Pohanské rituály – Lughnasad

Šestým svátkem na Kole roku je Lughnasad, který se jmenuje podle slunečního boha Lugha, boha moudrosti i řemesel, válečníků i umělců. Na jeho svátek jsou žně v plném proudu, všude se seče obilí a je třeba vzdát hold bohům za hojnou úrodu.
Naši předkové slavili tento rituál nejčastěji na polích, mezi sklizenou nebo dozrávající úrodu a symbolem Lughnasadu nebo též Lammasu, jak se svátku též říkalo, je proto obilí všeho druhu, ale i další úroda, v naší době třeba kukuřice, ale také různé letní ovoce.


Kdy: 1. nebo 2. srpna
Další názvy: Lammas, August Eve
Symboly: obilí, chléb, nástroje na mlácení obilí
Byliny: bobulovité plody, dub, obilí, slunečnice, topolovka růžová, aloe, cesmína, slunečnice
Kameny: hnědý achát, jaspis, aventurín, citrín, peridot a sardonyx
Barvy: zlatá, zelená, žlutá
Co se slaví: Lugnasad je pojmenován po jednom ze slunečních bohů, Lughovi. Bohyně porodila, Bůh se stal otcem dítěte, jehož jméno je hojnost. V tuto dobu dozrává obilí, sklízí se pole a mlátí se zrní. Jedná se o první svátek sklizně, kdy lidé děkují bohům za úrodu a patřičně to oslavují.
Jak se slaví: Slaví se výrobky z obilí, lidé pojídají čerstvý chléb, tančí na sklizených polích, večer tančí u ohňů, pijí na oslavu úspěšné sklizně, děkují nohům oběťmi z úrody.
Dodnes přetrvalo: dožínky, krajové oslavy sklizně jako hody apod.
Rituály:
(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)

Rituál Lughnasad I.

Vztyčte oltář, zapalte svíčky a kadidlo a utvořte kruh kamenů. Na oltář navršte plody první sklizně, např. tradiční kukuřici, ovoce nebo snopy obilí. Na oltář se obvykle umisťuje také figurka Boha zhotovená z chleba.

Odříkejte modlitbu za požehnání a přivolejte bohy. Poté proneste:
„Toto je čas první sklizně, v němž se nám plody přírody dávají, abychom mohli přežít. Takové je tajemství života, že jedno souvisí s druhým, a hledání dokonalosti nás nesmí zaslepit, abychom přestali vnímat, že nehledáme sami. Sám Bůh se nám dává, Wicca však neželí, neb i my se dáváme, aby jiní mohli žít. Bohyně září nad námi a naše srdce se plní radostí.“
Vykonejte rituál. Zrušte kruh a začněte oslavovat. Následuje hostina a různé hry. Tradicí je také upečení chleba nebo placek z čerstvě namleté mouky na dřevu z jeřábu, které se pak rozdělí mezi účastníky oslavy.
Zdroj: Scott Cunningham – Kniha stínů
Rituál Lughnasad II.
V den svátku běžte do polí a natrhejte kytici čerstvého dozrálého obilí. Je-li již sklizeno, stačí sláma. Doma nebo někde venku na polích pak večer zapalte svíce a připravte oltář Boha a Bohyně, s figurkami z chleba či obilí, můžete jej ozdobit květinami, kamením, moukou a sklizenými plody, ovocem, obilím apod.
Proneste díky bohům za sklizeň a za to, že v dalším roce bude co jíst. Z natrhaného obilí či slámy pak vytvořte slaměnou figurku a do jejích útrob umístěte lístek s přáním, které chcete, aby se vám splnilo. Položte ji do středu magického kruhu z mouky či kamenů a proneste:
„Bože, Bohyně, v tento čas hojnosti a sklizně, čas slunce, léta a dobrého jídla, posílám vám po paprscích slunce svá přání, nechť se vyplní stejně tak, jako každý rok dozraje obilí. Staniž se!“
Figurku ze slámy pak spalte a popel pošlete po větru.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 thought on “Pohanské rituály – Lughnasad

  1. Ano ano, právě dožínky jsme letos slavili po slovansku, jak se sluší a patří. Osobně tento svátek považuji za jeden z nejdůležitějších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *