Život bez odpadu

Průměrný Čech ročně vyprodukuje 320 kg odpadků. Bea Johnson a její čtyřčlenná rodina jednu malou skleněnou lahev o váze pár kilo. Což zní úplně neuvěřitelně:) Tahle Američanka pocházející z Francie, která se před lety rozhodla s celou svojí rodinou minimalizovat produkci odpadu, může být velkým vzorem nám všem – a nejenom vzorem. O životě bez odpadků píše web, vydává o tom knihy a radí lidem, jak méně vyhazovat, více recyklovat a tím ušetřit planetě Zemi i svému rozpočtu. Po celém světě i díky její snaze vznikají obchody, které prodávají jídlo bez obalových materiálů, společnosti, které vyrábějí běžné produkty jako kartáčky na zuby nebo kuchyňské potřeby z obnovitelných a přírodních surovin nebo se objevují lidé, kteří se nechají touto cestou inspirovat a pořídí si komposty, rozložitelné sáčky do košů a další ekologické doplňky do domácnosti. Podívejte se na její krátkou a velmi zajímavou přednášku, v níž shrnuje vše podstatné, co byste se chtěli dozvědět o životě bez odpadu.

Dva dospělí, dvě děti, žádný odpad
(video je anglicky, ale má slovenské titulky, ty zapnete kliknutím na ikonu
mluvící bubliny vpravo dole, jazyk titulků pak nastavíte kliknutím na ikonku ozubeného
kolečka – nastavení a výběrem jazyka)
Pravda je, že žijeme ve velmi pohodlné době a také v čase neskutečné hojnosti, jsme zahrnutí ohromným množstvím věcí a není snadné se úplně všech výdobytků vzdát tak, jak se to povedlo Bee a její rodině. Ale i když každý uděláme jen jeden malý krůček, jednu malou změnu, v součtu to bude velká úleva pro planetu. Proč by nám na tom mělo záležet? Inu, naší planetě je jedno, jestli po ní lezou breberky jménem lidi a tím, že zamořujeme oceány plasty, zakládáme toxické skládky a otravujeme si vzduch, vodu a jídlo, ubližujeme především sami sobě. My planetu potřebujeme, ona nás nikoli a na to bychom měli myslet pokaždé, když si kupujeme plastovou lahev s přeslazenou limonádou plnou fujtajxlů.
Mě video velice inspirovalo a nakoplo k tomu, abych si zase po delší době objednala ekologické sáčky do odpadkového koše a kompostovatelné pytlíky na biooodpad, aby náš zahradní kompost nezahálel. A rovnou jsem si pořídila taky kartáček na zuby z bambusu, který stačí, až přestane sloužit, zakopat do hlíny a příroda se o něj kompletně postará. Jsou to drobnosti a stálo mě to jen pár stovek, ale kdyby to udělal každý… no však to znáte:) Tak třeba vás Beina přednáška také nasměruje:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Život bez odpadu

  1. O těch kartáčcích z bambusu jsem nedávno četla a ohromně mě to nadchlo. Rozhodně si je musím pořídit a vyzkoušet.

  2. Přesně tak, přírodní kartáčky jsou suprová věc, ale už přemýšlím o dalším.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *