Vánoční magie

Vánoce jsou magickým obdobím – naši předkové v tuto dobu slavili nejrůznější oslavy zimního slunovratu, vítali obrat sluneční cesty, kdy se dny opět začínají prodlužovat a ačkoli je všude sníh a mráz, zima již nemá proti jaru šanci. Více o svátku Yule se můžete dočíst zde.
My se ale dnes podíváme na staré lidové pověry a zvyky, které se k Vánocům vážou a které si můžete vyzkoušet i vy.

Štěstí do domu
Abyste do domu přivolali štěstí pro všechny, kteří se budou účastnit štědrovečerní večeře, měl by pán nebo paní domu zavěsit za prvních paprsků slunce nad hodovní stůl svazeček jmelí. Jmelí může posvětit krátkým zaříkáním, například: „Ať do domu vstoupí štěstí.“
Rituál štědrovečerního přání
Když zapalíte první svíci o štědrém večeru, na stole, na věnci nebo na stromku, chyťte ji opatrně do dlaní a pošeptejte plameni své přání. Postupně svíci předejte všem členům domácnosti a každý pošeptá, co si přeje nejvíce. Nezapomeňte do přání vložit silnou myšlenku, bez ní jsou to jen slova. Nezapomeňte, že ani u tohoto rituálu nesmíte porušovat svobodnou vůli ostatních a tahat je do svýh přání.
Svíci pak nechejte hořet, dokud nedohoří úplně. Přání se splní do dalších Vánoc.
Magie hostů a stolování
Říká se, že je třeba, aby byl u stolu sudý počet lidí, jinak do roka přijde do rodiny smrt. Pokud je vás doma lichý počet, nezoufejte – kmotřička Smrt se dá i oklamat dalším prostřeným talířem navíc.
Pokud nohy stolu před štědrovečerní večeří omotáte řetězem nebo provazem, a pronesete: „Nechť rodina pospolu stojí ať se stane cokoli.“, posílíte rodinnou svornost a její členové se v nastálém roce nebudou hádat a přít.
Pokud chcete, aby se doma dařilo, dejte soustíčko z večeře ochutnat všem domácím zvířatům (jen prosím buďte soudní – kapr pro křečka a bramborový salát pejskovi není dobrý nápad).
Přivolání bohatství
Po talířek si o štědrovečerní večeři dejte nějakou minci či bankovku, která do roka přitáhne další. Čím větší bankovka, tím lépe se vám bude dařit. Další zvyk týkající se peněz je uschování kapří šupinky do peněženky, ze které ji až do dalších Vánoc nesmíte vytrousit.
Uctění předků
Máte-li úctu k předkům a chcete jim vzdát hold, položte za okno talířek se zbytky jídla a zapalte svíci. Tento rituál slouží nejen k uctění mrtvých či bohů, ale odhání zlé duchy a bytosti od stavení.
Ať se rozhodnete o Vánocích „čarovat“ nebo ne, rozhodně nezapomeťe na to nejsilnější kouzlo Vánoc, kterým je láska k bližním, radost a pohoda v kruhu milovaných lidí. Bez lásky by nebyly žádné Vánoce a láska je ta nejmagičtější věc ze všech:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *