stačí jen věřit

Stačí jen věřit. Opravdu?

„Musíš tomu věřit,“ je mantra všech esoteriků. Svatý grál učení ovlivněného knihami jako je Tajemství a jeho nesčetnými variacemi. Všechny tyto knihy obsahují esenciální myšlenku, že se vám podaří, cokoli jen budete chtít, budete-li tomu dostatečně silně věřit. Je to ale skutečně tak jednoduché?

 

Jak těžké je věřit?

Nedávno jsem se bavila s jednou paní, která se mě na mém stánku ptala, jestli léčivé kameny skutečně fungují. Řekla jsem jí, že čím víc jim bude věřit, tím lépe budou fungovat. Ona se zasmála a řekla větu, která mě nakonec inspirovala k napsání tohoto článku: „Kdyby stačilo jenom věřit, tak už jsem dávno vyhrála ve Sportce.

To mě přimělo k přemýšlení. Pokud víra má skutečně moc měnit realitu (o čemž jsem přesvědčena), jak silná by asi musela taková víra být, aby pohnula pravděpodobností 1 ku 14 milionům? To je 0,0000000714% (ano, sedm desetimiliontin procenta). To by chtělo opravdu neotřesitelné přesvědčení!

A právě to je další kámen úrazu. Ta paní, ostatně stejně jako vy nebo já, nikdy skutečně nevěřila tomu, že vyhraje ve Sportce. Koneckonců – jak málo pravděpodobné to je, jsme si už přečetli. A i když si koupíme tiket, i když sami sebe přesvědčujeme, že to určitě vyjde, vlastně je nám už dopředu jasné, že je to hloupost. Mnohem silněji se ozývá hlas rozumu, hlas pochybností. A kéž by jen při loterii.

 

Nevěřit je norma

Nevěřit nás učí už od mala. Pochybovat o sobě se tak naučíme snad dříve, než mluvit. „Nelez tam, spadneš. Nezvládneš to, nedokážeš to, nezkoušej to, nemá to cenu…“

A tak nevěříme. Nevěříme si. A náš nejmenší problém je to, že nevěříme, že vyhrajeme ve Sportce. Tam je k tomu vzhledem k pravděpodobnosti alespoň celkem rozumný důvod. Ale my, lidé, jsme se naučili nevěřit raději ničemu. Kdo nic nečeká, není zklamaný, takové je heslo, které nám vštípili už v dětství.

A tak nevěříme, že nám náš vyvolený odepíše na smsku (a proto ji vůbec nenapíšeme). Nevěříme, že získáme vysněnou práci (a tak o ni vůbec nepožádáme). Nevěříme, že uspějeme, nevěříme, že se nám něco podaří, nevěříme, že budeme šťastní a za vším pořád hledáme nějaké „ale“ (a kdo hledá, ten pochopitelně najde).

Nevěříme vlastně ani v dobro a tak dnes a denně slyším od lidí, jak nemá smysl být dobrý, protože hodní lidé to mají těžší a vyhrají vždy jen gauneři.

Do této atmosféry nevíry a nedůvěry v sebe sama přilétla myšlenka knihy Tajemství jako zjevení. Začali jsme se učit věřit, začali jsme se učit, jak změnit svůj život k lepšímu. Jenomže dost lidí tu myšlenku uchopilo za špatný konec.

 

Jenom věřit nestačí

„Stačí jen věřit a ono se to stane.“ Kolikrát jste to četli? Slyšeli? Pokoušeli se to namluvit sami sobě? A kolikrát jste se pak zklamali?

Ono totiž nejde jen věřit a pak čekat na zázrak. Víra je důležitá, jistě. Ale není jediná. „Musíš věřit, abys uspěl“ je totéž jako říct „musíš dýchat, abys žil.“ Je to pravda, protože bez dýchání zemřeme. Ale kromě dýchání potřebujeme také jíst a pít. Potřebujeme taky spát a být v teple. No, a aby ten život za něco stál, tak i lásku, pohodlí, bezpečí.

Aby se tedy v našem životě stalo to, po čem toužíme, v co věříme, musíme pro to také něco udělat. Zkoušet. Snažit se. Hledat nové cesty, nová řešení, nové způsoby. Ale taky selhávat a učit se z vlastních chyb.

Je hezké věřit, že najdete zlatý poklad. Jenže dokud nevezmete do ruky lopatu a nezačnete kopat, je celá slavná síla myšlenky bezcenná.

 

Následuj své srdce a vezmi situaci do vlastních rukou

Teď trochu zdánlivě odbočím. Před časem jsem si vykládala andělské karty na své podnikání. Chtěla jsem vytáhnout jen jednu, ale k ní se zachytila druhá. Otočila jsem tedy obě. A každá karta říkala přesný opak.

„Následuj své srdce“ mě vybízela, abych věřila a vše dala do rukou Vesmíru, který se o to postará. Vše se stane, jak má, není třeba nic dělat.

„Vezmi situaci do vlastních rukou“, jak je poznat již podle názvu, mi říkala opak. Zapři svoje síly a udělej pro to maximum.

Dlouho jsem to nemohla pochopit. Až později mi to došlo. Ty karty nejsou v rozporu. Naopak. Aby náš život skutečně fungoval tak, abychom byli šťastní, je třeba špetka od obého. Meditovat na obláčku a s vírou čekat na pečené holuby je stejná hloupost, jako dřít do úmoru a nevěřit, že kdy bude líp.

Zároveň je nutné si občas uvědomit, že náš úspěch se neskládá jen ze síly naší víry, ale z mnoha dalších faktorů – talentu, připravenosti nebo i z vhodné volby cíle. A taky nesmíme zapomenout, že na světě je sedm miliard duší, z nichž každá v něco věří a ne vždycky jsou tyto dvě představy v souladu.

Nepřeceňujme proto sílu víry. Věřit v sebe, svou představu života, ve splnění svého snu, je určitě skvělý základ pro to, aby se vám to podařilo. Jenom věřit ale rozhodně nestačí.

 

A na závěr něco na zasmání (a zamyšlení)

Na moři ztroskotá loď, všichni zahynou, jen jediný muž se drží trosek a modlí se. Za několik hodin k němu připluje rybářská loď a chce mu pomoci. „Ne, nechte mě, věřím, že mě Bůh zachrání,“ řekne na to muž.

Rybáři tedy odplují a muž se dál modlí. Za chvíli kolem pluje jachta, ale muž opět odmítne a řekne: „Nechte mě, věřím, že mě Bůh zachrání.“

Pak přiletí helikoptéra, ze které mu hodí lano. Muž se ho ale odmítne chytit se slovy: „Nechte mě, věřím, že mě Bůh zachrání.“

Nakonec mu dojdou síly a utopí se. Když přijde do nebe, ptá se Boha: „Bože, já se tolik modlil, tolik jsem věřil! Tak proč jsi mě nezachránil?“

„A co bys ještě chtěl? Vždyť jsem ti poslal dvě lodě a helikoptéru!“

Líbil se vám článek? Tak ho sdílejte se svými přáteli na sociálních sítích pomocí ikonky níže. Děkuji <3

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Stačí jen věřit. Opravdu?

 1. No s tou sportkou, kterou nehraji, nebo jakoukoliv loterií je to trochu složitější, ale i se životem. T víra musí být opravdu silná a aby byla silná, tak musí být podložená věděním toho, že je to správné. Vždycky je potřeba udělat alespoň tu maličkost, jako koupit si los, jinak se nedá vyhrát čekáním, že to spadne samo do dlaně.

  Ale člověk může díky své správné víře uhodnout den a místo, kde se něco podaří, třeba právě ta výhra, o které musí být nejdřív opravdově přesvědčen, že je to na jeho cestě správná část cesty.

  K moci víry je zapotřebí cvičená vůle. Cvičená, protože každý ji máme defaultně na určité úrovni, kterou je potřeba posílit.
  Někdy jsou cesty klikaté a zdlouhavé, že člověk klopýtá a znovu pokračuje. Zažívá bolest, zklamání a znvu svoji víru otužuje, jako při průchodu chladnou jeskyní, broděním přes řeku, zdánlivě nekončící pochod přes poušť, kde není vidět v dáli , kde je jaká civilizace.

  Jako let letadlem nad oceánem, když dochází palivo a víra nesmí selhat a stále člověk zvládá veškeré operace k záchraně, aby cestu našel a připravil se k bezpečnému přistání po průletu mračny správným směrem.

  Ke správné víře musíš cítit, stále být v kontaktu se vším, co ti pomůže se neztratit, stále překonávat oslabení, trápení a znovu se radovat z každého střípku naděje. Tak se víra živí dalšími polínky drobných zdarů a úspěchů s každým malým krůčkem. A ona přináší plody snažení a odhodlání.
  Víra má své sestry : Vůle, naděje, odhodlání, radost, soustředění, intuice, pružné rozhodování a občerstvení s odpočinkem po každé námaze.

  Opatruj svoji víru a dej jí život ve svém srdci, ať je tvým radarem a spolu s vírou vede tě přes všechno, co by ji mohlo chtít odradit. Tam, kde se vzájemně lidé povzbuzují ve své víře v dobré cíle, tam je jejich víra nejsilnější a dějí se takové věci , až by člověk řekl, že by hory mohla přesouvat. A tam , kde je víra s láskou, její cíle mají velký smysl a tam je drahocenným pokladem pro všechny.

  Musíš si věřit: https://www.youtube.com/watch?v=xhmbUJFkahI

  A jít stále za tím, co je správné, získat víc a víc jistoty. Vycítit a odhadnout správné okamžiky. Být a věřit, vědět, že je to tak. To be and believe..know it’s true.

 2. Nebo také :
  Pomož si sám a bude ti pomoženo. Snaž se a měj víru , že se zadaří.
  Zázraky se dějí, ale to jen proto, že si myslíš, že něco, původně pro tebe neuvěřitelného, je zázrak. Je lepší vyhrát v loterii? Nebo mít stabilní jistotu, že si zajistíš svými schopnostmi dostatek, kdy budeš potřebovat?
  Je hezčí hrabat jen pro sebe? Nebo společně s rodinou jít za štěstím.
  Kdy jsi opravdu nejšťastnější. Tam jdi. Dokážeš si nabrat hrsti štěstí? Naber si, tady máš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *