beltain

Pohanské rituály – Beltain

Další článek, který se věnuje pohanským rituálům z Kola roku, se bude zabývat svátkem Beltain. Připadá na poslední dubnovou noc a dodneška se silně dodržuje ve zvyku zvaném „pálení čarodějnic“. Tento název patrně vznikl od tradice, kdy se slaměné panenky, naplněné negacemi a smutky hážou do ohně, aby je spálil a očistil. Křesťané také věřili, že lidé, kteří se scházejí tuto noc u ohňů a tančí a slaví jsou čarodějnice a čarodějové. Odtud se asi v moderní době vzalo označení „pálení čarodějnic“ nebo lidověji „čarodky“.
Přesto tento zvyk nemá nic společného s černou magií, naopak, vzývá prastaré síly Přírody, božský pár, který spojuje svá těla v tanci lásky, aby se z něj pak narodilo dítě – jehož narození připadá na svátek Yule a stane se z něj Nový rok.

 

Beltain

 

Kdy: noc z 30.dubna na 1.května
Další názvy: Beltane, Beltine, Beltaine, Bealtaine, May day, Rudemas, Giamonios, Valpuržina noc, Filipojakubská noc
Symboly: májka, květiny, košíky, vejce
Byliny: dub, hloh, trnka, javor, břečťan, jeřáb, mařinka vonná, měsíček, jetel a taky všechno co kvete
Kameny: sluneční kámen, jantar, karneol
Barvy: červená a bílá

beltain

Co se slaví

V tuto posvátnou noc se spojí Bůh s Bohyní, aby oplodnil nejen její lůno, ale i celou krajinu. Bohové žehnají polím, aby byla dobrá úroda, lesům, aby byla zdravá a silná zvěř i lidem, aby jejich děti rostli do krásy. Svátek Beltaine je jeden z nejstarších svátků vůbec a jeho tradice se ztrácí hluboko v minulosti – a slaví se v podstatě dodnes.

 

Jak se slaví

Spojení Boha a Bohyně se slaví spojením muže a ženy – takže se tančí, zpívá, zapalují se ohně a pije medovina a víno. Tuto noc je každý muž bohem a každý žena bohyní, panuje veselí, milenecké dvojice pod rouškou noci uléhají na trávu a věnují se tělesné lásce. Staví se ozdobené „totemy“ – májky, opletené květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou a bílou, které opět symbolizují boha a bohyni.

 

Dodnes přetrvalo

První máj jakožto svátek zamilovaných, stavění májky, oslavy prvního máje jako opravdového nástupu jara. V našich zemích je známé tzv. pálení čarodějnic, vycházející z pohanských tradic zapalování ohňů.

 

Rituály svátku Beltain

Rituál Beltain I.

 

Beltainový oheň byl považován za očistný, nabízí se proto zařadit do programu i nějakou očistnou techniku, třeba tuto. Zvolte si nejlépe jednu konkrétní věc (vlastnost, zlozvyk, chování, vzorec myšlení,…), které se chcete zbavit. Počítejte s tím, že pokud si vyberete něco, co je spíše vaším „zbožným přáním“, bude účinost rituálu spíše symbolická. Může vás to nakopnout ke změně, ale vždy bude záležet především na vašem vkladu – síle rozhodnutí, motivaci atd.
Z klubka vlny tmavé barvy vytvořte jednoduchou panenku. Namotejte vlnu na kus kartonu, poté ji z kartonu stáhněte. Na jednom konci namotané nitě zavažte, čímž vznikne hlava. Stejným způsobem pak můžete vytvořit ruce (oddělíte si část nití), trup, případně nohy.
Hotovou panenku si pak přivaže k sobě tak, že si zavážete provázek nebo stuhu kolem pasu a ze zbytku vytvoříte jakousi pupeční šňůru – na její konec přivažte panenku.

 

Nyní si představte, jak z vás zvolená negace odchází nití a vstřebává se všechna do panenky. Počkejte si, až ucítíte, že se vše, čeho se chcete zbavit, „vsáklo“ do panenky. Panenku, do které přešla vaše negace, pak odstřihněte od sebe. Následně kolem ní omotejte větvičky šalvěje a vhoďte do ohně. Svoji negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji očistíte pomocí ohně.
Během rituálu sledujte své pocity. Jak lehko/těžko se negace zbavujete? Dokážete ji od sebe odstřihnout, spálit – a jak se přitom cítíte? To vše vám napoví, jak hluboko je ve vás problém zakořeněný a do jaké míry jste ochotni se ho zbavit.

 

zdroj (upraveno)

 

 

Rituál Beltain II.

 

Tento rituál je vhodný pro páry a partnery, manžele a snoubence. Nejlépe je jej provádět v přírodě, kde vás nikdo nebude rušit, v noci o Beltainu, nejlépe poblíž tekoucí vody.

 

Potřebujete nádobu na pití, jarní kvítek, stuhy a věneček z květů.

 

Najděte si s partnerem klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit, ideálně pod hvězdami a širým nebem. Zapalte oheň a meditujte při pohledu do něj, držte se za ruce. Pociťujte své pohlaví – jste muž a žena, bůh a bohyně, vtěleni na zem pro tuto noc, cítíte lásku a touhu. Až se zcela ztotožníte z božstvím uvnitř sebe, naplňte nádobu nějakým nápojem (medovina, víno nebo obyčejná voda) a vhoďte do něj jarní květ. Muž dá napít ženě, žena muži a při tom pronášejí: „Jsi bohem, já jsem bohyní. Jsme božské bytosti z jejichž posvátného spojení může vzejít nový život. Ať je dnešní noc a každá další plná lásky a touhy.“

 

Vezměte stuhy a věneček, nejlépe upletený z trávy a květin společnými silami. Na stuhy napište všechna svá přání, týkající se vztahu, milostné vzkazy a vyznání. Vmotejte je to věnce a pusťte po vodě: „Bohové, posvěťte naši lásku, tuto noc a každou, která přijde po ní.“
O magické noci se pomilujte před zraky bohů a hvězd. Pozor, v tuto noc je plodnost silnější než jindy a neplánujete-li potomka, dejte pozor na ochranu:)

 

beltain

Co nového na e-shopu Angelum Lucis?
↓↓↓ Jukněte se a udělejte si radost :) ↓↓↓

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

7 thoughts on “Pohanské rituály – Beltain

 1. Velmi pěkný článek, spousta užitečných informací, které začlením do chystané knížky :3

 2. Hezké, zrovna píšu článek o Beltinu. Konkrétně tedy fakta o keltských oslavách, ale tohle bylo zajímavé :-)

 3. Pohanské rituály jsou dobré tak max. k ničení spirituality….Lúmenn Lúmenn co to děláš fakt škoda

 4. První rituál, ohledně něj jsem se hned zasmál, jak jsem si vzpomněl, že někteří jak slyší slovo panenka, tak hned straší, že to bude nějaká panenka voodová. Přičemž sami si dělají různé panenky a uzlíčky na rituály, štvou to a cílí to na někoho a ještě si to fotí a publikují, aby ještě víc vyniklo, jak mluví v rozporu sami se sebou.

  Tady na tom rituálku vidím, že to je prostě jen jedna z cest, jak se vyvádí vše škodlivé z těla a duše ven. Umocňuje se vizualizace všemi smysly a energiemi, aby vše tíživé odešlo. To posílí tu myšlenku v realizaci.

  Ve druhém rituálku vidím, že se činí právě v době, kdy je příroda rozohněná sluncem, teploty se posouvají prudce na letní stupínky. Všechno je v květu a rozpuku. Dává to smysl. Nejsme pyšní bohové, ale tvůrci, tak je to zajisté myšleno. A sexualita dává velkou tvořivou moc, které je potřeba s láskou využít a nezneužít.
  Je právě doba, kdy si můžeme uvědomit, žAle ode naše těla jsou krásná, jako naše duše. Naše krásná duše vytváří dlouho krásné tělo. Krásný pohyb protkává náš život stejně jako krásný zpěv. Život je jako hudební dílo.
  Naše romantické prožívání v sehraných párech dává sílu a intenzitu společného zážitku v milování, když oba prožívají společně veškeré hry souznění až vystoupají společně na vrchol slasti. Kde neexistuje, že jeden prožívá a druhý ne. Oba společně jsou součástí krásy přírody a štěstí z duše, ze sehraných srdcí.
  Není zde duchovno zaměňováno se sexem a prodáváno sexem.
  Rozpolcenost se táhne od indie po vatikán přes drobné esoterní koumáky.
  Na jednu stranu ostrá tabuizace sexuality a na druhou stranu malby, fresky, obchodní triky, kde se jen přimalují křidélka a hned obrázek putuje na jiný pultík, ne růžové knihovny, ale duchovního stánku s knihami.

  Lidské tělo je umělecké dílo a jeho obdiv si nemůže nikdo zapřít.
  A teď jsme se k tomu dopracovali. Je v tom obrovská tvořivá energie lásky, se kterou se musí umět pracovat. Máme to přirozeně v sobě, jen to objevit, žádný guru to za nás neudělá a ani do našich ložnic nepatří narušitel/ka.

  To nejlepší objevování probíhá postupně, romanticky a něžně. V tom je to kouzlo poznávání jedna duše druhé a všechno probíhá spontánně, až se vše synchronizuje. Jsme natolik originální, každý jednotlivec i pár, že ten výzkum jeden druhého je objevování nového světa.
  Žádný puberťácký vtípek o intimnu a sexualtitě nesahá ani po paty něčemu tak velkolepému, jako je projekt lásky, postupného splynutí a vzájemné harmonie. Kde dojdou na samý vrchol právě jen ti, kteří si dovedou najít tu správnou chvíli, na kterou se společně připraví. Na chvíli, kdy budou obdivovat všechny vrstvy svého soužití, všechny záře, které je oba prolínají.
  Ta správná chvíle je tehdy, kdy jsou v prožitku nesmírného blaha už jen společnou přítomností , v příjemném prostředí vzájemné souhry a důvěry.

  Dovedou si v té chvíli říci a myslet, my dva už jsme jednou bytostí lásky, která harmonizuje s přírodou.

  Od souznění duší vstupují páry do svého hlubokého tajemství společné tvorby nového vesmíru. Vesmíru pro své děti, tvoří vesmír, kterým je rodina, domov. Tudy vede cesta. https://www.youtube.com/watch?v=05kutNCA2jc

 5. Já bych si z tohoto svátku vybral právě například to posezení u ohně. Zpívání s kytarou, bubínky. A rozjímání v párech. A pak procházkou při měsíčku. Posezení u vody. Povídání ve dvojici partnerů muž a žena. Kdy by si právě pověděli, co cítí jeden ke druhému. Pokud spolu ještě nežijí, tak spojení s vyznáním lásky. Pokud spolu žijí, tak se dá pokračovat jistě i mazlením se všemi něžnostmi.

  A když nemají lidé přírodu po ruce, tak posezení partnerů- manželů v čajovně, kavárně při svíčkách. Pohledy do očí, povědět své ženě, co na ní obdivujete, jak je krásná a co vás naplňuje štěstím, jeden pro druhého a co nejvíce oceňujete na své milované lidské bytosti, kterou máte před sebou. Ve vlnách.

  Tak, abyste se v jednotlivých fázích spontánního povídání oba cítili v harmonii. Protože právě při takovém příjemném povídání v příjemném prostředí navazujete to nejjemnější souznění a zjišťujete jako na strunách kytary, kdy to jak nejvíc rezonuje. Objevujete další a další akordy, kdy vám to spolu ladí.
  Až je je znáte, nebo si je aktualizujete po chvíli posezení, možno i s tanečkem, pak jste již znovusehraná kapela. A můžete začít naplno souznít. Ve vlnách přívalů příjemné blaženosti a jemným dozníváním vln.

  Vzniká obrovská energie lásky. Ukápnou vám slzy, formální úsměvy se změní v srdečné úsměvy, které vycházejí ze srdce a vy vidíte jeden na druhém řečí těla i duše, že z vašeho srdce i z vašich očí vychází úsměv , který je nad krásu slunce.
  Energie upřímnosti a vcítění jeden do druhého se zesiluje. City, emoce, myšlenky, melodie i rytmus je již v synchronizaci. Vnímáte svět ve verších a v melodiích . Cítíte světlo jeden ve druhém.
  A energie sílí. Uvědomíte si jednotný dech , dech života. Kde bylo kolem prázdno, tam vzniká nový živý svět. Vy tvoříte ten svět. Celá vesnice, nebo městská čtvrť se raduje, protože tam , kde sílí láska, sílí život a tvoří se nový svět. A to je podstatou. Tam květiny nestrádají a stromy voní. Kudy projdete, rozzářeni vaší láskou, všude zanecháváte stopu štěstí. A všichni to cítí. A vy už jste tak sladěni, že již víte, že o tom nejde pochybovat , protože jste plni víry ve vaši lásku, která vás naplnila a naplňuje celou přírodu kolem, která vám poskytuje odezvu příjemné atmosféry.

  Tam , kde je skupina lidí v kruhu v lásce, tam je ohnisko velmi silné lásky. A tam, kde je pár lidí , kteří se velmi milují z celého srdce, tam je ohnisko absolutní lásky , která tvoří nový život. Váš život a přírodu kolem vás naplní životem díky vaší lásce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *