Změna myšlení pomocí hermetických principů – část VI.

Dlouho jsem do této série článků nepřispěla, protože knížku, ze které čerpám (Božská magie od Doreen Virtue) měla půjčenou maminka a ve chvílích, kdy jsem měla čas, ji ona četla a když ji zrovna číst nestíhala, neměla jsem na psaní čas já. A tak pořád dokola, takže k práci, kterou jsem rozdělala v září, se dostávám až teď v listopadu.
Předchozí části, kde se zabývám hermetickými zákony najdete přímo v rubrice Hermetické principy a každý díl odkazuje jak na díl předešlý, tak následující, tak se nebojte, že byste se ztratili:)
Teď už se tedy vraťme „k učivu“ a podívejme se na předposlední hermetický princip, který nám schází. Je to princip příčiny a následku.
Šestý posvátný princip příčiny a následku nám říká: Každá příčina má svůj následek, každý následek má svou příčinu; všechno se děje podle Zákona; náhoda je pouze označení pro nerozpoznaný Zákon; existuje mnoho rovin kauzality, ale nic se nevymyká Zákonu.
Začněme nejdříve tou větou o náhodě. Máte pocit, že když hodíte kostkou, rozhoduje náhoda, zda padne šestka nebo jednička? Patrně ano. Ale co je to náhoda? Náhoda je to, co nedokážeme předvídat, tedy část zákona jemuž nerozumíme. Při hodu kostkou je „náhoda“ držení naší ruky, síla, jíž kostku mrštíme, délka dopadu, plocha, po níž se kostka kutálí… to vše jsou příčiny, které způsobí následek, tedy to, že padne kupříkladu trojka.
Takovým způsobem můžeme rozebírat každou událost, od losování sportky po ten zázrak, že jste se narodili. Ano, zrození té jedinečné a neopakovatelné bytosti (vás) předcházelo bezpočet příčin. Vždyť máte dva rodiče, čtyři prarodiče, osm praprarodičů, šestnáct prapraprarodičů…kdyby se někde daleko v minulosti jeden pán nepotkal s jednou dámou, nikdy byste se nenarodili! (jen tak mimochodem: mou úvahu na toto téma si můžete přečíst zde)
To, co tedy nazýváme náhodou, je jen nerozpoznaný zákon. Nikoho nepotkáváme „náhodou“ – vždy tomu předcházela nějaká zjevná či méně zjevná příčina, proč se vydal stejnou cestou jako my; řetězec příčin a následků se dá vysledovat až k Velkému třesku.
Když se na to tak díváte, asi skládáte hlavu do dlaní. To znamená, že nemáme svobodnou vůli, že vše je podřízeno jen příčinám a následkům, které se staly v minulosti! Naše názory jsou podřízeny výchově a tomu, co jsme se naučili v dětství, práce a škola, to vše je řetězení příčin od výšky inteligence po nátlak rodičů! Klid, tohle není tak úplně pravda. Každý z nás je podle Zákona Vesmíru součástí příčin a následků ale každý z nás má sílu, aby si zvolil, zda chce být příčinou nebo následkem.
Jak nám říká druhý posvátný princip: jak je dole, tak je i nahoře; jak je nahoře, tak je i dole, příčinami a následky se řídí celý Vesmír. Nejvyšší prvotní příčinou je samozřejmě Bůh a na konci řetězení stojí malé atomy a menší částečky, následky nemající svou vlastní vůli, které jsou bez výhrady podřízené vyšším příčinám.
Člověk stojí o dost níže než Bůh, ale taky je na tom o dost lépe než atomy. Problém je, že člověk to neví. Lidské stádečko na téhle planetě má už od nepaměti pocit, že je ovládáno, že někdo mocnější a silnější ovládá jeho kroky a vše dobré přináší Bůh a vše zlé Ďábel. I když tato víra byla nedávno silně otřesena, stále v nás zůstal dojem, že vše dostáváme od někoho jiného, že jsme jen nebohými následky příčin, které stvořili naši rodiče, zaměstnavatelé, vláda, média nebo kdokoli jiný, větší a mocnější.
To je ale naprostý nesmysl. To jen my sami se necháváme ovládat příčinami a necháváme sebou smýkat, místo toho, abychom svůj život pevně uchopili. Máme možnost stát se příčinou a vládnout na svým životem i nad hmotou, co leží pod námi. Tak jako můžeme hodit kostkou, můžeme i pevně uchopit náš život.
Tento zákon se dá nejlépe pochopit zkoumáním sebe sama, svých motivů a přání. Kdykoli vás něco napadne, analyzujte tuto myšlenku a ptejte se: odkud přišla? Proč mě napadla zrovna teď? Jaké jsou příčiny téhle myšlenky, tohoto přání, tohoto rozhodnutí?
Zjistěte, co tvoří vaše chování (=následky) a pokud se vám příčiny nelíbí, změňte je. Pokud je následkem, že nejste šťastní, změňte příčiny. Když budete vědět proč se chováte určitým způsobem, je už převelice snadné tento důvod pozměnit, upravit a nebo posílit, pokud jej považujete za správný.
Vyšší vůle, ta z vyšších sfér Bohem počínaje, bude stále stát nad vámi, ale nižší vůle, lidé, počasí nebo fyziologie vašeho těla, už nad vámi nebude mít moc, stanete se příčinou místo následkem a váš život bude už jen váš.
Většina lidí nežije, ale je žita. Nemají vůli, ale nechávají sebou vláčet, podřízení a nízcí. Vy ale už znáte tento zákon a nic vám nebrání v tom sami žít:)
Poslední zákon rodu si probereme v příštím článku.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

3 thoughts on “Změna myšlení pomocí hermetických principů – část VI.

  1. Ako si sama napísala, to, že hodíme trojku náhoda nie je – iba následok príčin. Kedysi som sa v tomto dokázal strašne zamotať, ale teraz už vnímam jasne, čo je príčina a čo následok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *