roční období

Roční období – výzvy a příležitosti

Každé roční období má svůj význam – zimní období odpočinku je pro přírodu stejně důležité, jako krásné bující jaro, plodné léto i deštivý podzim.
I my se můžeme v těcho pradávných přírodních cyklech inspirovat a v každém ročním období se pokusit zaměřit na ty aspekty, které v něm nejsilněji rezonují a které nám mohou v tento čas nejvíce prospět a obohatit nás. Postupně se seznámíme se všemi ročními obdobími a jejich výzvami a to co nejpraktičtěji, jak to bude možné. Na začátek si ale pojďme projít trochu teorie – v čem vlastně cykličnost ročních dob a dalších přírodních jevů může být pro nás inspirativní?

 

Přírodní cykly

Příroda je cyklická, stejně jako život sám. Rostliny a zvířata (i lidé:)) se rodí, rostou, rozmnožují se, pak stárnou a umírají, aby jejich těla nasytila nové rostliny a nová zvířata a tak pořád dokola.

Celý rok v našem mírném pásu je se svým cyklem střídání ročních období analogií života. S jarem přichází zrození, s létem růst a rozmnožení, s podzimem stárnutí a se zimou uvadaní a hynutí.

Ale toto není jediný cyklus, který můžeme pozorovat a najít na něm analogii. Naše nejbližší oběžnice, Měsíc, také funguje cyklicky a můžeme tak pozorovat zrod v podobě dorůstající fáze, vrchol růstu reprezentuje úplněk, stárnutí ubývající měsíc a nakonec smrt/znovuzrození v den novu. A konečně i ženské tělo je cyklické a i fáze menstruačního cyklu mají v sobě toto odvěké střídání zrodu a růstu, stárnutí a očišťování.

Mohlo by vás zajímat:
O menstruačním cyklu čtěte v článku o knize Cyklická žena.
O měsíčních fázích píšu více v článku Magická moc Luny.
A přírodní cykly také popisuje pohanské Kolo roku.


Všechny tyto cykly nám ukazují, že se smrtí je vždy úzce spojena fáze nového života a jedno bez druhého nemůže existovat. Proto žádné roční období, žádná fáze menstruačního cyklu, žádná část života, není špatná ani zlá. Všechny jsou stejně důležité pro existenci života, jak jej známe.

 

Tabulka přírodních cyklů

roční období fáze měsíce fáze mestr. cyklu období života atributy
jaro dorůstání předovulační (dynamická) dětství růst, nové začátky, start nových projektů, objevování, přitahování věcí do života
léto úplněk ovulační (expresivní) dospívání plodnost, komunikace, sexuální energie, partnerství, vrchol tvůrčí energie
podzim ubývání premenstruační (kreativní) dospělost uvadání, zklidnění, sklizeň dříve zasetého, detoxikace, odstraňování věcí ze života
zima nov menstruace (reflektivní) stáří, smrt regenerace, odpočinek, stažení se do sebe, přerušení nepotřebných vazeb, úklid, dát prostor novému
Jak je vidět, v přírodě všechno souvisí se vším. Aby něco mohlo plodit, musí to nejprve vyrůst. Ale aby to mohlo vyrůst, potřebuje to nabrat síly a regenerovat. A aby to mohlo nabrat síly, musí se to zbavit starých a nepotřebných struktur, očistit se.
Ať to vezmeme z kteréhokoli konce a napojíme se na koloběh života v kterékoli fázi, vždy to bude cesta kruhu, kdy jedna fáze plynule navazuje na tu předcházející a pomalu se přelévá do následující. Všechno plyne, všechno se neustále mění a přesto je koloběh stále stejný.
Můžeme se tedy vydat na pouť jednotlivými cykly a od každého ročního období se poučit a popasovat se s výzvami, jež přináší. O výzvách a příležitostech zimního období si něco povíme v článku, který vyjde v nejbližších dnech.

 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 komentáře u „Roční období – výzvy a příležitosti

 1. Dobré a zlé má taky někdy cykly, které však nemusí být.Jedno pravidlo se však překonat nedá po překonání cyklů. Pravidlo, že vše zlé jednou skončí a zůstane jen to užitečné.

 2. [1]: přesně tak, ani v přírodě není žádný rok stejný, jako ten předchozí i každý lidský život je úplně jiný – prochází vždy určitými fázemi, ale zažívá u toho úplně nové věci:)

 3. U těch ženských si toho cyklična někdy člověk všimne víc. Myslím to dobře.
  Je to holka poupě, pak je velká , najednou je z ní ženská, pa je z ní babička a chlap si řekne a sakra, nestihl jsem jí říct, že ji mám rád. Párkrát třeba jo, ale doopravdy udělat si čas, kdyby měli čas oba, to není jednostranná záležitost. A říct si, hele vypadáš moc fajn. Je to nádhernej den, že jsi tady. Jako zachytit chvost závoje komety, která jen prolétne , jako život sám a je fuč. A my jsme nestihli ho žít. Makali jsme. Jezdili na dovolenou, ale ne spolu.
  Někdy to zažijete doslova.

  Utíkáte za úkolama , nebo za programem, kterej jste si určili , nebo se na něm průběžně dohodli. Ale už vaše nohy běžej podle toho programu a v cukuletu kolem vás prosviští báječnej člověk, říkám člověk, aby to bylo pro všechny.
  A ten báječnej člověk se stihne na vás podívat , vy na toho člověka a možná i žbleptnout pozdrav a je to zas fuč.
  A najednou život je fuč, pro ty rychlý nohy. Který si uháněly vytyčenou trasu v cyklickým harmonogramu. Voba dva, dyť jó, né, nebo možná všichni jste kolem sebe prolítli, jako někde v Práglu v metru. Ješkovo vočičko, a ten dav lidí, co vás tlačil dopředu.
  Ten věčnej cyklickej dav v tramvajích, metru , busu, nebo v Brněnský „šalině“.

  Nebo někde v Ostravske mlze, mezi kominama z rezaveho plechu, mezi plapolajicimi ohnivymi jazyky. V Karvinskem popilku s propadnutou silnici do dolu. Nebo, kde sme se všude potkavali všichni. Alebo čo našich bratou zo Slovenska pozhovárali.
  Rátam nieje to málo. Panénky krojované a Šohájci poskakujů. Rozlétli sme sa do světa jako vlaštověnky.

  Procházíme si ty životní fáze a v každé se stále učíme nové a lepší dovednosti a pochopení. Udržovat se je důležité, ale naplnění k tomu má mnoho stránek a my se naplňujeme v životě čím dál více právě ve spojení s láskou. Je to ta meta, kterou každý nedokáže, nebo to jde pozvolna. Dává životu hlubší smysl. Kolik řemesel zvládneš, kolik jazyků prožiješ. V kolika ročních obdobích se od srdce usměješ. To je štěstí , v mnoha odstínech barev a chutí.

  Z prázdné sklenice naplnění novou pramenitou vodou. Z mráčků vyjde slunce, ze semínka klíčky a ze sazenic vyroste strom. Leť motýlku , ukaž mi cestu , co nového přináší den.

  Namaluj si lesík , je to jednoduché: https://www.youtube.com/watch?v=o1y3kf7JD9k

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *