eukalypt

Eukalyptová koupel

Znáte to lidové pořekadlo o rýmě, ve kterém se říká, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní? Myslím, že do značné míry vystihuje podstatu tohoto nepříjemného onemocnění, které snad čas od času potká každého. Kdo by neznal plný nos otravných hlenů a probdělé noci plné marné snahy o vyprázdnění nosu? Není tedy divu, že vzdor lidové moudrosti se neustále snažíme nějak na tu rýmu vyzrát a vyléčit ji dříve, než za nekonečně dlouhý prosmrkaný týden. Jeden léčebný způsob, který jsem nikde nevyčetla, mě napadl včera a světě div se – pomohl!

 

Rýma, rýmečka

 

Abych byla úplně upřímná, trošinku jsem se inspirovala moudrostí jiných. Jednou inspirací byly vědomosti o léčebné síle eukalyptu. Jeho esenciální olej používám už dlouho při nachlazení do aromalapy a vím, že rozpouští hleny a má antiseptické účinky, takže skvělý rýmový zabiják. Druhou inspirací pak byla léčba mé maminky. Ta nám vždy, když jsme byli malí, naplnila kýbl horkou vodou a my si „máčeli nohy“. Horká voda a pára z ní stoupající prohřála tělo „odspoda“ a ještě vlhkým vzduchem pomohla pročistit dutiny.

 

eukalypt

 

Eukalypt ve vaně – rýma na frak dostane

 

Když jsem tři dny strávila rozdíráním si nosu kapesníky a ne a ne se toho prokletého smrkání zbavit, řekla jsem si, že by nebylo špatné se naložit do horké vody, snad se to trochu uvolní. Při napouštění vody mě napadlo, že bych si mohla do koupelny dát aromalampu s nějakou pěknou vůní a spojit příjemné s užitečným. No a když už jsem tak hrabala mezi olejíčky, zrak mi padl na eukalyptový a já si řekla, proč to nevyzkoušet trochu jinak.
Takže jsem místo pár kapek do lampy pořádně zdecimovala obsah lahvičky a aspoň 20 kapek nalila do vany. A nevěřila bych, jak silný to bude mít účinek! Celá koupelna se během chvilky provoněla silnou vůní eukalyptu, která protahovala dutiny jako sbíječka.

 

Když jsem se naložila do horké lázně a vdechovala tu silnou vůni, která mě až lechtala vzadu u kořene nosu, uvědomila jsem si, že po pár minutách v horké „eukalyptové“ vodě mám nos úplně volný. Po rýmě ani památky. Takže jsem se rochnila ještě drahnou chvíli a užívala si nádherné vůně a hlavně pocitu, že ji cítím:)
Pravda je, že po vylezení z vany se hleny za chvíli vrátily, ale v mnohem menší míře. Čtvrtý den rýmy už mi stačilo jen pár kapesníčků narozdíl od předchozího stokusového balení. Eukalypt pomohl, díky za něj.

 

A co vy? Máte nějaký osvědčený recept proti rýmě? Podělte se:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

11 komentářů u „Eukalyptová koupel

 1. Horkou hoodně solenou vodou, nad to hlavu a na hlavu ručník či jinou pokrývku ať neutíká horká pára a má to účinek ;-)

 2. No vidíš to, alchymistko! :-) (chacha, nazývám tě tak, protože tuhle včera jsem se od jedné blogerky doslechla, že pro ni má slovo alchymie význam takový, že jde o vědu, v níž člověk bere dvě zdánlivě nesourodé věci, nějakým spůsobem je snoubí a vznikne něco, co dává smysl právě v tomto spojení jeden s druhým, či co to ta Karolína Dobrovská říkala ve videu :D)

 3. Ahoj, moc ráda chodím na tvůj blog, už se těším na další články :) Ale chtěla jsem se tě zeptat, nemáš nějakou dobrou zkušenost s prodejci bylinek (sušených)? Nehledám nic speciálního, např. heřmánek, šalvěj, máta a podobně, ale chtěla bych mít jistotu, že bylinky budou kvalitní a ne plné pesticidů a podobně. Díky moc!

 4. [5]: já kupuju od Valdemara Grešíka, měla jsem je i na eshopu, ale je tam malá marže a pro mě se to kvůli těm pár kouskům nevyplatí, to spíš větším prodejcům, než je můj pidiobchůdek. Každopádně vím, že prodávají i na váhu sušené bylinky, nejen sáčkované čaje a mám s nimi dobré zkušenosti, jejich bylinky jsou moc fajn;) Zkus mrknout na jejich web: http://www.gresik.cz/

 5. Eukalyptová koupel zní zajímavě. Akorát mně se teda z horké koupele motá hlava, tak jí moc neholduju… Ale asi by to fungovalo i při přidání vody na napaření nohou.

  Eukalyptový olej desinfikuje i vzduch v místnosti. Doporučuje se nakapat klidně i celou lahvičku na misku blízko postele a nechat volně odpařovat. Moje dvě kočky by ten olej buď vylily, nebo rozťapaly po bytě, takže kapu na malý polštářek, nejlíp před spaním, a nechám ležet kousek od hlavy. A funguje to perfektně :-)

  Moje nejlepší zbraň proti rýmě je ale proplachování dutin slanou vodou – džala néti. Už to dělám několik let a pomáhá to slušně, od bolavé hlavy obvykle uleví do deseti minut. A když chci fakt těžký kalibr, tak místo slané vody použiju osolený šalvějový čaj. Sůl způsobuje, že voda na sliznicích neškrábe, je to v podstatě fyziologický roztok. Dávám tak lžičku na třičtvrtě litru, vodu příjemné teploty a je to jednoduché a účinné.

 6. Jdu si hned koupit eukalypt. Lumenn i Ilíriel má pravdu, pak ještě se dá inhalovat pára ze slané vody nebo vincentky, eventuelně z bylinek.

  Někteří alternativní lékaři mi říkali, a moje zkušenost na odecpání dutin a zlepšení zánětu průdušek, je pořádné vyčištění střev. Protože, když hodně makáte, doplňujete energii jídlem a to není vždycky nejzdravější způsob a není vždy po ruce zdravá strava.
  Pak proletí nějaká viróza, spóry plísní, prach a přetížený organizmus s tím hůř zápasí. První zbraň na rýmu, která hned zabere je Nasivin, do té lahvičky se po spotřebování dá dolít slaná voda a kapátkem kapat slanou vodu, fyziologický roztok. Nad umyvadlem samozřejmě lze pohodlně nálevkou z lékárny prolévat dutiny.

 7. Inhalace proti rýmě, z bylin zejména černý bez: https://rady.vitalion.cz/bylinna-inhalace-proti-ryme-a-nachlazeni/
  Možno tygří mast i doma dělaná:
  80 g kokosový olej , nebo mandlový
  15 – 40 g včelí vosk
  olej kafr – cca 15-20 kapek
  z máty peprné – cca 15-20 kapek
  cajeput : cca 28-30 kapek
  olej hřebíček: cca 11-20 kapek, nebo eukalypt
  Plus minus kapičky, podle svého citu. Receptury jsou různé v tom rozsahu.
  Na čelo, dutiny po obou stranách nosu, na spánky, na břicho k uvolnění dýchání.

Komentáře nejsou povoleny.