Zero waste – pravidla 5R

V nedávném článku (ZERO WASTE – co to je?) jsme si řekli, že zero waste je životní styl, při němž se snažíme minimalizovat produkci našeho odpadu. Je to dobré jak pro naši planetu, tak pro naše zdraví i peněženku. Pro snižování mnosžtví odpadků, které vytváříme, existuje pět jednoduchých pravidel. Těm se říká 5R nebo také 5R’s, protože každé pravidlo je jednoduché slovo, začínající právě písmenem R. Do češtiny byla tato pravidla celkem dobře přeložena jako 5Z. Co se tedy pod pěti R skrývá a jak to můžeme ve svém životě využít?

zero waste 5R

Pravidla zero waste – 5R / 5Z přehledně

 

Zero waste 5R / 5Z

Pravidla jsou seřazena sestupně od nejdůležitějšího. Vždy postupujume od prvního pravidla až k poslednímu. Není-li možné žádné z nich aplikovat, pak teprve odpad vyhazujeme do směsného odpadu – do popelnice.

Ale pozor! Nemusíte být hned ze dne na den husťáci, co se vzdají veškerých požitků. Myslet bezodpadově neznamená netvořit vůbec žádný odpad za každou cenu. Implementace zero waste myšlení do vašeho života ale může přinést aspoň částečné oproštění se od konzumu a zběsilého nakupování. Stačí množství odpadků jen snížit – nula je ideál, k němuž směřujeme, ne dogma. Koneckonců kdyby každý Čech snížil svou produkci opadu o jeden jediný kilogram, dělalo by to úžasných 10 000 tun ročně.

 

Refuse – Zamítnout

Jako první bychom se měli zeptat, zda danou věc skutečně potřebujeme. Opravdu si musím koupit nový model telefonu, když starý ještě slouží? Opravdu si musím dát kafe ze stánku v jednorázovém kelímku? Opravdu potřebuju nové boty? Nejsnáze se totiž zbavíme odpadu tak, že si nekoupíme produkt, který odpad tvoří. Nesmíme totiž zapomínat na to, že velké množství odpadu vzniká už při výrobě. A to i když si kupujeme hlavně ekologické a vícekrát použitelné produkty.

Moderní společnosti uvádějí na trh každý rok nové a nové kousky oblečení, elektroniky a spotřebního zboží. Dělají to proto, aby nás přiměli utrácet. A tohle neustálé vytváření nových věcí zaplňuje planetu nepotřebnými zbytečnostmi. Když se toho odmítneme učástnit, sníží se produkce vyráběného zboží a tím se ušetří zdroje a vytvoří se méně odpadu.

„Refuse“ v praxi aneb jak začít teď hned:

 • nepodléhat módním trendům a nekupovat si každou sezónu nové oblečení, boty, doplňky
 • novou elektroniku (počítač, mobil…) si kupovat skutečně, až starý kus doslouží
 • nekupovat si zbytečnosti, na které doma jen padá prach

boty

 

Reduce – zredukovat

Některé věci k životu ale potřebujeme – důležité je si ovšem odpovědět na otázku, v jakém množství. Pokud už si něco kupujeme, měli bychom to dělat s vědomím, že danou věc skutečně potřebujeme a není to jen rozmařilost.

Zredukovat můžeme i množství odpadu u věcí, které kupovat musíme – jako je například jídlo. Když si vybíráme potraviny, neměli bychom hledět jenom na jejich složení a kvalitu, ale také na to, v čem jsou zabaleny. A ideálně bychom měli volit takové potraviny, které jsou zabalené co nejméně. Po celé republice se navíc otevírají tzv. bezobalové obchody, v nichž můžete nakoupit základní suroviny, jako mouku, cukr, těstoviny, rýži apod. do vlastních přinesených nádob. Množství odpadu je při takovém nákupu minimální.

Dobře se redukování dá aplikovat i na energie. Například na spotřebu vody, plynu, elekřiny nebo nahradit jízdu autem šetrnějšími způsoby, jako MHD či jízdou na kole.

„Reduce“ v praxi aneb jak začít teď hned:

 • nekupovat si velké množství zbytečných věcí, vlastnit jich méně
 • nakupovat potraviny bez obalu
 • nakupovat jen tolik jídla, kolik sníme, abychom ho zbytečně nevyhazovali
 • snížit spotřebu energií (elektřina, plyn, voda, pohonné hmoty…)

voda

 

Reuse – znovupoužít

Současná společnost je hodně nastavená na „použij a zahoď“. Všechny ty jednorázové kelímky, nevratné plastové lahve, dětské plenky, dámské vložky a tampóny, igelitové tašky a sáčky… je toho spousta. Pravidlo „reuse“ nás učí, jak používat věci znovu a znovu. Igelitovou tašku třeba nemusíme po zakoupení hned vyhodit, ale lze v ní nosit nákupy ještě dlouho a dlouho. Nebo si rovnou můžeme pořídit tašku bavlněnou, která vydrží roky. Totéž platí o všech věcech denní spotřeby – místo igelitových sáčků na ovoce můžeme mít látkové, místo tampónů používat menstruační kalíšek. Nabídka ekologických obchodů se v tomto směru stále rozšiřuje.

Spousta věcí, které se nám hodí, už také byla dávno vyrobena a někdo je má a už je nepotřebuje. Můžeme tedy nakupovat věci z druhé ruky. Oblečení ze second handů, elektroniku z bazarů. A nebo si můžeme věci půjčovat.

„Reuse“ v praxi aneb jak začít teď hned:

 • pořídit si znovupoužitelná řešení namísto opakovaných (například menstruační kalíšek místo tampónů, bavlněnou tašku místo igelitek atd.)
 • více nakupovat zboží z druhé ruky, namísto nových věcí
 • zamyslet se, které věci si místo koupě můžete půjčit (knihy v knihovně, nářadí od přátel…)

 

Recycle – zrecyklovat

Odpad, kterému se nevyhneme, alespoň zrecyklujme. V České republice je velmi dobrá síť barevných kontejnerů na tříděný odpad – zjistěte si, kde máte ty nejbližší a začněte třídit třeba hned. Platí také, že některé suroviny se recyklují lépe a snadněji, než jiné. Například kov a sklo lze recyklovat téměř donekonečna. Papír se může protočit také hodněkrát a nakonec lze vyhodit do kompostu, protože je to téměř čistá přírodní celulóza. Plast se recykluje mnohem obtížněji. Když si vybíráme produkt, měli bychom zvolit takový, který se recykluje snadno.

„Recycle“ v praxi aneb jak začít teď hned:

 • začněte doma třídit odpad – alespoň na papír, plast a sklo
 • staré spotřebiče neházejte do koše, ale na místa k tomu určená – hodně se toho z nich dá použít znovu

recycle

 

Rot – zkompostovat

Ne všechno musí neužitečně tlít na skládce nebo otravovat vzduch ve spalovně odpadu. Zbytky ovoce a zeleniny lze zkompostovat a vyživit tak svoji zahrádku. Nejlépe se samozřejmě kompostuje v domku se zahrádkou. V mnoha městech se ale objevují i veřejné kompostéry, kam můžete svůj kuchyňský odpad (slupky, ohryzky, shnilé ovoce a zeleninu) odvézt. Existují i řešení pro malé byty, jako vermikompostér, kde kuchyňské zbytyk spapají žížaly. Vůbec to nesmrdí a vše pokojové rostliny vám za výživu budou vděčné.

„Rot“ v praxi aneb jak začít teď hned:

 • založit si na zahrádce kompost a noste na něj zbytky z kuchyně
 • zjistit, kde je nejbližší veřejný kompostér a začít ho „krmit“

kompost

 

Je to vlastně snadné, že? A můžete začít třeba hned! Každá troška se počítá. Nezapomeňte, že kdyby každý udělal jen malounko, dohromady to bude znamenat mnoho. Zkoušejte, inspirujte ostatní a hledejte cesty, jak vytvořit odpadů méně. Pravidla zero waste jsou prvním krůčkem k tomu myslet bezodpadově. Co na ně říkáte? Znáte je? Používáte? A máte nějaké praktické tipy? Podělte se v komentářích!:)

 

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Zero waste – pravidla 5R

 1. Smysl to rozhodně dává a je to záslužná činnost :) Nepříjemné na tom je, že kromě věčného přemýšlení a řešení co s odpadem na povrchní lidi budete působit jako socka, což spoustě lidí vadí a odrazuje je to. Podle mě.

 2. Podle odpadu se pozná, jak lidi žijou, podle lejna se pozná nemoc. Pokud má člověk kolem sebe příliš mnoho odpadu může to znamenat, že i v mysli a v těle má dost toxinů a odpadních nesrovnaných myšlenek a neztrávené potravy, která se ukládá jen do tuku. Organizmus vše nevyužije.

  Pokud má člověk kolem sebe a v sobě hodně odpadu, znamená to, že mu chybí něco, co opravdu potřebuje. Na to napadá myšlenka. Zkusit si vytvořit, co potřebuji. Naštěstí u mě, i ve mě, je značně uklizeno a dělám na tom stále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *