Symboly planet

Symboly planet jsou ustálené v magii už stovky let, některé využívali už starověcí astronomové a astrologové. Vy je při své praxi můžete použít jako energetické zářiče v podobě přívěšků, ale můžete jimi dobře doplnit i různá rituální kouzla, dokreslit symbolikou planet ochranné amulety a podobně. Jak symboly využijete je jen na vás.
Ke každému symbolu v následujícím článku pak najdete ještě pár zajímavostí z mytologie a historie jména té které planety.
Ještě bych dodala, že pokud vás zajímají bližší informace o jednotlivých planetách a další věci z oblasti astrologie a planetární magie, komplexní informace najdete v rubrice „Astrologie„.

slunce
SLUNCE
Slunce bylo dlouhou dobu považováno za střed Vesmíru a jako takovému mu byla přisuzována velká božská moc. Slunce v mnoha kulturách symbolizovalo hlavní božstvo, za příklad budiž egyptský Amon Ra. Dalšími slunečními božstvy jsou japonská Amaterasu, slovanský Svarog, řečtí Helios a Apollón či germánský Sól.
merkur
MERKUR
Tato planeta je známá už od třetího tisíciletí př.n.l., staří Řekové ji nazývali Apollónem a Hermem, přičemž oba tito bohové mají k jejímu nynějšímu názvu dosti blízko – Hermes je dokonce řeckým předobrazem římského Merkura. Oba jsou posly bohů. Merkur pak je božstvem obchodu a cestování a nosí okřídlené sandály. V alchymii je ztotožňován se rtutí, která má stejnou značku a latinsky se řekne mercurius.
VENUŠE
VENUŠE
Je druhým nejjasnějším objektem na noční obloze hned po Luně a shodou okolností obě tato tělesa symbolizují ženský princip. To stvrzuje znak pro planetu Venuši, který se ujal jako označení samic všech živočišných druhů. Venuše byla římskou bohyní lásky a krásy, bývá ztotožňována s řeckou Afrodité. Dalšími božstvy souvisejícími s touto planetou je kupříkladu germánská Freya, babylonská Ištar nebo starověká Astarté. Oproti plodné Luně je Venuše smyslnou a vášnivou stránkou ženství.
ZEMĚ
ZEMĚ
Symbol pro planetu Zemi, naši planetu, ve mě chtě nechtě evokuje mapovou značku „zde stojíte“. Božstva, která bývají spojována ze zemí, jsou nejčastěji ženská, plodivá, za všechna zmiňme řeckou Gaiu.
MARS
MARS
Mars je jasným symbolem mužství, znak pro tuto planetu se dokonce ustálil jako označení samců v biologii. Jeho rudá barva evokovala u většinu starobylých národů krev a tak se stal symbolem bohů války a krveprolití – babylonský Nergal, řecký Ares a nakonec i římský Mars, podle nějž se jmenuje dodnes. Mimochodem – podle Marta se jmenuje ve většině evropských jazyků i třetí měsíc v roce – březen (anglicky March, německy März apod.)
JUPITER
JUPITER
Pátá planeta od Slunce je největší planetou sluneční soustavy a možná proto si v mnoha mytologiích vysloužila post nejvyššího boha. Pro Řeky to byl Zeus, jehož jméno se ještě dnes dochovalo ve vědních označeních této planety, pro babyloňany Marduk, pro Římany pak Jupiter, jehož jméno a vlastnosti nese planeta dodnes. Jupiter byl pánem živlů, zejména pak ohně a blesků a později se stal i strážcem práva a zákonů. V severské mytologii je pak tato planeta spojená s bohem Thorem a díky tomu jí náleží den čtvrtek (thursday = Thor’s day).
SATURN
SATURN
Saturn je velice zvláštní svými prstenci a podobně zvláštní je i vznik jeho jména. Souvisí s titánem z řecké mytologie – Kronosem, který byl později ztotožněn z bohem času Chronosem a ještě později s římským Saturnem, bohem rolnictví a úrody. Na jednu stranu tak Satrun symbolizuje řád, na druhou chaos a jako takový je jeho astrologický výklad občas velmi zajímavý. Z názvu planety Saturn vznikl název soboty (Saturn’s day = saturday).
URAN
URAN
Uran byl objeven až v 18.století a proto nemá v astrologii ani magii tak výrazné místo, jako planety předcházející. Jeho název je odvozen od Urana, který v řecké mytologii symbolizoval nebesa a spolu s bohyní Gaiou zrodil Titány, kteří se pak stali otci a matkami bohů.
NEPTUN
NEPTUN
I tato planeta byla objevena až v novověku a do astrologie byla zakomponována až nedávno. Nese své jméno po římském bohu Neptunovi, který je totožný z řeckým Poseidónem. Je to bůh moří a koní.
PLUTO
PLUTO
Poslední objevená planeta, která už tři roky pro svou malou velikost planetou není a přesto si udržela svou pozici v moderní astrologii. Starobylé národy ji, stejně jako předešlý Uran a Neptun, neznaly. Jméno má po římském bohu podsvětí, kterého Řekové nazývali Hádes.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

13 thoughts on “Symboly planet

  1. Čau. Saturn…moje oblíbená temná planeta…ba co víc ? To je moje "domovská" planeta. (pohodový úsměv)

  2. [2]: Ne, a proto je to slovo "domovská" uvedeno s uvozovkama. Tím "domovská" je myšleno především jako moje oblíbená planeta a také planeta pod jejímž vlivem jsem.

  3. Moja planéta podľa znamenia je Merkúr a moja najobľúbenejšia planéta je asi Jupiter :)

  4. pluto už není planeta ale je zažazená jako trpasličí planetka

  5. Moje planeta je Saturn ale čtu že prej od oběvení Uranu je jako vládce planeta URAN takže když nevím jaká je moje planeta tak to bude ta co se mi líbi nejvíc takže země :D

  6. Hermes je dokonce řeckým předobrazem římského Merkura. Oba jsou posly bohů. Merkur pak je božstvem obchodu a cestování a nosí okřídlené sandály.

  7. Čistě ze zvědavosti, ve svém článku o Ankhu píšeš, že z něj vznikl symbol ženského pohlaví, kdežto tady píšeš, že značka samic vznikla ze symbolu pro Venuši… Kde se tedy nachází pravda?

  8. [12]: když se podíváš, oba symboly jsou si docela podobné, takže je dost možné, že na počátku byl Ankh, pak Venuše a pak znak pro samičky:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *