Technika na usnutí aneb mozek "na volnoběh"

Už dlouho přemýšlím o tomto článku – chci se podělit o techniku, kterou jsem objevila už před několika lety, ale pořád nemohu přijít na to, jak správně popsat to, co dělám, když nemohu usnout a co naprosto spolehlivě zabírá.
Dříve jsem užívala takovou vizualizační techniku, kterou popisuji zde. Byla velice účinná po dlouhou dobu, ale časem na mě přestávala fungovat a později se většinou zvrhla v rej představ, který nešel zastavit a já se dlouhé minuty a někdy i hodiny převalovala a nemohla jsem kvůli záplavě myšlenek v hlavě spát. V té době jsem objevila techniku, které říkám „pustit mozek na volnoběh“ a která se osvědčila tak, že po jejím užití usínám během několika málo okamžiků.Možná pomůže i někomu z vás:)

Určitě znáte pocit, kdy máte mozek zaplavený přemírou myšlenek a představ. Přemítáte, co budete zítra dělat, co vás čeká, plánujete své povinnosti nebo bilancujete uplynulý den. Aby mohl mozek začít odpočívat, musíte jej přestat používat – ale jak na to, když těch myšlenek je tolik?
Když se mi tohle dělo, přemýšlela jsem, jak se toho zbavit. Jak ty myšlenky dát pryč? Pokoušela jsem se o různé techniky, meditace a podobně, ale většinou jsem nedokázala udržet pozornost. A pak mě napadlo, že když nejdou myšlenky dát pryč, co kdybych se o to tedy přestala snažit? Když nejdou myšlenky z mojí hlavy dostat ven, tak je tam nechám, jenom si jich nebudu všímat.
Popravdě nevím, jak to vysvětlit, aby to bylo pochopitelné pro ostatní. Já to dělám následovně – místo toho, abych myšlenky, které se mi v hlavě objeví, jakkoli soudila, zajímala se o ně nebo je aktivně promýšlela, stanu se jejich pasivním pozorovatelem. Nechám je, ať se rodí samy od sebe a samy se řídí. Moji účast zcela vynechám, přestanu se myšlenkám věnovat a jenom je pozoruji.
V praxi to vypadá tak, že si například vzpomenu na zítřejší důležitou akci, která mě čeká, ale místo toho, abych si začala sama aktivně připravovat, co budu dělat nebo co si obleču, nechám svůj mozek pracovat samostatně, bez mojí vůle. Ten stav se velice podobá snění – před vnitřním zrakem se vám začnou brzy míhat úplně nesouvislé děje. Akce, která vás čeká vám připomene něco úplně jiného, myšlenky pozbývají logiku a mozek „puštěný na volnoběh“ vás během několika minut zanese do snové fáze spánku.
Hodně štěstí a krásné sny:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Technika na usnutí aneb mozek "na volnoběh"

  1. Mně bohatě stačí, když si začnu pozpátku vzpomínat, co jsem za den dělala (sledování emocí podle Keltnera). Často se nedostanu ani po oběd:-).

  2. Tak to je zajimavy, to urcite zkusim. Me hrozne zajimasny, obzvlast ty lucidni, takze se zajimam spis o ruzny techniky, kteryma si takovy sen navodim. Jako tkova paralizovana, kdy proste lezis v jedne poloze (nejspis snad jen na zadech) a ignorujes vsechny potreby zmenit polohu.. povedlo se, ale nemohla jsem se v tom snu hybat :D

  3. [4]: mě se zdávají taky kraviny XD ale občas se mi zdá něco zajímavého :33 jako třeba že nás na matiku supluje spongebob nebo že jsem strom ._.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *