bohyně

Bohyně: Vesna, Živa, Morana

Když se blíží jaro a země se probouzí, většinou se radujeme. Konečně je tepleji, příroda se začíná zelenat, ledy pukají. Ale neměli bychom zapomínat na cykličnost přírody a na to, že chlad zimy i žár léta jsou pro růst rostlin a prosperitu zvířat stejně důležité. Právě tuto cykličnost nám připomínají tzv. Trojné bohyně, které se vyskytovaly v mnoha pohanských pantheonech. Trojice žen představuje Pannu, Matku a Stařenu – tedy růst, zrání a uvadání. S jarem se ujímá vlády první z nich. Pojďme si je představit všechny tak, jak je znali naši předkové – Slované.

 

Živa je archetypem Matky a spolu s Vesnou (pannou) a Moranou (stařenou) tvoří trojici – mládí a život v rozpuku, matku s bříškem a stařenu vládnoucí smrti.

 

bohyně

 

Vesna

tradice: slovanská
atributy: jaro, život, radost, mladost, smích
další jména: Lada
podobná božstva: Zora, Brigit, Artemis, Diana, Eostre

 

Vesna je archetypem panny, součástí trojice slovanských bohyní ženství. Je bohyní života, mládí a nespoutané lásky. Jejím stromem je bříza a patří jí všechny jarní květy, sněženkami počínaje a žlutými hlavami pampelišek konče.
Vesna vypadá jako nádherná mladá dívka s rozpuštěnými vlasy, v lehkých šatech, ověnčena květinami. Dívky ji uctívali tancem a smíchem od domu k domu ve vesnici. Jarní rituály Ostara a Beltine jsou také pod jejím patronátem, protože na jaře má největší sílu.
Říká se, že když přijde první jarní bouře, je to proto, že se bůh Perun, vládce blesků, zakouká do krásných Vesniných očí a upustí svou sekyru.
Zavolejte k sobě Vesnu, chcete-li probudit své mládí, krásu a lásku v srdci, nespoutanost a veselost. Uctěte ji vitím věnců z květin a zpěvem v březovém háji.

 

vesna

 

Živa

tradice: slovanská
atributy: mateřství, život, úroda
další jména: Siva, Siwa, Šiwa, Sieba, Razivia
podobná božstva: Mokoš, Frigg, Isis, Déméter

 

Bohyni Živu uctívali polabští Slované. Je možné, že se jedná o stejné božstvo jako až do 16.století uctívaná Mokoš. Obě jsou bohyně úrody a mateřství.
Živa bývá zobrazována jako žena s velkými prsy a boky, aby mohla rodit potomstvo a její atributy jsou klasy, mléko a obecně věci spjaté s úrodou. Je to ale také duchovní síla, jež proudí ve všem živém a dodává tomu duši, dech a tep. Jako krev plyně v žilách, tak síla Živy je v zemi, stromech, zvířatech i lidech. Čerpáme ji dnes a denně v mezilidském kontakktu, ale nejvíce je jí pochopitelně v přírodě, které Živa vdechla svoji mateřskou sílu. Největší moc má Živa v létě, kdy všechny stromy plodí a slunce hřeje a dává život. Bdí nad svátky Midsummer a Lughnasad.
Bohyni Živu přivolávejte ve chvíli, kdy se cítíte slabí, unavení a potřebujete v sobě probudit životní sílu. Dává životu smysl a řád, probouzí ženskou a mateřskou energii, pomáhá s plozením dětí i s plodností rostlin.

 mokoš

živa

 

Morana

tradice: slovanská
atributy: smrt, zima, znovuzrození
další jména: Morena, Morjana, Mořena, Marzana
podobná božstva: Hekaté, Hel, Cerridwen, Kálí

 

Morena je bohyní smrti, bývá ztotožňována z archetypem stařeny a uzavírá božskou trojici i koloběh života a smrti. Vládne v zimních měsících a stále jsou živé rituály „vynášení smrtky“. Na jaře je slaměnná panna oblečena a namalována jako Smrt, odnešena z vesnice a hozena do vody, aby odešla a přenechala místo Vesně.
Morana je někdy zobrazována jako mladá, bledá dívka, jindy jako stařena. Bere k sobě mrtvé duše a vládne podsvětí. Její dech i dotek jsou mrazivé tak, že se z nich zastaví srdce. Zároveň ale také obnovuje přírodu tím, že ji uvrhne do zimního spánku a vše uspí pod sněhem. Navíc v sobě skrývá hlubokou moudrost, zkušenosti sbírané dlouhé roky a dokáže poradit.
Její jméno pochází ze slovanského slova mořit, umořit, základ pro slovo zemřít. Je tedy vidět, že tradice jejího uctívání je velice stará. Zavolejte Morenu, chcete-li si odpočinout, uvolnit se a najít vnitřní moudrost. Přivolává spánek a odhání noční můry, jež je zároveň schopná vyvolat (můra – mora – morana). Pomáhá se vyrovnat ze smrtí blízkých.

 

morana

 

morana

 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

11 thoughts on “Bohyně: Vesna, Živa, Morana

 1. Já vím, že toho o našich bozích víme pramálo, nicméně slyším poprvé, že by Perun měl mít kopí… ;)

 2. [4]: Ach jo, ta přepracovanost mě zničí, aneb dřív píšu, než si domyslím vše podstatné. Ta poznámka byla zbytečná.

 3. [2]: no co jsem četla, tak většina pohanských bohů měla nějakou zbraň a u slovanů byl výskyt kopí velmi častý jako božských artefaktů, bohužel nejsem odborník a většina informací v článku je přejata z různých zdrojů

 4. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

 5. perun má kopí?To spíše poukazuje na severského Boha Odina,Wotana,který má runové kopí

 6. Dneska byl den plný příjemné ženskosti. Krásný rozhovor s jednou babičkou, mojí známou v Prostějově. Popřál jsem jí hezký život. Dívenka popsaná potisky, slovy láska s miloučkým pejskem, který se se všemi hned kamarádil.
  Obézní ulhaný chlap morous. To byl kontrast zážitků. Pak jsem si zatančil v dešti s pár známejma, co se nepatrně zapojili.
  Co jsem znal mnoho žen v dámských kolektivech, tak některé hned zavrčely, když slyšely slovo bohyně. Jenže vždycky nakonec vyplynulo, že jim ta velká úcta od mužů nakonec chyběla a to vnitřní prožívání radostné ženskosti. Těm bych chtěl říct, však si z těch bohyň nemusíte dělat modlu, stačí když pochopíte prinicpy, co nám to říká, proč ti lidé nějak přirozeně potřebovali mít úctu k ženství , ale samozřejmě i vzhlížet k mužskému.
  To se vyvažuje. Jsme si rovni, tak proč se v dějinách lidé přetahují o patriarcháty a matriarcháty. Jsme lidé, jeden, jako druhý a obdivujem krásu našich citů a darů od přírody, od stvořitele. A pořád jeden na druhém máme co objevovat, v přírodě objevovat a dávat si.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *