Divizna velkokvětá (verbascum densiflorum)

Divizna velkokvětá (lat. verbascum densiflorum) je dvouletá bylina, dorůstající až výšky dvou metrů. V prvním roce života divizny vyrůstá růžice listů, která na podzim odumře, v druhém roce pak vykvetou žluté květy. Celá rostlina je plstnatě ochlupená. Roste na kamenitých stráních obrácených k jihu, podél cest, na rumištích a hojně také na zahradách.
Její žluté květy kvetou velice krátce, často ráno vykvetou a večer opadávají, a to v době od června do září. Právě v nich je ukrytá léčivá síla divizny. Její semena jsou oproti tomu jedovatá. Dříve se pro svoji žlutou barvu užívala divizna k barvení vlasů i oděvů.
Na diviznu si všichni snad pamatujeme z dětství, kdy ji omylem vypěstovali Křemílek a Vochomůrka z večerníčku a zpívali si u toho známou píseň „vstávej semínko holala“:)

Použití:

Co sbíráme: květ
Kdy: za slunného počasí od června do září
Jak: sušíme rychle, květy snadno zhnědnou a ztratí účinnost, a to na přímém slunci
Co obsahuje: hlavně saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů.
K čemu se užívá: zejména při nachlazení a onemocněnich horních cest dýchacích, také je vhodná při astmatu, protože usnadňuje vykašlávání a rozpouští hleny. Mimo to působí protizánětlivě, močopudně a uvolňuje křeče.
Na co si dávat pozor: Semena jsou jedovatá.
Recepty:
Čaj při nachlazení
Smícháme květy divizny, květy černého bezu a květy lípy v poměru 1:1:1. Dvě lžičky zalejeme horkou vodou a necháme deset minut odstát. Podáváme při nachlazení či zánětu průdušek na podporu vykašlávání.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts