tis

Tis – strážce zásvětí

Tis roste v celé Evropě i severní části Asie, najdeme jej i v severní Americe. Tento stálezelený jehličnan patří k nejstarším druhům dřevin, pochází z druhohor a na zemi se tak vyskytuje přes 200 milionů let – mnohem déle, než člověk.

tis

 

Tis – strážce zásvětí

I délkou života tis člověka hladce předčí – běžně se dožívá až 300 let, najít ale můžeme i tisícileté kmety. Roste velmi pomalu, proto i staré stromy mívají úzký kmen a díky natěsnaným letokruhům patří jeho dřevo k nejtěžšímu a zároveň je velmi pružné. Těžko říci, zda se jedná o strom či keř – některé tisy rostou nízko u země, jiné se mohou tyčit až do výšky kolem 20 metrů.

U nás roste především tis červený (latinsky taxus baccata), který patří mezi ohrožené rostliny a je přísně chráněný. V parcích a zahradách se ale můžeme setkat i s jinými, méně vzácnými druhy.

Tis červený má tmavozelené, ze spodu světlejší, ploché nepichlavé jehlice a červenohnědošedou kůru, která se odlupuje v plátech. V létě obroste červenými plody, které jako jediné nejsou na celé rostlině jedovaté.

Původ názvu tohoto stromu je nejasný, je možné že české (resp. slovanské) slovo tis je odvozeno od latinského názvu taxus a to zase pochází z řeckého tóxo – luk. I v jiných jazycích je tis spojován s výrobou luků – starogermánské slovo ýr (z nějž pochází anglické yew) znamená jak tis, tak luk. Kořen slova „ei“ u názvu germánské runy, označující tento strom – eihwaz – pak znamená načervenalý.

 

Tis v lidových tradicích

Tis byl uctívaný jako posvátný strom v mnoha kulturách. Snad naši dávní předkové vycítili jeho starobylou historii, sahající miliony let do minulosti, kdo ví. Ať již kvůli své jedovatosti, či kvůli výrobě luků určených k zabíjení (nebo z úplně jiného, nám neznámého důvodu) byl tis odjakživa spojován se smrtí. Staří Římané jej spojovali s bohem Saturnem a na znamení smutku kněží nosili tisové věnce.

Tis však nebyl jen symbolem smrti, ale také znovuzrození. Ze starých větví tisu vyrážejí nové zelené větvičky a strom se tak neustále obnovuje. V mnoha legendách se dokonce traduje, že vzrostlý strom vzešel z obyčejné tisové hole zabodnuté do země. Dodnes se tedy tis vysazuje na hřbitovech jako symbol koloběhu života.

tis hřbitov

Lidové legendy se pojí i s mnoha konkrétními stromy. Například u hradu Pernštejn se traduje, že se tudy vracel poutník ze Svaté země a do země zarazil tisovou hůl. Z té pak vyrostl mohutný strom, jenž dnes s šířkou kmene kolem 4,5 metru patří k nejširším tisům v České republice. Dokud se stromu bude dobře dařit, bude prý prosperovat i hrad Pernštejn. A možná tomu tak skutečně bude – v roce 2005 se ze stromu ulomila mohutná větev a o týden později hrad zachvátil rozsáhlý požár.

Pernštejnský_tis
TIS U HRADU PERNŠTEJN

Tis v magii

Podobné pověsti o poutnících, zabodnutých holích a strážení hradů, zámků či klášterů se tradují po celé Evropě. Snad proto, že tis stráží hranici mezi světem živým a mrtvých, byla mu přisuzována i značná magická moc. Jeho dřevo se používalo jako ochranný amulet před čarodějnicemi a démony.

Větévky tisu zastrkané za oknem by vás měly ochránit před všemi zlými silami. Staří Slované proto vyráběli z tisu také nábytek či kolébky pro děti.

Symbolem tohoto čarovného stromu je runa Eihwaz, která též slouží jako účinný amulet proti negacím a jako průvodce náročnými životními zkouškami. Ve věštění je Eihwaz zvěstovatelem změny, někdy trochu bolestivé, leč nutné k přerodu – znovuzrození.

Kouř z tisového dřeva pak podle pověr pomáhá při komunikaci s dušemi zemřelých. Vzhledem k jedovatosti rostliny bych to ale raději doma nezkoušela :)

eihwaz
RUNA EIHWAZ (TIS)

Tis v léčitelství

Tis je totiž až na malé červené plody prudce jedovatý. Červené bobulky jedí ptáci a drobná zvířata a svými výkaly šíří semínka, ukrytá uvnitř, po okolí – ale pozor, tato semínka jsou jedovatá také. Neměla by vás však ohrozit na zdraví, pokud je nerozkoušete.

Zato snězení i menšího množství jehličí může mít smrtelné následky. Jedovatou látkou je zejména alkaloid taxin, který již během několika minut po požití způsobí zvracení, křeče a bolesti žaludku, následně bezvědomí a zástavu srdce.

Kvůli toxicitě se v léčitelství tis již nepoužívá. Ve starověku a středověku se však v malém množství užíval jako lék proti vzteklině nebo střevním parazitům, zejména ale však jako abortivum – tedy prostředek pro vyvolání potratu.

Přesto však tis našel uplatnění v moderní medicíně a z vyrábí se z něj některé léky na rakovinu prsu, vaječníků a plic.

herbář tis

 

O tisu stručně

polarita: mužská
planeta: Saturn
živel: voda
božstva: Saturnus, Hekaté, Morrigan, obecně božstva zásvětí a smrti
sběr: nic nesbíráme – rostlina je jedovatá
léčivé látky: taxan (jinak jedovatý alkaloid), z nějž se vyrábí léky na rakovinu
využití v léčitelství: pro osobní použití žádné
využití v magii: znovuzrození, ochrana, komunikace se světem mrtvých, věštění

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 komentáře u „Tis – strážce zásvětí

 1. Och. :3 Děkuji Lúmennko za moc krásný článek o tisu. K tomu opravdu nemám co dodat, máš ho perfektní. :D O stromě u Pernštejnu jsem věděla, ale nevěděla jsem, že je to tis. O.O That´s so magic!

 2. Na hradě se takové velké a hodně staré stromy hodí. Tak nějak to k sobě pasuje.
  Na hradě po cestě zasadí strom.
  Vesnice a města sadí stromy, když se chtějí rozšířit, nebo založit něco nového.
  A se stavbou domu tátové rodin zasadí stromy, třeba ovocné.
  Strom je zároveň mnohdy jako nositel vzpomínek, na něco hezkého, co jsme prožili.
  V jeho letokruzích najdeš vzkaz, že jste opravdu spolu něco zažili.
  Ke stromům mají lidé vztah. A tak jako jsou stromy k životu , tak i k přechodu, jak se říká na věčnost.
  Tam , kde se staví základní kámen, hodí se i strom, třeba nějaký, který žije dlouho.

 3. Nespoléhal bych na to nerozkousání semen. Lidské trávicí ústrojí se přece jen v mnohém liší od ptačího.
  Taky je zajímavé, že přežvýkavci mohou tis konzumovat bez následků (asi toxiny zlikvidují mikrobi z bachoru), zatímco nepřežvýkaví býložravci (třeba kůň) po jeho požití hynou.

 4. A.S.Pergill:

  Myslím, že na nerozkousání těch semen nikdo nespoléhá, ani se to nějak neřeší. Těch různých bobulí je leckde, příroda je přírodou taková, jaká je. Každý si kousne do toho, na co má chuť a žaludek, když ne, tak to je potom, tak jak to je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *