zima

Zima – výzvy a příležitosti

Zimní období, které právě venku panuje, nepatří u lidí obvykle mezi ty oblíbené, naopak. Zima je pro mnohé z nás obdobím, které bychom nejraději přeskočili a po listopadu hned přivítali březen. Taky zimu zrovna nezbožňuju a medvědům závidím jejich schopnost zimního spánku:)
Jenomže pro přírodu je zimní období stejně důležité, jako krásné bující jaro, plodné léto i deštivý podzim. Zima je pro přírodu obdobím odpočinku, regenerace. Nebýt tohoto odpočinku, nemohlo by pak přijít jaro plné nových listů a květů, protože by na něj rostliny neměly dostatek sil. Nelze pořád jen růst, někdy je třeba se zastavit a vydechnout. A pro nás lidi může v tomto být příroda velikou inspirací. Co nám tedy chladné zimní období přináší za příležitosti k duchovnímu růstu a vnitřnímu obohacení? Pojďme se inspirovat právě k přírodě…

 

Zima a další přírodní cykly

Kromě střídání ročních období můžeme najít analogii i v dalších přirozených cyklech – zima lidského života je stáří a smrt, pro měsíční fáze je to nov a v ženském menstruačním cyklu právě období menstruace. Více v článku Výzvy a příležitosti podle ročních období. Teď se ale pojďme podívat na výzvy a příležitosti, které nám přináší zima.

 

Regenerace a odpočinek

Zima není jen jakési hluché místo mezi jarem a podzimem, ale je to období intenzivního odpočinku všeho živého. Ale aby rostliny mohly na jaře zase vyrašit nové pupeny, musí jejich odpočinek být dostatečný a hluboký. A ideálně přikrytý sněhovou peřinou, která je ochrání. I my lidé bychom v tomto období mrazů měli věnovat více času odpočinku. Samozřejmě ne pod přikrývkou ze sněhu, ale obyčejná peřina k tomu bude jistě vhodnější:)

 

Zima je velkou zátěží pro náš organismus. Musí vynakládat více energie na termoregulaci. Přechody z mrazu venku do tepla uvnitř pak zatěžují náš imunitní systém a ten je poté náchylnější na nemoci. Nízké vnější teploty poškozují i naši kůži, která se stává citlivější, stejně jako chlad dobře nesnáší klouby a oběhový systém.
V zimě bychom proto měli věnovat více času než v jiných obdobích důkladnému a pravidelnému spánku. Koneckonců stejně je venku více tma, než světlo. Poslouchejte svoje tělo a dopřejte mu tolik spánku, kolik si žádá. I kdyby to bylo o hodinu nebo dvě víc, než v jiných obdobích. Nepřepínejte svoje síly a snažte se relaxaci věnovat více času, než v jiných měsících. Ve volném čase pak dělejte hlavně věci, které vás baví a naplňují a zkuste se co nejméně stresovat.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

Stažení se do sebe, sebereflexe, bilancování

Pokud má rostlinka příliš mnoho drobných kořínků, rozvětvených do všech stran, z nichž některé jsou slaboučké, neduživé nebo dokonce usychají, v zimním období nemůže vyživit všechny. Musí tedy některé nechat zahynout, aby na jaře mohly vyrůst nové, zdravější, odolnější. Zimní období i u lidí přeje zhodnocení toho, co si s sebou neseme z minula a rozhodnutí, zda to budeme vláčet dál nebo to necháme „zahynout“. Ne nadarmo se vžil zvyk novoročních předsevzetí a s tím spjatých zpětných ohlédnutí.

 

Využijte i vy zimu k sebereflexi a bilancování. Sepište si seznam toho, co vám přinesl uplynulý rok – jaké nové lidi jste potkali, jaké jste získali pracovní či vzdělávací příležitosti, co jste se naučili, co jste zažili, jaké uplynulý rok přinesl nápady, podněty, výzvy. Nezapomeňte ani na překážky, které jste úspěšně či méně úspěšně překonávali, na zdravotní potíže, hádky, problémy, naštvání a smutky.

 

Projděte si hotový seznam a označte si (třeba různými barvami), co byste v následujícím ročním cyklu rádi rozvíjeli a co byste raději nechali uvadnout. U věcí, s nimiž se chcete rozloučit, se na chvíli zastavte. Vybavte si ty situace, poděkujte jim za to, co vás naučily a propusťte je ze své mysli. Můžete si je klidně napsat na jiný kus papíru a ten pak rituálně spálit. Vybere si pro sebe nejvhodnější způsob, jak se rozloučit s tím, co již nepotřebujete.

 

Zároveň si můžete napsat i seznam věcí, které byste dokázat, naučit se nebo zažít chtěli. Naplánujte si je, těšte se na ně a až budete mít dostatek energie, pusťte se do nich. Během roku se k těmto cílům ale nezapomínejte vracet a sledujte svůj vývoj v nich. Neměly by to být povrchní cíle, jaké má každý, ale vaše osobní, s nimiž se ani nemusíte nikomu svěřovat. Děláte to pro sebe a svoje štěstí, svůj dobrý pocit. Nemusíte ani plánovat nic velkého, jako radikální změnu vzhledu nebo zhubnutí o tři velikosti. Dejte si cíle spíše menší, ale realistické, k nimž budete během roku kráčet postupně, abyste je příští zimu zase zhodnotili, zda se podařily nebo zda je chcete přehodnotit.

 

Může se vám hodit:

 

Úklid, prostor pro nové věci

Na podzim se stromy postupně zbaví svého listí a v zimě tento proces dokončí. Přes zimu uhyne všechno, co již není třeba a co by nadále jen brzdilo růst. Pokud chcete v dalším ročním cyklu zažít nové věci, růst a vyvíjet se, musíte si na ně udělat místo. A to jak vnitřně, za pomoci bilancování a opouštění starých struktur, tak na fyzické rovině. I proto je zimní (a v naší krajině zejména vánoční) období spojování s úklidem.

 

Úklid je dobrý nástroj, jak si udělat pořádek nejen doma, ale i v duši. A protože v zimě se toho stejně nijak moc nedá dělat venku, protože je všude sníh a mráz, pusťte se do práce uvnitř. Do pytlů naházejte všechno staré oblečení a darujte ho na charitu nebo rovnou vyhoďte. Vysmejčete i na místech, kam jste se celý rok nepodívali. Vymeťte prach, pavučiny i staré energie. A nebojte se být radikální – čím více místa uvolníte, tím více ho pak bude pro nové věci, tím více toho bude moci přijít.

 

Přečtěte si:

 

K uvědomění si cykličnosti našeho života mě mimo jiné inspirovala i kniha Mirandy Grey Cyklická žena (kterou vážně doporučuji), protože ženský menstruační cyklus je hodně podobný tomu přírodnímu. Tak jako největší matka všech, Matka Příroda, střídá období růstu s obdobími klidu, podobné procesy se dějí i v ženském lůně. Proto se některé rady z této knihy ohledně reflektivní (= menstruační, zimní) fáze dají aplikovat i na celé roční období zimy. A tuto moudrost mohou samozřejmě využít i muži. Zde je pár tipů z této knihy:

 

Další rady pro zimní období

 • Dopřejte si volno, čas nic nedělat a jenom být.
 • Položte si otázku, o co jste v minulých měsících přišli a co potřebujete obnovit, abyste se cítili naplnění.
 • Pokud nejste v souladu s vaším vnitřním hlavním životním cílem, je toto období vhodné pro jeho změnu a pro uvědomění si vašeho směřování. Najděte co nejvhodnější slova a obrazy, které budou vyjadřovat cestu, po níž se chcete ubírat.
 • Využívejte denního snění a vizualizací a představujte si naplnění vašich cílů.
 • Otestujte si ve své představivosti své nápady, projekty a cíle. „Mluvte“ o nich se svých podvědomím.
 • Všimněte si, jestli někde vnímáte nějaké napětí, zdráhání nebo odpor a zkuste se podívat, odkud se berou a co by se s tím dalo dělat.

 

Samozřejmě tyto rady nejsou nijak závazné. Každý z nás je jiný, proto každý prožíváme i roční období jinak. Celková energie přírody kolem nás ale více přeje odpočinkovým a sebereflexivním činnostem, než začátkům nových projektů nebo velkým fyzickým výkonům. Budeme-li jednat v souladu s naladěním přírody, pravděpodobně nám takové činnosti půjdou snadněji, než ty, které jdou proti němu. To však samozřejmě neznamená, že lze pouze odpočívat a nořit se do svého nitra. Sami naslouchejte své intuici, svému tělu, podvědomí i vnitřnímu vedení a ty už vám napoví, co pro vás bude nejlepší. Tento článek berte, prosím, hlavně jako inspiraci a možnou cestu. Překrásné a duchovně naplněné prožívání zimních dní přeje Lúmenn

 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

8 thoughts on “Zima – výzvy a příležitosti

 1. [1]: vzhledem k tomu, že na tomhle webu provozuju poradnu po skoro celou dobu jeho existence od roku 2009, je fajn, že sis toho všiml/a:)

 2. Krásně napsáno :) Ale vysvětlujte tu část o odpočinku učitelům, kteří vás v pololetí nenechají vydechnout :D

 3. Jo, to vím. To bylo myšleno pochvalně. Že tady je skutečně vidět, že to poradenství je kvalitní.

 4. Nebo také ve smyslu, že tento článek je tak výjimečně krásně zpracovaný, že mě v tu chvíli nenapadlo nic lepšího než použít to slovo "vzniká". Jako, že vzniká něco úžasného. Přitom mě nenapadlo, že by to mohlo nějak jakoby popřít dosavadní fungování poradny.Ach ta naše čeština, je krásný jazyk.

 5. [5]: omlouvám se, člověk je v dnešní době tak zavalený různými trolly a sarkasmem, že pak ani nerozezná dobře míněný komentář. Promiň a děkuji:)

 6. Právě jsem dokončil více denní rodinné porady, které jsem vedl za účelem plánování do budoucna. Všechno, co jsem nepotřeboval jsem rozdal. Protože mám zkušenost, že to, co potřebovat budu, si opatřím v budoucnu snadno. A také když máš někoho rád, musíš myslet na budoucnost, že nejen ty si budeš něco pořizovat, ale také tvoji milovaní.
  Když chceš někde nějaké části v domě opravit, také potřebuješ prostor. Je to nejlepší chvíle, kdy se rozmyslet, co vlastně je pro tebe v životě důležité. Nebo hlavně, kdo je pro tebe v životě důležitý.

  Zdraví, čistý prostor, pohoda, láska, aktivita, která ti vždy opatří, co budeš potřebovat. Kdo je schopný, bude schopný i dále. Kdo není schopný, nebude schopný, leda, že by se změnil.
  Kdo shromažďuje kolem sebe, co již nepotřebuje, pak také shromažďuje v sobě , co nepotřebuje a přetěžuje své zdraví.

  Na veřejných záchodcích to bylo poznat velice dobře. V době, kdy se lidé cpali sladkostmi, hlavně těmi nekvalitními, bylo na záchodech víc pachu, jak to lidem v těch střevech hnilo. V době, kdy byla zdravá strava, dalo se snadněji vyvětrat.

  Mám také i zajímavou zkušenost s tím, že pokud pomohu jiným s uvolněním místa, pokud se uvnitř nezmění, kladou na stejná místa další krámy. Někde mi pomohlo poradit jim fintu, dát na ta místa květiny. Pak přestali tolik hromadit, co už nepotřebují. Květiny to vytlačily.

  Dobré je si připravit své plány na další rok, ve více variantách, aby se vždy určitě něco pěkného nějak podařilo. Do nového roku začít s pěknou hudbou. Hudbou to začíná. Hudbou to končí a pokračuje na jiné úrovni. Hudba utváří a formuje. Je na to řada vydařených experimentů, které jsou k dohledání. Něco opravdu hezkého jsme začali a na to se soustřeďme, aby se realizovalo v tom nejlepším pro nás všechny.

  Jejich koníčkem je hudba v interakci s květinami: https://www.youtube.com/watch?v=wYU18eiiFt4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *