Živa, Vesna, Morana

Živa
tradice: slovanská
atributy: mateřství, život, úroda
další jména: Siva, Siwa, Šiwa, Sieba, Razivia
podobná božstva: Mokoš, Vesna, Veles, Eva
Bohyni Živu uctívali polabští Slované a mnohdy bývá připodobňována k bohyni Mokoš, což byla bohyně úrody a mateřství, stejně jako Živa. Je archetypem Matky a spolu s Vesnou (pannou) a Moranou (stařenou) tvoří trojici – život mládí v rozpuku, matku s plným břichem a stařenu vládnoucí smrti.

Živa bývá zobrazována jako žena s velkými prsy a boky, aby mohla rodit potomstvo a její atributy jsou klasy, mléko a obecně věci spjaté s úrodou. Je to ale také duchovní síla, jež porudí ve všem živém a dodává tomu duši, dech a tep. Jako krev plyně v žilách, tak síla Živy je v zemi, stromech, zvířatech i lidech. Čerpáme ji dnes a denně v mezilidském kontakktu, ale nejvíce je jí pochopitelně v přírodě, které Živa vdechla svoji mateřskou sílu. Největší sílu má v létě, kdy všechny stromy plodí a slunce hřeje a dává život.
Bohyni Živu přivolávejte ve chvíli, kdy se cítíte slabí, unavení a potřebujete v sobě probudit životní sílu. Dává životu smysl a řád, probouzí ženskou a mateřskou energii, pomáhá s plozením dětí i s plodností rostlin.
Vesna
tradice: slovanská
atributy: jaro, život, radost, mladost, smích
další jména: Lada
podobná božstva: Mokoš, Živa, Démétér
Vesna je archetypem panny, součástí trojice slovanských bohyň ženství. Je bohyní života, mládí a nespoutané lásky, jejím stromem je bříza a patří jí všechny jarní květy, sněženkami počínaje a žlutými hlavami pampelišek konče.
Vesna vypadá jako nádherná mladá dívka z rozpuštěnými vlasy, v lehkých šatech, ověnčena květinami. Dívky ji uctívali tancem a smíchem od domu k domu ve vesnici. Jarní rituál Beltine je také pod jejím patronátem, protože na jaře má největší sílu.
Říká se, že když přijde první jarní bouře, je to proto, že se bůh Perun, vládce blesků, zakouká do krásných Vesniných očí a upustí své hromovládné kopí.
Zavolejte k sobě Vesnu, chcete-li probuti své mládí, krásu a lásku v srdci, nespoutanost a veselost. Uctěte ji vitím věnců z květin a zpěvem v březovém háji.
Morana
tradice: slovanská
atributy: smrt, zima, znovuzrození
další jména: Morena, Morjana, Mořena, Marzana
podobná božstva: Hekaté, Hel
Morena je bohyní smrti, bývá ztotožňována z archetypem stařeny a uzavírá božskou trojici i koloběh života a smrti. Vládne v zimních měsících a stále jsou živé rituály, kdy bývala na jaře vynášena jako slaměnná panna a házena do vody, aby odešla a přenechala místo Vesně.
Někdy je zobrazována jako mladá, bledá dívka, jindy jako stařena. Bere k sobě mrtvé duše a vládne podsvětí. Její dech i dotek jsou mrazivé tak, že se z nich zastaví srdce. Zároveň ale také obnovuje přírodu tím, že ji uvrhne do zimního spánku a vše uspí pod sněhem.
Její jméno pochází ze slovanského slova mořit, umořit, základ pro slovo zemřít. Je tedy vidět, že tradice jejího uctívání je velice stará.
Zavolejte Morenu, chcete-li si odpočinout, uvolnit se a najít vnitřní střed. Přivolává spánek a odhání noční můry, jež je zároveň schopná vyvolat (můra – mora – morana). Pomáhá se vyrovnat ze smrtí blízkých.

Lúmenn

Jsem osmadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

10 thoughts on “Živa, Vesna, Morana

  1. Já vím, že toho o našich bozích víme pramálo, nicméně slyším poprvé, že by Perun měl mít kopí… ;)

  2. [4]: Ach jo, ta přepracovanost mě zničí, aneb dřív píšu, než si domyslím vše podstatné. Ta poznámka byla zbytečná.

  3. [2]: no co jsem četla, tak většina pohanských bohů měla nějakou zbraň a u slovanů byl výskyt kopí velmi častý jako božských artefaktů, bohužel nejsem odborník a většina informací v článku je přejata z různých zdrojů

  4. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

  5. perun má kopí?To spíše poukazuje na severského Boha Odina,Wotana,který má runové kopí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *