dechová cvičení

Základní dechová cvičení

Meditační cvičení nejsou jen složité vizualizační techniky, kdy si představujeme spoustu věcí. Původní význam slova meditace totiž s představou vůbec nepracuje, naopak. Cílem je si mysl ode všech obrazů a obsahů vyprázdnit a dosáhnout tak stavu naprostého klidu a míru.
Meditovat se tak dá nejen v klidu a pohodlí domova, ale i na cestě v MHD, ve škole, v práci nebo na lavičce v parku. Stačí jediné – vyprázdnit mysl a nechat veškeré myšlenky odplout pryč. Občas to není nic jednoduchého a tak si můžeme pomoci hned několika způsoby. Vypnout mozek a myslet na nic dost dobře nejde a tak si najdeme něco, čemu budeme věnovat plnou pozornost. Může to být píseň, kterou si pustíme a soustředění se na melodii nebo třeba zpívání či přeříkávání jedné jediné věty – mantry (článek o mantrách čtěte tady).
Jednou z nejstarších a nejúčinějších technik je pak také naslouchání vlastnímu dechu, o kterém se dočtete v následujícím článku.

 

Dechová cvičení

Nejzákladnější dechové cvičení pochází z jógy a nazývá se pránájáma. Tento úplný jógový dech se sestává ze tří částí, které si můžete nacvičit postupně – dýchání břišní, hrudní a podklíčkové.
Všechna dechová cvičení provádějte v pozici, která je vám příjemná, vsedě, vleže nebo i vestoje. Jogíni radí si tento dech vštípit také do běžného života a dýchat tak pořád, pro začátek ale bude stačit, že se tento dech naučíte jen při meditaci.

 

Břišní dýchání

Při výdechu vtáhněte břicho. Nadechujte pomalu nosem a přitom stlačujte bránici, vydouvejte břišní stěnu ven a naplňujte dolní část plicních laloků.
Při výdechu se břišní stěna vtahuje dovnitř, čímž vyžene vzduch nosními dírkami ven z plic. U břišního dýchání se naplňuje vzduchem pouze spodní část plic. Břicho se pohybuje, zatímco hrudník je v klidu.
Koncentrace: zaměřte pozornost na oblast kolem pupku.

 

Hrudní dýchání

Po výdechu nadechujte pomalu nosem a roztahujte žebra. Při výdechu stáhněte žebra a vytlačte vzduch nosem ven.
U hrudního dýchání se naplňuje vzduchem střední část plic, přičemž břicho a ramena se nehýbou.
Koncentrace: soustřeďte pozornost na žebra.

 

Podklíčkové dýchání

Po výdechu nadechujte nosem, zvedejte přitom klíční kosti a ramena, naplňte vzduchem horní část plic. Při výdechu pomalu spouštějte ramena a stlačujte vzduch, aby mohl vyjít nosem ven z plic.
Při podklíčkovém dýchání zůstává břicho a střední část hrudníku nehybná.
Koncentrace: soustřeďte se na horní část plic.

 

Úplné jógové dýchání

Po výdechu nadechujte pomalu nosem, počítejte do osmi a do jednoho celku naráz propojte dýchání břišní, hrudní i podklíčkové.
Nejprve naplňte břicho, pak roztáhněte žebra a nakonec zvedněte klíční kosti. Potom se břišní stěna pomalu stáhne, začněte vydechovat stejně jako při nádechu, to jest: nejprve zatáhněte břišní stěnu, potom smrštěte žebra a nakonec stáhněte ramena a přitom vytlačujte vzduch nosem ven. Nádech i výdech trvá osm dob, mezi nimi dodržte pauzu na čtyři doby. Můžete začít i na menším počtu dob a postupem času můžete doby přidávat (až třeba ke dvanácti, čtrnácti).
Koncentrace: soustřeďte pozornost na příslušné části těla.
Z úplného jógového dýchání vycházejí další dechová cvičení. Následná cvičení jsou pouze rozšířením a variacemi těchto dýchacích metod.

 

dechová cvičení

 

Nádí šodhana

Slovo nádí označuje energetické kanály rozvádějící v těle pozitivní a negativní energii, šodhana znamená úklid, očištění.
Vydechněte zlehka levou nosní dírkou, kterou zlehka uzavřete palcem. Nadechněte se pravou nosní dírkou a vydechněte levou. Pak se nadechněte levou, tu ucpěte a vydechněte pravou. Znovu nádech pravou a výdech levou. Dírku, kterou zrovna nedýcháte, nezapomeňte ucpat.
Toto dýchání provádějte zpočátku alespoň 15 vteřin ráno a večer. Každý týden deset vteřin přidejte, až se dostanete na maximum – dvě minuty.

 

Kapálabháti

Toto cvičení provádějte pokud možno v lotosové pozici nebo pohodlně se skříženýma nohama. Obličej musí být úplně uvolněný.
Jako při všech dechových cvičeních, i zde se začíná prudkým a rychlým výdechem, kterého docílíme stažením břišních svalů a bránice v rychlém sledu za sebou. Hlasivková štěrbina musí zůstat otevřená.
Aniž byste zadržovali dech, povolte břišní svaly tak, že dolní a střední část plic se téměř sama naplní vzduchem, a nadechujte. Poté bez zadržování dechu znovu prudce vydechněte.
Během cvičení se soustřeďte na výdech a na skutečnost, že tímto cvičením očišťujete tělo od jedovatých plynů, protože mu přivádíte kyslík k regeneraci všech tělesných tkání.
Dýchejte tímto způsobem alespoň 15 vteřin ráno a večer a stejně jako u předchozího cvičení 10 vteřin každý týden přidejte, až se dostanete na maximálně dvě minuty.
Pokud cítíte únavu, chvíli si odpočiňte, dýchejte normálně a pak zase pokračujte s dechovým cvičením.

 

čakrové mandaly

Využijte při své meditaci jako pomůcku jedinečné čakrové mandaly.

 

Informace jsem čerpala z knihy „Meditace“ od Stefana Autieri.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 komentáře u „Základní dechová cvičení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *