Triquetra

Triquetra (z latinského tři rohy) je důležitým symbolem pohanských náboženství, zejména keltského a vikingského, a jako taková provází i rituály související s magií těchto starověkých kultů.


Triquetra v sobě skrývá moc posvátného čísla 3, které je základem většiny (nejen pohanských) náboženství. Stejně jako Keltové mají Trojnou Bohyni, mají křesťané Svatou trojici atd. Neméně důležité jako číslo 3 je v magii a teologii i číslo 9 – násobek čísla tři sebou samým, tedy tři na druhou. Devítka je považována za posvátné číslo z mnoha důvodů, ale především se jí říká číslo stvoření, jež se vrací samo do sebe. Jen tak z legrace si zkuste vynásobit číslo devět jakýmkoli číslem, výsledné číslice sečtěte a dostanete zase devět (8 x 9 = 72, 7 + 2 = 9; 12 x 9 = 108, 1 + 8 = 9 atd.).
Ale dost numerologie a vraťme se ke triqutře. Tento nikde nekončící a nikde nezačínající propletenec pravděpodobně vznikl v Egyptě na počátku našeho letopočtu a původně sloužil pouze jako ochranný symbol. Později jej převzalo mnoho náboženských hnutí právě proto, že číslo tři bylo a je vnímáno jako důležité v našem životě.
Trojka může vyjadřovat mnohé věci – minulost, přítomnost a budoucnost; matku, otce a dítě; dětství, dospělost a stáří. Jejich propletení pak značí to, že vše je v harmonii a dobře funguje.
Pro určité kulty však má trojka specifický význam – pro Kelty je to jejich Trojjediná bohyně, zosobněná Pannou, Matkou a Stařenou, třemi aspekty ženství, které se právě ve triquetře spojují do jednoho celku.
Pro Vikingy byl typickým vyjádřením čísla 3 Valknut, který, ačkoli ostrý a na rozdíl od jemněji splétané triquetry tvořený z trojúhelníků, vyjadřuje totéž – trojku a veškerou moudrost obsaženou v tomto čísle. Pro Vikingy byl Valknut symbolem boha Odina, smrti (valr – zabitý válečník, knut – uzel) a devět vrcholů Valknutu také představovalo devět světů, popsaných v severské mytologii.
Klasická triquetra
Triquetra s ochranným kruhem
Vikingský valknut
A nebyli by to křesťané, aby nepřebrali starý symbol a nepřivlastnili si ho, takže v křesťanském pojetí samozřejmě triquetra představuje Boha Otce, Syna a Ducha svatého.
Podobným symbolem jako Triquetra je, zejména v Kelstké tradici, trojnoží a pak symbol Trojné bohyně, tvořený třemi fázemi měsíce – přibývajícím, úplňkem a ubývajícím. Oba tyto symboly vyjadřují v podstatě totéž co triquetra , tedy spojení tří částí do jediného harmonického celku.
Bohatě zdobené trojnoží
Symbol Trojné Bohyně
V moderní podobě je nejčastější zobrazení triquetry s přidaným kruhem, který původně k symbolu nepatřil a byl dodán později jako ochranný a uzavírací prvek. Přesto se mi přívěšky s triquetrou nejen líbí, ale také jeden vlastním a nosím často na krku. Přijde mi chaotický, ale nesoucí řád; složitě propletený, ale obsahující jednoduchý princip života. Prostě jako by těch pár spletených čar odpovídalo na všechny naše otázky…jen se jich musíme umět zeptat:).

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Triquetra

  1. ten to článek otiguetře se mi moc líbí ale nějak mi nejde do hlavy co znamena

  2. Ahoj já chci jen dodat že já sem taky normální člověk (i když teda dost lidí by o tom pochybovalo) a Triquetra mě chrání zrovna tak jako mého bráchu který jí také nosí na krku a já si jí dokonce necham vytetovat na krk ale jen pro příklad: Jednou cestou do školy si takhle stojim na rohu ulice kde zrovna jela tramvaj a nabořilo to do ní auto které po nárazu letělo tak 2 metry ode mě a zastavilo se o zeď za mnou. Nevím mohl to být taky anděl strážný ale myslím si že mi ta triquetra dost pomohla pak se mi zdálo jako by zazářila :-) taky mě to dost vykolejilo ale každopádně v ní ani v andělé nepřestávám věřit a protože nevěřím na náhody tak děkuju tomu co mě zachránilo !!! :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *