Bez černý (sambucus nigra)

Bez černý (latinsky sambucus nigra) je listnatý keř, rostoucí na slunných i polostinných místech do výšky 7 až 10 metrů. Vyskytuje se hojně na lesních mýtinách, podél cest, ale i na venkově na zahradách a mezi poli. V době květu se z jeho žlutobílých květenství šíří omamná vůně, na podzim pak keř obrůstá černými plody, které zbožňuje mnoho druhů ptáků.
Bez je od pradávna považován za magickou rostlinu, dříve prý jeho snítku dostávali novomanželé, aby je ochránila před zlými duchy. Jako ochrany před zlými duchy se vůbec bezu využívalo hojně – zakopávaly se pod něj vlasy či nehty, aby se člověk nedostal do moci čarodějnice a v jeho větvích prý sídlily víly a tak se bez vysazoval kolem stavení, aby jej chránil. Začne-li bez, rostoucí u domu, chřadnout, znamená to blížící se nemoc, uschne-li do cela, ro roka do domu přijde zubatá.

Pokud jste mladá dívka, zralá na vdávání, jistě se vám bude hodit pověra, která se váže k bezu a Štědrému dni. V tento den chodily dívky k bezu a zatřásly s ním a při tom odříkávaly: „Třesu třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes.“ A pokud v tu chvíli zaštěkal pes, bylo to z toho stavení, kde přebývá její nastávající ženich. Co když váš milý nemá psa? Tak to už lidové pověsti neříkají.
Každopádně se ale povídá ještě jedna říkanka – „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. A vskutku – bez je hotový všelék na všeliké neduhy.
Použití:

Co sbíráme: květy, plody, kůru, kořen
Kdy: květy sbíráme od června do července, nejlépe v poledne, plody pak od srpna do září
Jak: sbíráme celá květenství a sušíme ve stínu, pozor aby nezahnědla!
Co obsahuje: Květy obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a skupinu vitamínů B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku.
K čemu se užívá: Je to výborný potopudný prostředek při nachlazení, je také močopudný a pomáhá při kašli na uvolňování hlenu. Kůra působí proti revmatismu, kořen je výborný na kloktadlo při krčních obtížích, působí také antisepticky.
Na co si dávat pozor: Čerstvé plody a kůra jsou jedovaté
Recepty:
Čaj z bezových květů
4 lžičky květu sdrhnutého ze stopek zalijeme 500ml vroucí vody a necháme deset minut stát v zakryté nádobě. Teplý čaj podporuje pocení, proto je vhodný zejména při chřipce a nachlazení. Pijeme několikrát denně.
Chladný neslazený čaj ulevuje při žlučníkových či žaludečních bolestech.
Bezové víno
Do jednoho litru bílého vína přidáme 100 g šťávy vymačkané z bezinek nebo 100 g bezinkové džemu nebo 50 g sušených plodů. Uzavřeme a necháme 3 dny stát na chladném místě. Při léčbě neuralgií užíváme každé dvě hodiny polévkovou lžíci.
Obličejová maska na akné a nečistou pleť
Zalijeme 12 polévkových lžic sušených květů 100 ml vroucí vody a mícháme, dokud nevznikne kašovitá hmota. Kaši naneseme na gázu a přiložíme na umytý obličej. Po 20 minutách masku sejmeme, obličej opláchneme vlažnou vodou a ošetříme hydratačním krémem.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

10 komentářů u „Bez černý (sambucus nigra)

  1. [2]: no to snad nemyslíte vážně ? :) Ten by se hodil spíš jako součást čaje a ne jako smažený…no ne ? :)

  2. [3]: Co snad nemyslím vážně? Je to normální jídlo … už ses účastnil diskuze o něm, jestli si nepamatuješ. Sice jsi řekl, že ho nemusíš, ale tady to teď vypadá, že jsem blázen já. Jasně, že je výborný i čaj, ale smažené květy mám ráda! Jako bych to snad nemohla říci …

  3. [4]: Já jen že se mi (s prominutím) "navaluje" při pomyšlení na smažený bez…ale ať si každej pochopitelně jí a pije třeba cokoliv :) To zase já nejsem takový pedant. :)

  4. Znám to také smažený bez to není žádná novinka, nevím proč by se z toho mělo ale navalovat:-). Ale mé oblíbené jídlo to není:-)

  5. ohledně léčivého využití bezu jsem četl v jedné knize, že podporuje tvorbu mléka u těhotných žen (květy).

  6. Moc se mi líbilo na jihu Moravy, že tam točili bezinkovou šťávu. Jako točenou limču. Byla osvěžující. Skvělá alternativa na občerstvení. V Praze se mi povedlo přemluvit jednu firmu, aby točila ve velké provozovně ten nápoj a docela si to lidé užívali.

Komentáře nejsou povoleny.