí se mi, je mi příjemný. Taky mám ráda vodu. Zatímco ohně se prostě bojím a nevím proč ale země mi prostě není příjemná, ne že bych ji neměla ráda..prostě mi nesedí.

 23. Moc hezké… vyšlo mi to tak, jak jsem si to myslela ;) (hodila jsem si to na procenta):

 24. no tak ja fakt nevim prosim poradte ktera se ke mne hodi nejbliz jmeno-kristyna takze oheň,oheň a voda,eter

 25. Mám ráda: rudou, zelenou, modrou, tyrkysovou, oranžovou, stříbrnou a zlatou

 26. Ahojte ja som kozorožec takže   zem lenže ja k zemi až taku velku energiu skôr tu najväcsiu energiu cítim pri ohni úplne mam taky pocit ked sa pozeram do ohna ako keby som ho.mohla ovladat a prudi mnou jeho energia je to magice uprimne mam taki pocit ako keby som s ohnom mala nieco spolocne a k vode nic necitim a k vzduchu nepritahuje ma as natolko ako ohen meno mam veronika to je   éter.ohen.vzduch.voda  poradte mi mam k ohnu naozaj velki vzrah pritahuje ma a stale mam taky pocit ako keby som ho mohla ovladat poradte mi je to mozne realne ovladat ohen ??? Prosim cakam odpoved

 27. Mám nejradši Vodu,Vzduch a Zemi,jsem znamení vodnář (vzduch),barvy mám rád Modrou,světle modrou,zelenou :),nosím nejčastěji na sobě,Modrou,světle modrou,šedou,černou,zelenou… a v křestním mám A-éter  I-oheň

 28. Tak jsem zjistila,že můj nejmilejší živel je vzduch(Vendula-Vzduch,země,éter) -(Znamení: Váhy-vzduch),Barvy(červená,žlutá-ohenˇ-ráda se koukám taky do ohně a pozoruji plameny)(,světle modrá,fialová,šedá-vzduch) Z vody mám docela strach a nesnáším tobogány :D

 29. Ahoj lidi pomozte všechno navádí k vodě,ale ke vzduchu už mam od dětství takové pouto ach bože =/

 30. zvláštní že mi vždy víjde vzduch dokonce se mi podařilo ho i rozfoukat a když sem naštvaná tak to perfekte ovládám..:)

 31. Oblečení nosím šedé, tmavě zelené, vyjimečně fialovou

 32. Ahoj ja mam nejreději vodu pak vzdych  zemi a pak až oheň.vyšlo mi

 33. Ahoj jeste sem ti chtela rict ze nosim nejradeji modrou a taky ze jase strasne bojim ohně Ahoj

 34. ahojky ;) no já si na to hned musela vytvořit tabulku a bodovací systém, aby bylo hned jasné na jakém místě se u mě živly vyskytují ;) jsem už taková :D jako staří Májové si všechno ráda propočítám :D

 35. ahoj prosim potřebuju někoho kdo je dost skušeni a dostal bimě na dalku z blokace mozku mam bit za par dni zablokovani tak doufam že někdo se ozve a jinak muj fejs je tomaš balaž a tam je moje podoba kdibi mě stoho chtěl někdo dostat nejsem nato dost skušeni tak prosim pomožte

 36. Zdravím už jsem jednou psal koment v rituálu na splnění přání tak jsem si řekl že to tu prohledám celé.

 37. Můj nejoblíbenější element je rozhodně voda.

 38. mám něj raději vodu, pak oheň, vzduch a zemi nakonec. miluju modrou a tyrkysovou, zlatou a stříbrnou.  ve jmene mam éter 4x a vodu 2x. co s tim?

 39. Ve jméně mám 2x éter, 1x vzduch, 1x oheň. Přezdívka 1x éter, 1x vzduch. znamení země, oblíbené barvy fialová, šedá, světlé barvy – takže 3x vzduch, 1x oheň, 1x země. Vzduch mám vážně nejradši, ale potom mám ráda vodu. No…

 40. Ano já mám dva živly Voda,Vítr ale tímto článkem moc nezjistíš co si zač je to docela sračka abych řekl pravdu já nevim jak zjistit jakej člověk má živel ale většina lidí ma jen 1 živel…. 2 jsou vyjímky živel ti posoudí jenom zkušený člověk který se v těchto věcech zabívá já osobně tyto 2 živly trénuju a už cítím pokroky [61]:

 41. Tak v barvě jsem vzduch a ve znamení také, ale pobavila jsem se u jména. Jmenuji se Veronika tudíž vzduch,voda,oheň,voda. Mám kladný vzah ke všem živlům. Velmi zajímavé.

 42. Ahoj, tak jsem test také zkusila a jsem krapet zmatená pomůžeš mi?

 43. Krasivija – nevadí, že patříš ke všem. V lidech se živly mísí. Nic není strojově jednoduché.

 44. Hmmmm 2x mi vyšel vzduch a ve jméně mi vyšel éter takže to znamená že bych se měla zamměřit na vzduch že??

 45. Nevychazi mi akorat jmeno ale vsechno ostatni ukazuje na vodu.

 46. já hlavně vodu a vzduch, na třetím je éter a pak oheň a zemi nemám vůbec

 47. Ahoj jmenuju se Jakub a vůbec tomu tady nerozumím, takže prosím někoho chytrého aby mi poradil a pověděl, kdo co jaký živel jsem a jaký živel ovládám a jaký se ke mě hodí, mno a tak prostě.. děkujiiiii ;-) Jo a kdyžtak narozen jsem 24.05.1984 když to nějak pomůže a oči mám černo-žluto-zeleno-bílé

 48. Vůbec to nechápu, neumí mi to někdo určit? Mé jméno je Klára, přezdívka Free Will nejvíce mám ráda oheň, vadí mi že se ho nemohu dotknout, mám obavu že do ohně někdy skočím abych ho objala, jsem znamení býk, ale zemi moc ráda nemám, je to umě asi divné co? Neumíte mi  to někdo určit jaký živel je pro mě nejlepší?

 49. ahoj. Mám menší problém. V tom zadání mi vychází oheň, ale já ho nemám ráda. Mám rádaa vodu a vzduch. Můžš pls pomoc? Já se nechci vyhýbat vodě nebo vzduchu. V jiných testech mi vyšel 4krát vzduch a taddy oheň. Pls poraď :(

 50. Nejsi jediná ;) Já osobně cítím svoji bouřlivou povahu, výbušnost a přesto čestnost, upřímnost a přátelství. Miluju ten pocit, když se koukáš do ohně a cítíš jeho sílu, energii a teplo. Hned zatím se dobře cítím i s vodou, slyšet vlny a sedět u nekonečného moře, je jedna z mých nejlepších vzpomínek. A trochu i ta země, no (jen k tomu větru mi srdce nepřirostlo)… Jsem znamením lev a jmenuji se Kristina (přezdívka Kika), což taky dokazuje mojí náchylnost k ohni. Jediné však co mi nesedí k ohni je barva. Často nosím černou barvu s nějakým lesklým motivem – ale jediná barva, kterou bezmezně miluji je modrá. Takže i protiklady můžou k sobě tak perfektně patřit :).  [26]:

 51. zvláštní, mám 1x éter, 3x ohěň, 3x vodu a 1x oheň s vodou :D

 52. Také jsem neodolala. Moje nejoblíbenější živly jsou oheň a voda, přičemž oheň je o trochu dominantnější.

 53. Chci se zeptat, jak mam pracovat s zivly? Chtela bych skusit pracovat se vsemi, ale nevim, tak nejak jak. Nebyl by tu nekdo hodny, a neporadil by mi? Dekuju moc, za odpoved.

 54. Chci se zeptat, když jsem se narodil se jménem Jan ale používám Honza, mám brát oboje ?

 55. Podle znamení, ascendentu i jména (váhy v ascendentu raka, křestní jméno Radka) jsem vzduch a voda. Se vzduchem bych i souhlasila, vodu jsem milovala jako malá, ale podle oblíbených barev a tak celkově mě to táhne spíš k zemi. Když bych to měla vzít podle vlastního uvážení, tak u mě je to 1. země, 2. vzduch, 3. voda a 4. oheň :)

 56. všude mi vychází voda nebo vzduch nebo obojí a já pořád nevím, který z nich mám více…

 57. No nejraději z nich bych chtěla ovládat oheň ale nevím proč sice mě inspiruje ráda ho kreslím a dívám se do něj ale také se ho bojim a nesnáším oranžovou.naopak mám ráda modrou a fialovou. Jsem celkem tvrdohlavá a trvám na svém. Ovšem jen v malé skupince s lidmi které dobře znam… Vždy jsem si přála ovladnout vodu nebo vzduch to mě však z nějakého důvodu pustilo a přeji si o ladat ohen a zemí. Sem vodnář ale vzduch mě nezajímá. Teda rozhodně ne nejvíce. Nevím co se ke mě hodi…

 58. Ahoj :-) Tenhle článek mi moc pomohl, můj oblíbený živel je vzduch, vím že podle toho že je můj oblíbený už asi o všem dokazuje že jsem vzduch, ale jen nevím podle zvěrokruhu jestli jsem vzduch.. Moje datum narození je 23.9.04, moji rodiče mi furt říkají že to mám na rozhraní, že jsem buď země nebo vzduch, protože prý je v nějakém roce končí Panna až 23.9. a někdy to je že Váha začíná 23.9.. Já furt nevím jaký jsem živel podle zvěrokruhu, prosím poraď. Jinak děkuji :-)

 59. Daniela Švecová: ahoj, na zvěrokruhu nezáleží až tolik, hlavní je, jak ty sama to cítíš. Obzvlášť u lidí na rozhraní dvou znamení. Ale podle mě začínají Váhy 23.9., takže jsi těsně, ale Váha :) Docela dobře to můžeš zjistit na webu najdise . cz, tam to počítají velmi přesně ;)

 60. Zajímavý článek. Oheň mě fascinuje od malička, dokonce jsem schopna sáhnout do plamenů a nepopálit se. Brambory loupu horké a čaj piju vařicí. Nosím nejraďeji šedou a i znamením jsem Vzduch. A i země je v pohodě tmavě zelená, hrabat se v blatě v hlíně ani tak ne, jako bahně. Ale voda, voda mě začala v dospívání odpuzovat. Je možné, že by to bylo vlčí podstatou (vlkodlačí)? Nebo jak bych mohla řešit problém s tímto živlem? Nevadí mi si namočit končetiny, ale vlézt do vody a plavat, brrrr. Nebo když prší ven nevylezu pokud opravdu nemusím… Dřív jsem v dešti tančila a ráda plava…

 61. Jak už jsme si psaly, snažím se o rovnováhu. Podle tohoto článku to relativně vychází :) Dle znamení oheň, dle planet země, dle barev voda a vzduch, dle náklonnosti všechny elementy, dle různých testů vyšly všechny 4 (v každém testu jiný živel). Takže v podstatě dobrý.

 62. Já se se svým slunečním znamením neztotožňuji, patřím taky k těm, kdo se narodili v prvních pár dnech, co teprve začíná nové znamení, podle typických charakteristik moc souvislost nevidím, to spíš právě s tím předchozím znamením. A to platí i s tím živlem, nejvíce se mi líbí voda (která patří ke znamení předešlému k tomu mému). Ale taky to není úplně jednoznačné, líbí se mi moc různé přírodní vodní plochy, taky ty typické barvy, líbí se mi i koupání, ale na druhé straně z vody hluboké nebo divoké mám velký respekt a držím se od ní dál a taky nejsem moc dobrý plavec.

 63. první čakra je element země, druhá čakra je oheň, třetí voda, čtvrtá vzduch, pátá je akaša, tedy elektřina, šestá je světlo, parakaša, sedmá čakra je univerzum, Duch, který je všepronikající. o tom, kdo žije v rovnováze, rozhoduje a posuzuje v čakrách náš Duch, který je odrazem Ducha kolektivního. v jakém stavu máme čakry, podle tohoto je určující, který element použít k sebečištění. všichni nejsme stejní, takže i použití elementů může být někdy i škodlivé, např. oheń nemůžeme použít v případě, pokud potřebujeme ochladit čakry, které jsou na straně jangu. naopak oheň můžeme používat pro nerovnováhu čaker na straně jingu. tyto věci nejsou tak triviální, jak se zdají, abychom použili něco, co sami jistě necítíme přímo v sobě. proto je dobré nepřebírat slepě hned něco, co by mohlo být případně zavádějící. čili jde o schopnost správného rozlišování. což bylo v každé době vždy problematické.

Komentáře nejsou povoleny.