Stromová katedrála pomalu roste v Itálii

Fascinující nápad zrealizoval umělec Giuliano Mauri a stvořil nádhernou poctu Matce Přírodě. Nedaleko města Bergamo na severu Itálie pomalu roste k nebesům katedrála stvořená jen z živých stromů. Autor se nechal inspirovat ve stavbách dávných chrámů, ať už katedrál nebo starověkých monumentů, které trvalo postavit desítky let. S jediným rozdílem – tentokrát se člověk nebude lopotit v potu tváře, ale příroda to pomalu, pomaloučku udělá sama. Na člověka zbývá jen stát opodál a žasnout.

Stromová katedrála (Cattedrale Vegetale nebo anglicky Tree cathedral) se skládá z pěti chrámových lodí a 42 sloupů, které tvoří spletené proutí z ořechu a lísky na celkem 1800 stožárech z jedle. Uvnitř každého z těchto sloupů je pak zasazen buk, který dorůstá výšky až k 50 metrům a dožívá se věku kolem 300 let. Jak postupně buky porostou, sloupy se rozpadnou a jejich kmeny pak spolu se zazelenajícím se proutím utvoří chrámové lodě a střechu katedrály.
Takhle to vypadalo na začátku – jen kostry sloupů a spící dřevo
Pak se ale listy zazelenaly a začal se dít zázrak…
…a ten zázrak růstu, zázrak života, bude desítky let pomalu růst, na jaře se zelenat a pučet a na podzim žloutnout a opadávat a přitom se měnit ve stavbu, která snad poprvé v historii skutečně spojí lidskou vynalézavnost a krásu a sílu přírody.
A kdo ví, nakonec třeba bude vypadat nějak takhle:)
První stromová katedrála vznikla pod rukama tohoto umělce jž v roce 2002 na mýtině v Malga Costa, což je přírodní park v Itálii. Tu tvoří celkem tři lodě podpírané 80 sloupy. Katedrála u Bergama byla založena v roce 2010 ku příležitosti Roku biodiverzity, vyhlášeném OSN. Sám autor Giuliano Mauri se bohužel ze vzrostlé krásy svého díla, jehož komplikovanou strukturu vymýšlel řadu let, nikdy nepotěší – zemřel již v roce 2009.
Přesto měl prý ve svém odkaze jasno – přál si, aby stromové chrámy byly co nejblíže přírodě samotné, v lesích, kopcích, horách. A proto i třetí a největší katedrála poblíž města Lodi, která byla založena letos v létě, stojí dál od města, aby příroda nebyla dočtena znečištěním města a jednalo se o skutečný chrám Přírody. Což se svými neuvěřitelnými 108 sloupy tvořenými tentokrát z dubů, dozajista bude. Krásu těchto stromových chrámů budou moci ale naplno ocenit až naši potomci. O to větší sílu pro mě tohle nádherné dílo má a jako stařenka se na jeho vzrostlé sloupy ráda pojedu podívat:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Stromová katedrála pomalu roste v Itálii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *