Video: Jak naučit dítě zodpovědnosti?

Ačkoli ještě sama děti nemám, hrozně ráda čtu a sleduji vše, co se kolem výchovy dětí šustne. Není to koneckonců tak dávno, co jsem sama odrostla z dětských botiček (no dobře, už je to přes 20 let, co jsem začala chodit do školy, ale pořád si to všechno živě pamatuju:)) a je pro mě velkým přínosem moci se na to podívat s odstupem „velkého dítěte“a vidět, jaký vliv na mě tradiční výchovné postupy měly a co na mě naopak fungovalo velmi dobře. Také ze srdce věřím, že mi to pomůže ve výchově mých vlastních dětí, protože bych si přála, aby z nich byli moudří a dobří lidé.
Velkou inspirací je pro mě v tomto ohledu web Nevýchova, kde popisují přesně to, na čem já sama rezonuji a s čím z hloubi své, stále alespoň trošinku dětské duše, rezonuji. Nedávno se mi do rukou dostalo video o tom, jak naučit děti zodpovědnosti a tak jej posílám dál, protože je v něm spousta velmi moudrých myšlenek.

Katka Králová – Jak dítěti pomoct ke skutečné zodpovědnosti?
Asi nejzásadnější část videa je pro mě příběh chlapečka, který leze na skluzavku a místo po žebříku tam šplhá po klouzačce samotné. Přiběhne maminka jiného z dětí a na chlapečka se oboří, že tam nemá co lozit a že to ostatním dětem vadí, protože se chtějí klouzat a on jim zavazí. Chlapeček, vedený k zodpovědnosti a samostatnosti, se rozhodně situaci vyřešit sám a požádá ostatní děti, jestli by jim nevadilo chvíli počkat, že si vyleze na skluzavku takto. Děti souhlasí, situace je vyřešená:) Úžasná inspirace pro nás všechny – i v životě dospělém:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

3 thoughts on “Video: Jak naučit dítě zodpovědnosti?

  1. Super! Já mám také Nevýchovu ráda, ale sledovala jsem jen Katky začátky. Už jsem prošla kurzy Respektovat a být respektován a dál už jsem jít nešla. Zcela jistě tam člověk může najít inspiraci, jak některé problémy může řešit jinak než těmi tradičními příkazy a zákazy. Přístup klučiny je super. U nás na pískovišti to tak děti měly nějak automaticky. Lézt z druhé strany nebylo nenormální. Jen bylo třeba ošéfovat to, aby dané dítě nelezlo proti tomu, co jede dolů, a případně nezdržovalo. Nenarazila jsem na rodiče, kteří by nebyli ochotní tohle děti naučit :-)a

  2. Wow, super video… Ted jsem byla na chatě s lidma kde byly zase mámy s dětma, a tohle mi celou dobu běhalo hlavou, když to tak nesměle pozoruju… takže dík :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *