Úplněk a psychika

Asi kolem málokterého jevu panuje tolik mýtů, jako právě kolem úplňku a jeho vlivu na člověka. Traduje se, že okolo úplňku přibývá nehod a sebevražd, rodí se více dětí nebo že zvířata se chovají agresivněji. Na toto téma byla publikována řada výzkumů a statistik, ale v zásadě žádný neprokázal, že by fáze měsíce měla na dění v lidské společnosti výraznější vliv.
Měsíc jako náš nejbližší vesmírný souputník ovlivňuje více dějů na zemi, samozřejmě nejmarkantnější je vzdouvání se a klesání hladiny moře, tedy příliv a odliv. V minulosti pak hrálo měsíční světlo i vliv ve statistikách zločinnosti, protože v dobách před pouličním osvětlením byl často měsíc tím jediným, co zářilo nočním chodcům na cesty. A konečně se podařilo i prokázat, že svit měsíce souvisí s délkou a kvalitou spánku. Přesto existují lidé, kteří na sobě vliv úplňku pociťují a většina magických škol počítá s vlivem měsíce pro praktikování.

Vliv úplňku na psychiku
Úplňku se přičítají následující jevy, které postihují zejména senzitivnější jedince a lidi se sklony k psychické labilitě nebo procházející těžším životním obdobím:
  • bolesti hlavy
  • podrážděnost
  • problémy s usínáním, špatný spánek
  • noční můry
  • problémy s tlakem
  • nervozita, nepodložené pocity strachu
Vědecky se podařilo potvrdit zejména bod třetí, tedy zhoršenou kvalitu spánku. Podle vědecké studie je spánek o úplňku v průměru o 20 minut kratší, než v jiných fázích měsíce a usínání se o 5 minut prodlužuje. Zdá se to jako zanedbatelný čas, ale pokud jsme zvyklí na pravidelný přísun kvalitního spánku, můžou i dvě desítky minut znamenat zhoršenou náladu a podrážděnost během dne. Co za zhoršenou kvalitou spánku o úplňku stojí, se přesně neví. Ačkoli se nabízí vysvětlení, že na vině je více světla a tím i zhoršená produkce spánkového hormonu melatoninu, v době, kdy jsou ulice ozářené lampami, ale takové vysvětlení příliš neobstojí. Navíc se spánek vyhýbá i lidem, jimž svit měsíce vůbec nedopadá do oken.
Úplněk a já
Dlouhá léta jsem vliv úplňku na sobě nijak nepozorovala, až v posledních letech se u mě začaly objevovat některé příznaky popsané výše. A vzhledem k tomu, že často nijak nesleduju, v jaké fázi měsíc zrovna je, nemohu to přičítat autosugesci. Tu a tam se cítím podrážděněnější, než jindy, jsem podivně nervózní, bolí mě hlava a celý den si říkám, krucinál, co to je, snad na mě něco neleze. A pak večer vyjdu ven, mrknu na oblohu a tam si v celé své kráse září úplněk jako rybí oko:)
Superúplňky, které nás potkaly na podzim (tedy situace, kdy je měsíc blíže zemi, než běžně a ještě k tomu je zrovna ve fázi úplňku) jsem taky prožívala dost intenzivně, hlavně proto, že zrovna tou dobou jsem byla na dvou dost intenzivních sebevzdělávacích seminářích, zaměřených na živly, a úplněk tedy jejich vliv notně posiloval. Hlavně po meditacích a šamanském cestování na téma elementu vody jsem o úplňku skoro doslova lezla po zdi:) Vyplavování emocí a řešení bolestí z minulosti se o úplňku zintenzivnilo natolik, že jsem probrečela půlku noci – ale další den už to odeznívalo a druhý den po úplňku už jsem byla zase v pohodě.
A konečně – noční můry. Obvykle nemívám špatné sny, koneckonců postel mám obloženou křišťály a doma nainstalováno tolik ochran, jako ve švýcarské bance:) Ale úplněk si někdy cestu do hlubin podvědomí přeci jen najde a pár dní před a pár dní po úpňku mám neklidnější spaní a sny, z nichž se budím zpocená a rozklepaná. A opět – většinou je nejprve sen, až potom si uvědomím, co to na mě kouká z oblohy. Totéž platí i o usínání, které mi milý kulatý měsíc téměř bez výjimky ztěžuje.

Jak to tedy je?
Netroufám si na základě vlastních zkušeností tvrdit, že je měsíc v úplňku jistý recept na nespavost a „blbou náladu“. A snažím se to příliš nezkoumat, abych se vyhnula vlivu autosugesce nebo toho, že by se přání stalo realitou. Ale z více zdrojů, od přátel i rodiny, mám potvrzeno, že úplněk vnímají a minimálně horší spaní pozoruje většina.
Z esoterického hlediska je měsíc v úplňku jakýsi zesilovač. Jeho přitažlivá síla je největší a proto všechno, co je uvnitř nás, nabyde na síle, ať je to dobré či špatné. I při magické praxi se o úplňku doporučuje dělat posilující rituály, vzývat to, co do života chceme přitáhnout, evokovat bytosti apod. I bylinkám sbíraným při úplňku se přisuzuje větší síla (oproti tomu magie novu je ta útlumová, vyháněcí, čistící. I na to je dobré při růzých rituálech nebo meditačních technikách myslet).
V den úplňku je tedy vše jakoby zesílené, přitažlivost je na svém maximu. Pokud tedy nejsme úplně ve své kůži, logicky se zesílí právě toto – člověk trpící depresemi bude o úplňku ve větší depresi, dlouhodobější zdravotní potíže mohou vyeskalovat. O úplňku bychom také měli být opatrní, co se týče našich přání – v tento den (a noc:)) je snazší si do života přitáhnout to, co si přejeme a je dobré to mít na paměti a neutápět se v negativních vzorcích myšlení, protože se nám mohou vrátit jako bumerang. Úplněk prostě přeje novým začátkům a přivádí do života nové věci, jestli budou pro nás prospěšné či nikoli, to už záleží jen na našich myšlenkách.

Seznam úplňků pro rok 2017

Toto je jen jednoduchý seznam dat, kdy nás čeká úplněk v tomto roce. Podrobnější tabulku, včetně aktuálního astrologického znamení, v němž se úplněk bude nacházet a dalších užitečných informací najdete třeba na tomto webu.
12.1.
11.2.
12.3.
11.4.
10.5.
9.6.
9.7.
7.8.
6.9.
5.10.
4.11.
3.12.

A jak to máte o úplňku vy? Vnímáte na sobě jeho vliv nebo vás fáze měsíce nijak netankují?:) Podělte se:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Úplněk a psychika

  1. Měsíc je překrásný na hladině oceánu. To zakřivení obzoru, které nám ukazuje kulatost zeměkoule a tisíce kilometrů ozářené hladiny svitem měsíce. Vlahý větřík.

  2. Nepřičítala bych to pouze měsíci, jak určitě víš, tak ženský cyklus se s měsícem shoduje a v úplňku většina zdravých žen ovuluje, což může mít určité příznaky na svědomí.

  3. Já úplněk moc nesleduju právě kvůli autosugesci, ale nepřipadá mi, že by měl na mě nějaký zásadní vliv . Naopak mi někdy připadá, že mě uklidňuje a přináší ten pocit, že všechno bude v pořádku :) Superúplňky jsem si užívala. Seděla jsem venku, dívala se na měsíc, že jsem skoro ani nemrkala, zapomněla jsem na čas a vůbec nevím, jak dlouho jsem tam byla :D Pamatuju si na nádherný pocit, klidu, míru, krásy a přívaly energie, které mě nabily ještě na několik dní :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *