vánoční magie

Vánoční magie

Vánoce jsou magickým obdobím – naši předkové v tuto dobu slavili nejrůznější oslavy zimního slunovratu. Vítali obrat sluneční cesty, kdy se dny opět začínají prodlužovat. Tyto oslavy trvaly po dvanáct nocí, jež se slila v jedinou Velkou noc. A právě od slov Velká noc máme dnešní Vánoce.
V článku o Yule můžete nalézt inspiraci na soukromé rituály, spojené s tímto svátkem Velkých nocí. Dnes se podíváme na staré lidové pověry a zvyky, které se k Vánocům vážou a které si můžete vyzkoušet i vy. Přiveďte do domu štěstí a radost na další rok a okořeňte oslavy Štedrého dne špetičkou vánoční magie.

 

Štěstí do domu

Abyste do domu přivolali štěstí pro všechny, kteří se budou účastnit štědrovečerní večeře, měl by pán nebo paní domu zavěsit za prvních paprsků slunce nad hodovní stůl svazeček jmelí. Jmelí může posvětit krátkým zaříkáním, například: „Ať do domu vstoupí štěstí.“

 

 

Rituál štědrovečerního přání

Když zapálíte první svíci o Štědrém večeru, ať už na stole, na věnci nebo na stromečku, chyťte ji opatrně do dlaní a pošeptejte plameni své přání. Postupně svíci předejte všem členům domácnosti a každý pošeptá, co si přeje nejvíce. Nezapomeňte do přání vložit silnou myšlenku, bez ní jsou to jen slova. A myslete na to, že ani u tohoto rituálu nesmíte porušovat svobodnou vůli ostatních a tahat je do svých přání. Svíci pak nechejte hořet, dokud nedohoří úplně. Přání se splní do dalších Vánoc.

 

Magie hostů a stolování

Říká se, že je třeba, aby byl u stolu sudý počet lidí, jinak do roka přijde do rodiny smrt. Pokud je vás doma lichý počet, nezoufejte – kmotřička Smrt se dá i oklamat dalším prostřeným talířem navíc.
Pokud nohy stolu před štědrovečerní večeří omotáte řetězem nebo provazem, a pronesete: „Nechť rodina pospolu stojí ať se stane cokoli.“, posílíte rodinnou svornost a její členové se v nastalém roce budou méně hádat a přít.
Pokud chcete, aby se vaší domácnosti celý další rok dobře dařilo, dejte soustíčko z večeře ochutnat všem domácím zvířatům (jen prosím buďte soudní – kapr pro křečka a bramborový salát pejskovi není dobrý nápad:)).

 

 

Přivolání bohatství

Pod talířek si o štědrovečerní večeři dejte nějakou minci či bankovku, která do roka přitáhne další. Čím větší bankovka, tím lépe se vám bude dařit. Další zvyk týkající se peněz je uschování kapří šupinky do peněženky, ze které ji až do dalších Vánoc nesmíte vytrousit. Za to u vás udrží bohatství.

 

Uctění předků

Máte-li úctu k předkům a chcete jim vzdát hold, položte za okno talířek se zbytky jídla a zapalte svíci. Tento rituál slouží nejen k uctění mrtvých či bohů, ale odhání také zlé duchy a bytosti od stavení.

 

 

Ať se rozhodnete o Vánocích „čarovat“ nebo ne, rozhodně nezapomeňte na to nejsilnější kouzlo Vánoc, kterým je láska k bližním, radost a pohoda v kruhu milovaných lidí. Bez lásky by nebyly žádné Vánoce a láska je ta nejmagičtější věc ze všech.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

17 komentářů u „Vánoční magie

 1. Teď mě napadlo, že ty rituály by se daly také vysvětlit i tím, že je to vlastně takový první krok k uskutečnění dobrých přání. Sice se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale také, kdo nic neudělá, tak nikam nedojde. Je to takový první krůček pro člověka a velký krok pro celou rodinu a z menší společnosti do větší společnosti. Tak vlastně fungují Vánoce. Štědrý den v rodině a další dny větší a větší kruhy přátel a známých. Společnost.
  Takový rituálek převádí nápad, intuitivní vnuknutí správného přání, do fyzického světa. Do fyzického prožitku.

  Jako při učení, kdy se člověk učí jen v duchu, je to méně intenzivní, jako když se člověk učí pak i rukama, že si při tom něco vyzkouší, co alespoň vzdáleně připomíná, naznačuje, či na sebe navazuje stopu té myšlenky, která se vryje do podvědomí a to pak učiní ve správnou chvíli správné podněty, nápady a vyhodnotí správné okolnosti k uskutečnění. Mysl v podvědomí a chvílemi i vědomě, v delším čase, stále hledá cesty , jak program, spuštěný rituálem uskutečnit.
  Někteří se u stromečku modlí ve stylu poděkování a přání, jiní zpívají koledy. Další si dávají pod stromeček přáníčka a zapisují své niterné tužby. Někteří mají ozdobenou větévku, jiní živý stromeček v květináči, kterým si domů přinesou živou přírodu. Nebo mají před domem ozdobené stromy a udělají kroužek kolem stromečku a navštíví jej. Tu nejšetrnější variantu znáte.
  Posbíraly se zvyklosti starých kultur. A co máme dnes, je výběr toho nejlepšího. Je jen na nás samotných, zde jsme si vybrali to nejlepší, nebo převezmeme zlozvyky nějakého divokého kmene, kde slavili vzájemným sebezničením. Ale věřme, že mnohé, tisíce let, byly zvyky, které dávaly smysl a dávají ho dodnes. Je jen na nás, které nám prospívají a které si ponecháme, nezávisle na tom, ve kterých kulturách, co vzniklo. Svět není černobílý němý film.
  Tamti, kteří nebyli dokonalí měli tuhleto dobré, tamhleto na nic. Vezměme si to dobré. To jiní zas měli něco jiného, co nám prospěje a neměli všechno dokonalé. Vezměme si to nejlepší dědictví které nám přenechali předkové. Co pokazili, to vyhoďme nebo předělejme a udělejme lépe. Vánoce jsou velká noc. A tu vidí i slepý. Až se rozední, zase i slepý si všimne, že se něco změnilo. Každý to ví.
  Hvězdáři, již ve velmi starých dobách, sledovali analogie na obloze a k těm dávali dohromady symboliku a shodou okolností se dalo dění na zemi i postavy a příběhy lidí vyobrazit děním na nebi. Někdy i pojmenováním, aby stále měli na paměti, že celý vesmír jde v souhře s jejich životem a jejich život s vesmírem.
  My tvoříme vesmír a vesmír ovlivňuje a utváří nás. Když se pro něco rozhodnem v souladu s veškerým vesmírem, jako by vesmír spolutvořil s námi a my pak tvoříme vesmír, s tím, jaký vesmír , vše živé v něm, chce být.
  Až slunce vyjde, ozáří horizont svým horizontálním paprskem, a vertikální paprsek rozzáří ranní rozptýlené mly, kolem se vytvoří korona paprsků. Možná to podobně mají špičky vašich vánočních stromků a věžičky budov. Možná že slunce po třech dnech a k nim dlouhých nocích, kde se den sotva natáhne o „komáří převalení“, začne znovu rychleji vycházet a bude delší den.
  Pak naměříte intenzitu slunečního záření už víc a víc. Znovu se vám vrátí krev do žil. Jak se říkává. A vy budete mít radost, že všechno už začne klíčit za pár týdnů. Nový život. Vy budete mít nový život, s celou přírodou kolem. A to je dobré. Z toho se nemůže nikdo neradovat.
  Zpěv živých květin : https://www.youtube.com/results?search_query=the+flower+duet

 2. předkové žádný slunovrat neslavili, slunce se odnikud v zimě nevrací, naopak v zimě je k zemi nejblíže jak jen může být. a všichni to opakují dokolečka dokola

 3. Zkus si zadat do vyhledávače jak neslavili slunovrat Keltové, Slované, Summerové, Egypťané , Babyloňané, Křesťané a další. Možná ti vyskáčou jiné názvy. Ale najdeš tam podobnosti, to se neboj. Zkusil jsem teď hledat podle tvého uvažování a napsat kterak “ neslavili slunovrat“ , k tomu jsem doplnil vždy jednotlivé ty kultury do klíčové věty a vyhledávači opak nevadil a stejně mi vyklopil ty jejich zvyky. Takže zkus pohledat, klidně podle svého gusta.

  Například já jsem nehovořil o vzdálenosti slunce a v těch svátcích jsem nenašel, kdo to tvrdí. Pokud ti to někdo tvrdí, domluv se s ním.
  Slunovrat se pochopitelně slaví v tom smyslu, že se vrací slunečno, lepší úhel osvitu, délka dne se prodlužuje a ne že je slunce blíž. To ti snad došlo. Nějak mi ušla pointa proč to říkáš i s tím “ dokolečka dokola“, jak se říká, když má někdo pocit, že jemu někdo nerozumí. Prostě nevím, co jsi objevil „dokolečka dokola“ , co my nepochybně dávno víme, co se každý učil.

  Měj se hezky.
  Najdi si k tomu cokoliv, najdeš různé : https://www.youtube.com/watch?v=W3UDeF3qotY

 4. Milý Mirku, Slunce je sice v zimě skutečně z astronomického hlediska nejblíže zemi, ale tohle naši předkové vážně neřešili :) Slunovrat neznamená, že se slunce vrací, ale že se OBRACÍ. Tedy, že od slunovratu se dny prodlužují, od letního slunovratu zase zkracují. Slunovrat je den, kdy proběhne na obloze „zvrat“. A to se děje díky náklonu zemské osy.

 5. naši předkové to vážně řešili. uctívali tím slunce jako takové nikoli nějaký slunovrat, který s nějakým náklonem země nepočítal. je to proto, protože skutečná duchovní kultura chápe význam být a žít v rovnováze a rovnováhu ducha by neslavili v čase, který je naopak ve stavu největší nerovnováhy. vhodný čas duchovní kultury je právě při rovnodenosti. ta slunovratománie, když ji uchopí ezoterika, je pro lidi zhoubná, protože zobchodovat se dá úplně cokoli.

 6. Lúmenn: pokud byl slunovrat pro naše předky tak bezvýznamný, jak říkáš, proč by tolik starodávných megalitických staveb bylo postaveno tak, aby právě o zimním slunovratu paprsky světla protínaly určitá místa? A proč by na dobu Slunovratu připadalo tolik „narozenin“ různých božstev? O Slunovratu se navíc neslaví rovnováha, ale právě to, že končí největší nerovnováha a den a noc se začíná opět do rovnováhy navracet.

 7. Zkus se na to Mirku podívat víc dětskýma očima a z potřeb života lidu. Ať to otočím jakkoliv, pořád je pro všechny lidi slunovrat důležitým bodem zvratu v přírodě a s tím nenaděláme nic a je to tak dobře.
  Slunovrat není bytost, a tak ani počítat neumí, aby počítal s náklonem. Náklon si můžeš dohledat, pokud je pro tebe důležité pro nějaké tvé výpočty. Pokud je pro tebe důležitý jen život sám, i bez zjišťování náklonu se objedeš. / Ber to, co je pro tebe důležité./ Můžeš se orientovat třeba podle dopadajícího paprsku a udělat si sluneční hodiny, jaké tobě pro tvé životní potřeby vyhovují.
  Nebo v dnešní době máš spoustu počítačových nástrojů.

  Předkové mluvili o tom, co potřebovali, a šlo také o to, jak kteří. Kdo se vzdělával v jaké obalsti a chtěl vědět víc, něco si zjistil. Pojem ezoterika bych sem moc netlačil. Někteří za to dosazují, co se hodí a jiní jsou chvíli ezoteriky a pak zas nejsou a nezbývá než brát všechny jako rovnocenné lidi a všímat si toho, co říkají, bez ohledu na to, jestli někdy měli nálepku ezoterika. Jde o široké spektrum zkoumání. Slunovratománie neexistue, ta existuje jedině, pokud budeš slunovrat manicky prožívat.
  Slunovrat můžeš prožít v rovnováze a pokud máš možnost , můžeš se i vyhnout hustému provozu, kdyby někteří dostali nákupní horečku, ale to je jejich horečka, ne tvoje. Já rád sdílím dárky s lidmi kolem mě a to je z lásky, ne z horečky.

  Slunovrat je zdarma pro všechny, za peníze může být jedině dílo nebo služba.
  Já si slavím rovnováhu, kdy ji potřebuji. Zkus to také a nech na ostatních, kdy si budou slavit rovnováhu. A pokud chceš vědět, kdy a jak ji slaví, pohledej, najdeš. Měj se krásně.

 8. podle úhlu dopadu světla a tím stanovení kalendářního rytmu je podle mě daleko jednodušší, než zjistit, že je slunce v zimě nebo létě nejblíže zemi. přitom uctívání slunce jako takového je známo a provozováno již u nejstarší kultury, viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Makar_Sankranti. což později jakoby zdánlivě splynulo a tím bylo přehlušeno nebýt narození ježíška, který tomu dal další rozměr(jsem světlo), slunce dokonce symbolizuje tři elementy-ohen, světlo, život, a mimochodem prvky začaly vznikat až ve hvězdách, takže je slunce i symbolem uctívání všech elementů. a o tom, co dokáže lidová tvořivost každý víme své.

 9. Ve středověkém hinduismu je slunce-Surya také epitetem hlavních hinduistických bohů Shiva, Brahmy a Vishnu. a tyto božstva má odraženy každý člověk v sobě. proto bych slunozvrat přenechal pro astrology a ezoteriky ap.

 10. Tak vidíš, že si nakonec dovedeš najít nějaký názor. Ano ten úhel si změřit můžeš a vzdálenost už bys musel počítat, nebo si spočítané hodnoty najít. Ano slunce se uctívalo, lidé si všimli, že přináší úrodu, energii, atd. Narození Ježíška to nepřehlušilo, jen se to pospojovalo, každý si slaví po svém, nebo prožívá po svém.

  Úmyslů si můžeš dosadit tolik, kolik charakterů lidí se na tom podílelo. Ten nejlepší z nich je takový, že ježíšek je modelem světla lásky, která se daruje bezezbytku, láska, která léčí sebe i druhé. Měj rád lidi, jako sám sebe. Láska , která překonává smrt a nelze ji ničím zničit, protože je světlem v duši. A žije ve všech lidech , kterým se darovala. / Přirozeně, to není křesťanská přednáška, byl i některými lidmi zneužíván a přivlastněn, to je jiná kapitola./
  Které prvky začaly vznikat ve hvězdách, nejsem si jist, které máš na mysli. Lidovou tvořivost sem nepletu, ani jsem o ní nehovořil. Lidová tvořivost je velmi rozmanitá a vždy záleží na každém člověku , jak chápe, jakou má představivost a co z toho vytvoří. Některá díla jsou velmi krásná.

 11. Já bych slunovrat přenechal všem. Všichni ho potřebujem. Od astronomů až po zemědělce.
  A co se týká slavení, všichni potřebujem, aby se v té době stmelovaly rodiny a kolektivy, zajišťuje nám to přípravu do dalšího roku. A v některých částech země, nebo situacích zabezpečuje nejlepší možnost přežití společnosti. Když vezmeš v úvahu všechny své zkušenosti i ty posbírané a zamyslíš se prakticky.
  Indie je jednou z velkých kolébek mnoha duchovních směrů a legend. Co znám rodiny v duchovně smíšených manželstvích tak ti k prapravědám véd docela tíhnou. Já jsem spíš praktik pro život, ačkoliv se občas zajímám o veškeré zdroje a o to, kdo jaké principy jak vidí. Vezmu si to, co mě obohatí, zbytek ponechám té kultuře, která si ji ve své době vytvořila.

 12. Ale není to pravidlem, že by tíhly ty duchovně smíšené rodiny k duchovním naukám z indie. Abych nebyl nepřesný..Spíše víc hledají kořeny duchovních nauk. Někteří si to můžou štrádovat i přes Egypt.

 13. jéé, tak to jsem se asi špatně vyjádřil. naopak vítám příchod ježíška, který to slunovratové, ne to dřívější pohanské, ale to nynější slunovratové šílenství zmírnil, a které se zvrhlo k okultizmu, duchařině, kultu mrtvých, apod. tmářských praktik, které vůbec nepřispívají k duchovnímu poznání. ale podle filozofie lúmennky by to bylo vlastně dobré, protože i slepá ulička je informace, kudy cesta nevede… ježíšek naopak v hinduistické tradici je právě tím skutečným božstvem, višnuem, který stojí mezi šivou a brahmou. je udržovatelem života, brahma je tvořitelem a šiva je ničitelem. takže pokud nebudeme „rozumní“, a nebudeme udržovat-stát na ose, pak budeme „stále“ budovat a ničit, ničit a budovat, ale pravdy nedosáhneme.

 14. to jsem se ale zakecal, vánoce jsou za námi, ale i ti tři králové, kteří ve skutečnosti uctili toho ježíška, protože právě ti tři mudrci byli těmi třemi principy, na kterých stojí ježíš, tedy syn boží- tedy ten náš projevený i ten neprojevený vesmír. ježíš je cesta, není ale cíl, což by si měli uvědomit i křestané…

 15. p.s.
  lumennka píše: „Co se slaví?
  O Samhainu zemřel bůh starého roku a nyní nastává čas, aby se znovuzrodil z říše mrtvých. Zimní slunovrat je svátkem slunce, které se po noci temnoty zase navrátí na zem a dny se začnou prodlužovat. Slunovratová noc je nejdelší nocí v roce a první východ slunce po této noci je tedy posvátný. Znamená, že světlo zvítězilo nad temnotou.
  Symbolikou slunovratu je odvěký boj světla a tmy.“
  pěkná kompilačka, stavět přírodní úkazy proti sobě jako boj, tak to je opravdu, ale opravdu hlína. někteří to vylepšují i výrazy jako boj dobra se zlem, či konstruktivní verzus negativní, někteří i principy jing a jang staví do roviny zdraví nemoc. děkuji, konec hlášení

 16. Tys tady nasekal témat, že bychom museli napsat několik knížek, aby bylo možné nějak na tebe reagovat.
  Internet je plný různých protichůdných skazek o tom, jak kdo vidí Šivu, Višnu a další .. a taky Jehoshua. Spojuješ události do časového sledu, jaký se jinde píše zcela jinak. Ale může to být pravda, že se u někoho něco zvrhlo v jiném okamžiku v něco, co máš na mysli. A to nevíme, co zahrnuješ do duchařiny a okultismu, protože lecos je běžné a do těch beden tvého třídění se nezapasuje. Křesťané vědí, že Ježíš není cíl čtou s písem o něm, že řekl: “ Já jsem světlo světa. Cesta, pravda a život.“
  O kvalitě překladů se dá vždy spekulovat a o tom, jak kdo to využije, pro koho, nebo si z toho něco vezme správně , že to přinese užitek, nebo tak, že to nepřinese užitek.

  Lidé začínají vidět vnitřním zrakem a intuicí , začínají víc chápat pojmy a ptají se proč je to či ono, co jim to dá. Slunce má dobré vlastnosti, není zlým ničitelem. Může ale pěkně rozházet přírodu, když se s přírodou nesprávně zachází, nebo jinými jevy ovlivňujícími působení slunce ve vesmíru. Někdo si bere slunce, třeba symbolem, jako zbraň k ničení. Ale to není vina slunce, to za nic nemůže.

  Podobně v solaru člověka, jak je energeticky aktivní, záleží na člověku a okolnostech. Svatozář, v podstatě aura na dobré úrovni je v podobně slunce do žluta a někdy kirlianovou fotografií nebo senzibilové a parapsychologové hovoří o převážně světle modré, nacházejí ale i jiné barvy. To jak člověk vidí slunce bývá nejen příjem informací, ale s tím, jak o něm hovoří , stejně jako o čemkoliv jiném, je odrazem částí jeho duše ( popisovatele).
  Chápu tě, že si všímáš slova boj v článku. Nicméně já to beru , jako její ztvárnění. Nijak mě to neirituje. Já se dívám na člověka, jaký je. A když vím, že ty informace jsou známé, nemám co kritizovat. Pohled na celek může být, jak ho kdo vnímá a když není lživý, tak co komu vyčítat.

  A nechápu tvoji větu , co by bylo podle filozofie Lumennky dobré. Ta věta nemá logiku , začátek ani konec, chybí obsah věty, co by bylo dobré. Ale na začátku toho souvětí skládáš pár nekonkrétních slov o tmářství a o tom kudy cesta nevede. Možná hledáš hranici mezi tím, jak definovat, co je škodlivé a co ne a nenacházíš slova a tak to sázíš dohromady, že není vidět, co máš na mysli.

  Kreslím si do písku a řeknu ti na rovinu, že tu Lumennku, jak se v duchovní řeči říká, v nebi vidím, když se kouknu na její duši. Když se dívám na tvoji, přemýšlím odkud bereš všechno to, co říkáš a kam to směřuješ. Co kdybych ti řekl, co o tobě vím. Ale nechce se mi. Co o sobě dáváš vědět. Ale v životě můžeš najít velkou milost a novou radost.
  Můžem se někdy sejít. Může to být zajímavé, i když času mám velmi málo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *