Thovt

Thovt
tradice: egyptská
atributy: magie, písmo, moudrost, měsíc
další jména: Toth, Thóth, Džehuti, Džehutej
podobná božstva: Hermes Trismegistos, Ódin
Thovt je egyptský bůh moudrosti a tradice jeho uctívání je velice dlouhá a sahá až do dávnověku. Bývá zobrazován jako člověk s hlavou ptáka ibise nebo paviána. Podle legend byl velice moudrý a vždy stál za spravedlností, v egyptském panteonu zosobněnou bohyní Maat.
Thovt jako první naučil lidi řeč a tím je odlišil od zvířat, také je naučil písmu a stal se jeho patronem. Byl bohem zapisování a kronik, jeho dcera Sešeta pak bohyní psaní a počítání. Thovt byl kronikářem králů i bohů, vyřizoval božské vzkazy a u posledního soudu zapisoval skutky zemřelého na papyrus a dohlížel na jejich vážení.

Později se Thovt stal bohem čar a kouzel a lze se tedy na něj obrátit při hledání duchovní moudrosti, kterou trpělivě přináší lidem na zemi. Postupem času se stal i zosobněním měsíce a tedy jakýmsi protipólem boha Rea. Někdy bývá dokonce se srpkem měsíce zobrazován.
Společně s řeckými vlivy se role Thovta stále více prolínala s rolí Herma, posla bohů, takže se v magickým tradicích stal Thovt stejnou osobou, jako ochránce hermetické moudrosti – Hermes Trismegistos a je považován za praotce mnoha duchovních nauk. O hermetické magii se můžete dočíst v této rubrice.
Zavolat na pomoc boha Thovta můžete v případě, že potřebujete pomoci na své duchovní cestě. Může vás provést tajuplnými zákoutími duchovních nauk a ukázat cestu do hlubin vlastní duše. Je také neocenitelným průvodcem všech spisovatelů a řečníků.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Thovt

  1. [3]: to na věci nic nemění. Vláda Olympu tu byla již od samého počátku vesmíru. Takže to odpovídá tomu, co jsem řekl ve svém komentáři výše. :)

  2. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *