Pohanské rituály VIII. – Mabon

Mabon je sedmým svátkem na kole roku a je třetím svátkem sklizně a bohaté úrody. Je podzim, pole jsou holá a sady plodí mnoho ovoce, zejména jablka, která jsou posvátným ovocem tohoto rituálu, protože symbolizují zemi Avalon, Jiný svět, svět za oponou, který se v tento den opět přibližuje našemu světu.
Země pomalu začíná usínat a do kraje se vkládá chlad a tak je Mabon oslavou posledních teplých dní a zároveň také podzimní rovnodennosti, kdy se rok opět překlápí v zimu a usínání. Tato doba také značí začátek honů a proto se uctívají nejen božstva rolnická, ale i bohové lovu a zvěře, kteří mají požehnat lovcům, aby bylo v zimě co jíst.
Nesmíme zapomenout ani na vinobraní a první mladičká vína.

Kdy: podzimní rovnodennost (21. – 23.září)
Další názvy: vinobraní, hostina Avalonu, Alban Elfed
Symboly: jablko, víno, réva, roh hojnosti, náhrobek
Barvy: oranžová, hnědočervená, kaštanová
Co se slaví: Mabon je jeden ze tří svátků sklizně, oslavuje se vinobraní a sklizeň ovoce. Hlavním symbolem Mabonu je jablko, které představuje obnovený život. Uctívala se božstva z Jiné země, Avalonu (mimochodem Avalon v překladu znamená doslova Země jablek), bohové druhé sklizně a vína Mabon a Modron a také všechna stárnoucí božstva. Tento svátek byl svátkem podzimu a uvadání, příroda se ukládala ke spánku.
Jak se slaví: Poslední svátek, který se dal uctívat venku pod širou oblohou. Zapálené ohně plápolají, všichni tančí opilí vínem. Vaří se pokrmy z jablek a hroznů. Lidé také chodili na hřbitovy a pokládali jablka na náhrobky. Jednak bylo jablko obětí pro bohy a sidhe z Avalonu, jedna vyjadřovalo to, že živí na mrtvé stále nezapomněli a touží se s nimi setkat.
Dodnes přetrvalo: dožínky, regionální akce jako hody, vinobraní, svátky piva, slivovice; většina zvyků na dušičky také pochází z Mabonu a ne ze Samhainu (Helloweenu)
Rituály:
(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)
Rituál – Samhain I.
Při Samhainu se dočasně loučíme s Bohem. Skrytý ve věčné temnotě se chystá na znovuzrození z Bohyně v období Yule. Kdysi se o svátku podřezávala zvířata, aby se zajistilo jídlo přes zimu a Bůh ztotožňovaný se zvířaty zemřel, aby zajistil přetrvání naší existence. Za noci Samhainu je hranice mezi světem živých a světem mrtvých velice úzká, zákony času a prostoru jsou dočasně pozastaveny. Vzpomínáme na zemřelé a komunikujeme s mrtvými. Před domem necháváme jablka nebo talíř s jídlem pro putující duše. Zemřelé předky vítáme vyřezanou a vydlabanou dýní se svíčkou uvnitř, která poslouží i jako ochrana proti zlomyslným duchům.
Na oltář umístíme jablka, dýně, tykve, ale i podzimní květiny jako chryzantémy a měsíčky. Na kousek papíru napíšeme věc, které se chceme zbavit (např. nemoc, hněv, škodlivé návyky, …). Připravíme si malý, mělký talířek označený symbolem kola s osmi špicemi (do středu kola namalujeme tečku a špice povedou ze středu ven z kruhu – vznikne symbol nekonečnosti, symbol kolo roku). Před oltářem postavíme kotlík nebo podobnou pomůcku položenou na žáruvzdorném povrchu, svíčky potřebujeme černé a červené.
Zapálíme svíčky, zvedneme jablko a umytým nožem oloupeme. Slupky i jablko položíme na talířek s kolem a začneme pronášet:
Této noci Samhainu, vidím tvůj odchod,
Ó Sluneční bože, skrze západ slunce do Země mládí.
Vidím i odchod všech, kteří odešli dříve.
A těch, kdo odejdou později.
Ó dobrotivá Bohyně, Věčná Matko.
Ty, která dáváš život padlým.
Nauč mě znát, že v tomto čase největší
Tmy je tu největší světlo.
Tiše sedíme a s láskou vzpomínáme na přátele a milované, kteří nejsou mezi námi. Ochutnáváme jablko a soustřeďujeme se na symbol nekonečnosti. V kotlíku zapálíme oheň (postačí i svíčka, pokud nemáme žádnou podobnou pomůcku), držíme napsaný kousek papíru, soustředíme se na plamen a vyslovíme:
Moudří ubývajícího měsíce,
Bohyně oblohy plné hvězd,
Rozdělala jsem tento oheň v Tvém kotlíku,
Abych změnil to, co mě trápí.
Ať se energie obrátí:
Z temnoty světlo!
Ze špatného dobré!
Ze smrti zrození!
Zapálíme papírek a představujeme si, jak se věc, které se chceme zbavit, zmenšuje, zaniká a nakonec mizí v ohni. Do plamenů uvolníme bolest nebo pocit ztráty, kterou možná cítíme. Rituál je u konce, můžeme využít magický čas a věnovat se věštění.
K jídlu se hodí řepa, tuřín, jablka, kukuřice, ořechy, perník, dýně i maso a z nápojů mošt nebo svařené víno.
Upraveno a čerpáno z knížky od Scotta Cunninghama Keltská přírodní magie
Rituál Mabon II.
Vztyčte oltář, zapalte svíce a kadidlo a utvořte Kruh kamenů. Oltář zkrášlete žaludy, snítkami dubu, borovými šiškami, cypřišovými šišticemi, kukuřičnými klasy, obilnými snopy nebo dalšími plodinami. Tradičně se na něj pokládají také chryzantémy a měsíčky. Okolí kruhu i oltář můžete poházet podzimním listím.
Odříkejte modlitbu za požehnání, následuje invokace bohů.
Poté proneste:
Veškerá úroda je sklizena, Bůh se vydal na cestu na vyšší pláně, nebesa potemněla, zelené hnědne a usychá, vítr ze severu přináší chlad. Tváří v tvář zdánlivému zániku, Bohyně vysílá svou moc, jež dá nám přetrvat. V temných zimních dnech těšíme se tedy vědomím, že vše hýbe se v kruhu, zrození, smrt a opět zrození. Sláva velké Bohyni a padlému Bohu, jenž odchází do zemí věčného léta.
Následuje prostá slavnost, zrušení kruhu, hostina a hry.
Zdroj: Cunningham, Kniha stínů

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *