Dobromysl obecná (origanum vulgare)

Dobromysl obecná (latinsky origanum vulgare) je vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá výšky 20 až 60 centimetrů. Má chlupatou lodyhu, dřevnatý oddenek a vejčité listy. Má fialové kvítky, které vykvétají většinou v červenci a srpnu. Celá rostlina velmi aromaticky voní a je často užívaným kořením. V kuchyni jste se s ní nepochybně již setkali a to pod názvem oregáno.
Své místo má dobromysl i v lidové magii. Už její název dobromysl (= dobrá mysl) naznačuje, že šlo o rostlinu veskrze pozitivní. Jako taková se užívala zejména k ochraně proti černé magii, pročež se sázela kolem domů. Natrhaná dobromysl na Svatého Jana měla ještě silnější magický účeinek a mohla odvrátit všechno zlé.

Vůně dobromysli pak prý může přivolat bohyni lásky – věřilo se že hlavně Venuši a Afroditu, používala se tedy v kadidelnicích při obřadech uctívání těchto bohyň a také na svatbách, kde měla přinést dlouhotrvající lásku a štěstí pro novomanžele.
Použití:

Co sbíráme: nať
Kdy: v červnu a červenci, nejlépe v poledne
Jak: Olistěnou nať seřezáváme asi 5 cm nad zemí, prostě tam, kde začíná olistění rostliny 2-3x do roka. Rostlinu nikdy nevytrháváme s kořenem, abychom ji na stanovišti nevyhubili. Vhodným nářadím ke sklizni je srp nebo nůž
Co obsahuje: Silice, thymol, třísloviny a hořčiny.
K čemu se užívá: Používá se v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Dobromysl je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele.
Na co si dávat pozor: Žádné problémy nejsou známy.
Recepty:
Uklidňující koupel
Dvě polévkové lžíce dobromysli zalejeme asi půl litem vroucí vody a necháme 10-15 minut luhovat. Nálev nalejeme do horké vany a můžeme se koupat. Pro lepší účinky na zklidnění mysli i svalstva lze přidat stejné množství meduňky a ovsa.
Kloktadlo
Stejně jako při koupeli zalijeme dvě polévkové lžíce rostliny půl litrem vřelé vody. Necháme vyluhovat a pak kloktáme při bolesti zubů, zánětu dásní, při bolesti v krku, kašli nebo zánětu průdušek.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 komentářů u „Dobromysl obecná (origanum vulgare)

  1. Ahoj, ve tvém článku "Rituál na splěnění přání" v sekci "Kouzla" píšeš že si můžeme přát zjednodušeně řečeno jen nějaké věci…

  2. [1]: Dobromysl volně v přírodě moc neroste. Spíš by to chtělo pěstovat na zahrádce.

  3. Stanley Brdley z televize doporučuje pít čaj z dobromysli (oregana), a to několik měsíců v kuse. Co si o tom myslíte?

Komentáře nejsou povoleny.