To přece nejde!

Před pár dny jsem četla příběh ženy, která přijela do porodnice a k překvapení veškerého personálu porodila na čtyřech na žíněnce na zemi a pak si nenechala odnést novorozené miminko, které tak místo odosobněné vyhřívané dečky v plastové krabici leželo tři hodiny šťastně mámě na břiše. Personál kroutil hlavou, lomil rukama, ale nebylo mu to nic platné, žena a její partner věděli přesně, co je pro jejich miminko nejlepší a nenechali si to vzít. A za tu dobu tisíckrát slyšeli ta magická slova: „To přece nejde!“ Jenomže lidé (a to se zdaleka netýká jen zdravotnického personálu), kteří se „to nejde“ zaklínají, nemají tušení, že by to jít mohlo, protože to nikdy neviděli. Nový přístup boří jejich zaběhnutý světonázor, nikdy neviděli, že by to šlo – a tak to prostě nejde! Protože kdyby ano, jejich svět by už nikdy nebyl stejný. A je hrozně důležité, že existují lidé, kteří ukazují, že to jde – a jde spousta věcí.

Vezměte si takového čmeláka. Víte, že podle všech vědeckých poznatků, by neměl létat? Fyzika a aerodynamika jsou proti němu. Jenomže čmelák o tom nemá potuchy – a tak si se svým velkým zadečkem a maličkými křidélky dál vesele opyluje jetel a kašle na to, že to přece nejde. Nepotřebuje vědecké vysvětlení k tomu, co dělá každý den, nepotřebuje číst exaktně provedené studie ani provádět roky experimentů. Lítá a to mu stačí. On ví, že to jde a nepotřebuje k tomu slyšet názory ostatních.
Trochu jako čmeláci pak byli všichni ti lidé, kteří jako první prolomili nějakou hranici, kterou před nimi nikdo nezdolal. Protože před tím, než někdo něco udělal poprvé, to pochopitelně nešlo. Musel někdo přijít a ukázat, že to jde. Takové trojité salto s pěti vruty taky přece nešlo, dokud nepřišel náš akrobat na lyžích Aleš Valenta a nepředvedl ho. Nešlo létat pomocí stroje těžšího, než vzduch – dokud nepřišli bratři Wrightové a nesestrojili letadlo. A takových „tohle přece nejde“ zná historie bezpočet.
Ženy přece nemůžou nosit kalhoty, dělníci přece nemůžou pracovat méně než 16 hodin denně, církev se přece nemůže odloučit od státu, lidé si přece nemůžou volit své zástupce ve volbách, to přece nejde, nejde, nejde! A hele – ono to docela dobře šlo:)
Ale všechny bitvy zdaleka nejsou dobojovány. Vždycky budou nějaké hranice, které nikdo nepřekročil nebo je překročilo jen velmi málo lidí a tak nevěříme, že to jde. Kdo to kdy viděl, ženu jak rodí na zemi na žíněnce, odjaktěživa se přece rodilo v posteli, tak co tohle je za pořádky. Kdo to kdy viděl, aby si děti ve škole samy určovaly, co se budou učit, odjaktěživa na to měli rozvrh hodin, učitele, dril a rákosku. Kdo kdy viděl, aby se lidi uzdravovali bez léků, aby někoho zbavil vleklých potíží akorát cukr s miliardtinou pomocné látky, aby jen úpravou stravy zmizely nádory, jak si to ti nemocní představují, že místo chození o berlích radši cvičí jógu! Kolik jen velkých myslitelů a vynálezců slyšelo – tohle nejde, to si nikdo nekoupí, to nikoho nebude zajímat, to nikdy nebude fungovat.
Spousta z nás je zakletá v „to nejde“ přesvědčení. Zakleli nás tam naši rodiče, učitelé, známí a my jen předáváme dál modely, které jsme se naučili, protože máme strach to zkusit, máme strach přemýšlet jinak, protože svět „to nejde“ je jednodušší. Černobílý. Krásně ohraničený a rozdělený na „to jde“ a „to nejde“. Jenomže do těchto jednoznačných škatulek neustále narážejí všichni ti čmeláci a Alešové Valentové a bratři Wrightové a ta paní, co klidně rodí na žíněnce, a my musíme svůj názor měnit.
Kdo to neudělá, zůstane v době parních strojů a koňských povozů, v době temna a nevědění. Přesvědčený, že to přece nemůže jít, utrhne čmelákovi křídla a zavře ho do krabičky od sirek, aby jeho přesvědčení, že čmelák nemůže létat, nedostalo trhlin. Jenomže přiletí další čmeláci a utrhnout křidélka úplně všem není v moci žádného člověka.
Netrhejte křidélka čmelákům. Raději se u nich inspirujte. A létejte, létejte o sto šest. I když vám druzí budou tvrdit, že to nejde:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

3 thoughts on “To přece nejde!

  1. To přece nejde, psát tak krásně! ;) Úžasný článek :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *