Strom

Snad odnepaměti lidé vzdávají úctu stromům a kreslí je ve všemožných stylizovaných podobách. Strom byl uctíván jako symbol mnoha kvalit, zejména ale dlouhověkosti, protože žije mnohem déle, než trvá lidský život – u listnatých stromů to mohou být stovky, u jehličnatých i tisíce let. Cyklus života stromu, kdy na jaře raší nové pupeny, v létě se větve obalí květy, na podzim opadává listí a v zimě bez listů odpočívá, je pro člověka analogií k celému přírodnímu cyklu, k cyklu života. I lidská bytost se nejprve zrodí, pomalu roste, přijde do nejplodnějšího období svého života, pak pomalu stárne, až nakonec zemře. Tento neměnný cyklus je součástí přírody a strom nám jej každoročně ukazuje.

Různá stromová symbolika se dá najít snad u každé kultury. Můžeme ji vysledovat k Mezopotámcům a Egypťanům, odtud se pak patrně dostal do Bible, kde se stal nositelem Poznání, za něž pak bylo lidstvo potrestáno. Ovšem biblický strom Poznání není jediným stromem, jež podle legend přináší moudrost. Podle skandinávských mýtů se bůh Ódin (více o Ódinovi) zavěsil na posvátný jasan Yggdrasil, kde visel hlavou dolů po devět dní a nocí, za což mu bylo odměnou poznání moci run (více o runách).
Posvátný Yggdrasil a devět světů, které sdružuje
S Yggdrasilem se dostáváme k dalšímu aspektu stromu, což je spojení několika světů. A nemusí jít hned o složitou skandinávskou mytologii, spojení světů přisuzovalo stromu více kultur a v zásadě je to vlastně jednoduché a logické. Kořeny stromu sídlí v zemi, kmen se táhne nad zemí a koruna se pak dotýká nebe.
Symbol stromu je tak vlastně dalším z mnoha trojjediných symbolů – spojuje totiž podzemí (nebo také svět mrtvých), svět lidí a nebe (nebo také svět bohů). Tak jako svým životním cyklem, i uspořádáním opět odkazuje na životní cyklus.
Když se podíváme na uspořádání větví stromu a na obehový systém člověka, nelze se ubránit značné podobnosti. A když si díky moderní vědě doplníme informaci, že stromy zásobují vzduch nezbytným životodárným kyslíkem, který prochází skrze krev právě žilami, je jasné, že lepší symbol života, než-li je právě strom, je těžké nalézt:)
Jednoduchý listnatý strom
Asi nejznámější stylizovaný způsob znázornění trojí roviny existence stromu –
kořeny v zemi, kmen mezi lidmi a koruna v nebesích
A ještě jednou stylizovaný strom, tentokrát na tašce,
kterou jsem tvořila a kterou si taky můžete pořídit tuhlenc;)
Víc o stromech nejen jako symbolech, ale více jako o živých a velice zajímavých bytostech, si můžete přečíst tady na webu v rubrice Magie stromů.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Strom

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *