Tarotová cesta do skrytých světů

Když jsem před deseti lety začínala s tarotem, jako první se mi do ruky dostal Crowleyho Thovtův tarot a od té doby nevykládám s ničím jiným. Dostaly se mi za ty roky do ruky nejrůznější tarotové karty, ať už klasický Marseillský tarot, různá fantasy provedení, třeba to od Louise Roya, Oshův Zen tarot a další. Ale žádné mě nijak neuchvátily, buď mi připadaly plytké nebo naopak stvořené jen pro forma, aby se umělec vyřádil na sobě blízkých motivech, ale skrytých poselství se jaksi zapomněl dotknout. Až na sklonku minulého roku jsem objevila jedny tarotové karty, u nichž si poprvé od zakoupení svého prvního balíčku Thovtova tarotu pohrávám s myšlenkou, že bych si je pořídila, minimálně pro své osobné účely. Je to Tarot skrytých světů, v originálu Shadowscapes tarot, od malířky Stephanie Law.

Objevila jsem ho vlastně úplnou náhodou skrze jeden obrázek na sociální síti, který mě ale hrozně zaujal Byla to Královna holí, jedna z mých hodně oblíbených karet a nejvíce mě na ní zaujalo, že žena na obrázku má u sebe lišky. Ano, lišky – což je jedno z mých nejoblíbenějších zvířat.Nejoblíbenější karta a na ní nejoblíbenější zvíře, hmm, to možná nebude úplně náhoda:)
Natolik mě to uhranulo, že jsem potřebovala o celé sadě zjistit víc. A strejda google nakonec prozradil, že existuje všech 78 karet ztvárněných v podobném, snovém duchu, jako ona osudová Královna Holí. Všechny ty obrázky mají zvláštní kouzlo, jako by byly namalované na křehoučké fólii, která odděluje náš svět a jiný svět, ať už si pod tím představíme cokoli. Všechno je tak trošku neskutečné a tak trošku magické, ale zase ne příliš, není to čiré fantasy, spíš jakýsi svět víl, který je na dosah toho našeho a přesto lidským očím vzdálený a neviditelný. Ty výjevy jsou jak z křehkého foukaného skla a přitom nabité symbolikou, až se hory otřásají. Posuďte sami:
IX. – Poustevník
XVIII. – Luna
A taky něco mimo velkou arkánu, na které si tradičně umělci dávají záležet, aby pak
často běžné karty trošku opomenuli:
Devět mečů – z téhle karty až mrazí
Zleva – Tři poháry, Devět holí a Král mečů
Každá karta i z malé arkány je promyšlená do postedního detailu, silná a taky neuvěřitelně krásná. Styl této malířky mi vyloženě učaroval – všechny ty obliny, kudrlinky, stíny a tušení, všechno jaksi lehounké a průsvitné, jako by to malovala víla. Ale pořád jsem se nerozhodla, jestli to risknu – krásné obrázky jsou totiž jedna věc (a tyhle vážně krásné jsou), ale tarot musí člověku sednout do ruky, musí si s ní rozumět, napojit se na něho a jenom tak mohou vzjikat skutečně dobré výklady. Když jsem poprvé vzala do ruky Crowleyho, bylo mi jasné, že tohle je ono, že s těmihle kartami budeme kamarádi. A všechny významy karet ke mě plynuly z jednotlivých ilustrací, aniž bych musela nějak sáhodlouze studovat příručky, skoro všechno mi tarot ukázal a vysvětlil sám. A po deseti letech symbiózy se jen těžko hledá nový společník pro vykládání.

Takže to zatím nechávám uležet, projíždím si galerie a přemítám. Osobně je pro mě zatím nejtěžším kamínkem na misce vah pro proti fakt, že v tomto tarotu je „prohozená“ osmička a jedenáctka. Některé taroty a třeba právě ten Crowleyho, který používám, mají ve Velké arkáně pod číslem 11 Sílu/Chtíč a pod číslem 8 Spravedlnost/Vyrovnání. A toto rozdělení mi numerologicky dává smysl, koneckonců já sama mám životní číslo 11 a to nemůže v žádném případě být nic jiného, než Síla/Chtíč, s Vyrovnáním toho moc společného nemám:) Ale některé taroty mají Spravedlnost pod jedenáctkou a Chtíč naopak pod osmičkou a má to tak i tarot Stephanie Law. Což je pro mě osobně u karet velký handicap a trošku se obávám, že to může být jeden z důvodů, proč bych si s tarotem nakonec nesedla. Takže rozmýšlení je ještě o fous složitější, než jen líbí vs. nelíbí. Co na to říkáte vy? Má cenu zainvestovat do karet i za cenu rizika, že zůstanou nepoužívané ležet v šuplíku? A líbí se vám Stephaniiny snové vize?

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Tarotová cesta do skrytých světů

  1. Líbí se mi moc!Dokázala bych si je představit jako obrazy :-) Ale na tuto symboliku už bych se také nechtěla zvykat. Já jsem symbolikou zvyklá spíš na ten Marseilleský. Asi mám nakonec nejradši to klasické ztvárnění a víc ke mně symbolikou promlouvá. Kupodivu ale sama vlastním a pracuju také s Crowleyho. Kdysi dávno jsem si ho koupila, už ani nevím proč. Při výkladu vytažených karet ale pracuju se symbolikou marseiileskou, protože když jsem se s kartami seznamovala, nejvíc jsem využívala ten velmi podrobný návod na práci s Velkou Arkánou od Jayanti, či jak se jmenuje. Balíček těchto karet jsem si i koupila, ale kupodivu zůstávám věrná těm Crowleyho. Některé ty karty mě oslovují svou symbolikou. Nicméně je dneska už vytahuji jen velmi sporadicky, když už si hodně nevím rady a potřebuji jiný náhled na věc. a

  2. Já jsem si jako své první karty pořídila Osho Zen Tarot a uvidím jak si s nimi sednu. Ještě mě lákají karty Bohyně, ale ty jsem zatím v české verzi neviděla.

  3. Já jsem si taky jako první tarot pořídila ty od Crowleyho. Přišly mi tehdy a pořád přijdou nejlepší. Ačkoliv jsou dost nekompromisní, což mám ráda. Ale protože jsem chtěla i něco jemnějšího pořídila jsem si pak i Andělský Tarot od Doreen. A používám obojí. Nad těmihle taky uvažuju. Zamilovala jsem si je na první pohled. Autorku ilustrací už sleduji řadu let a její obrazy jsou prostě nádherné. Takže je rozhodně musím mít, i kdyby mi měly ležet v šuplíku. Třeba je někdy budu mít chuť někomu darovat. Ono se prý stejně říká, že tarot by měl být darovaný. A tyhle jsou podle mě jako dárek ideální.

  4. Karty jsou to pěkné. Velmi umělecky vyvedené. Jestli se ti líbí a  jestli se na ně cítíš, jdi do nich. Na mě by měly zbytečně moc výjevů, takže by mě věštění z nich mátlo.

  5. Sám tyto karty mám doma a musím říci, že jako první balíček tarotu který vlastním mě nadchly a i povídání k jednotlivým kartám je velice hezky napsané. Takže jako začátečník, jsem dost dobře pochopil, co mi chtějí předat, jak jim mám naslouchat.

  6. Tyhle karty byly až druhý balíček, co jsem si pořídila. Od té doby jsem ty první nevzala do ruky, nesedíme si. Vnímám to tak, že ty první byly mou první cestou k tarotu, několikrát mi pomohly získat nový úhel pohledu a byly mým prvním praktickým kontaktem s tarotem. Tarot skrytých světů jsem si pořídila asi o rok později. Měla jsem vyhlídnutý jiný balíček, hlavně kvůli kapesní velikosti, ale e shop se spletl a poslal mi něco úplně jiného. A já se tak těšila na své karty, že jsem neváhala a vpadla do oblíbeného knihkupectví, že se podívám, jestli tam nemají ty karty, co jsem si původně objednávala. Neměli. Ale byl tam Tarot skrytých světů, který mě lákal už dlouho. Neodkázala jsem bez něj odejít. Mně sedí výborně. Karty skvěle promlouvají a i když nakouknu do knížečky, hned to sepne a v hlavě se mi spojí dojem z karty s jejím významem podle příručky. Co je mám, nepoužívám jiné. :) (a jo, jsem nadšená i z jejich zpracování, dnes nad nima áchám stejně, jako když jsem je prvně vybalila z krabičky.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *