Pohanské rituály V. – Beltaine

Další článek, který se věnuje pohanským rituálům z Kola roku, se bude zabývat svátkem Beltain. Připadá na poslední dubnovou noc a dodneška se silně dodržuje ve zvyku zvaném „pálení čarodějnic“. Tento název patrně vznikl od tradice, kdy se slaměné panenky, naplněné negacemi a smutky hážou do ohně, aby je spálil a očistil. Křesťané také věřili, že lidé, kteří se scházejí tuto noc u ohňů a tančí a slaví jsou čarodějnice a čarodějové, kteří zaslouží trest – a jaký je lepší trest pro čarodějku, než ji hodit plamenům.
Přesto tento zvyk nemá nic společného s černou magií, naopak, vzývá prastaré síly Přírody, božský pár, který spojuje svá těla v tanci lásky, aby se z něj pak narodilo dítě – jehož narození připadá na svátek Yule, o němž jsme si tu už povídali, a stane se z něj nový rok.

Kdy: noc z 30.dubna na 1.května
Další názvy: Beltane, Beltine, May day, Rudemas, Giamonios
Symboly: májka, květiny, košíky, vejce
Byliny: dub, hloh, trnka, javor, břečťan, jeřáb, mařinka vonná, měsíček, jetel a taky všechno co kvete
Kameny: sluneční kámen, jantar, karneol
Barvy: červená a bílá
Co se slaví: V tuto posvátnou noc se spojí Bůh s Bohyní, aby oplodnil nejen její lůno, ale i celou krajinu. Bohové žehnají polím, aby byla dobrá úroda, lesům, aby byla zdravá a silná zvěř i lidem, aby jejich děti rostli do krásy. Svátek Beltaine je jeden z nejstarších svátků vůbec a jeho tradice se ztrácí hluboko v minulosti – a slaví se v podstatě dodnes.
Jak se slaví: Spojení Boha a Bohyně se slaví spojením muže a ženy – takže se tančí, zpívá, zapalují se ohně a pije medovina a víno. Tuto noc je každý muž bohem a každý žena bohyní, panuje veselí, milenecké dvojice pod rouškou noci uléhají na trávu a věnují se tělesné lásce. Staví se ozdobené „totemy“ – májky, opletené květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou a bílou, které opět symbolizují boha a bohyni.
Dodnes přetrvalo: První máj jakožto svátek zamilovaných, stavění májky, oslavy prvního mája jako opravdového nástupu jara. V našich zemích je známé tzv. pálení čarodějnic, vycházející z pohanských tradic zapalování ohňů.
Rituály:
(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)

Rituál Beltain I.
Beltinový oheň byl považován za očistný, nabízí se proto zařadit do programu i nějakou očistnou techniku, třeba tuto.
Zvolte si nejlépe jednu konkrétní věc (vlastnost, zlozvyk, chování, vzorec myšlení,…), které se chcete zbavit. Počítejte s tím, že pokud si vyberete něco, co je spíše vaším „zbožným přáním“, bude účinost rituálu spíše symbolická. Může vás to nakopnout ke změně, ale vždy bude záležet především na vašem vkladu – síle rozhodnutí, motivaci atd.
Z klubka vlny odpovídající barvy (nejlépe takové, která koresponduje s vaší negací) vytvořte jednoduchou panenku.
Postup: Namotejte nit (nejlépe vlna) na kus kartonu, poté ji z kartonu stáhněte. Na jednom konci namotané nitě zavažte, čímž vznikne hlava. Stejným způsobem pak můžete vytvořit ruce (oddělíte si část nití), trup, případně nohy. Dolní konec namotaných nití rozstřihněte nůžkami.
Hotovou panenku si pak přivaže k sobě tak, že si zavážete provázek nebo stuhu kolem pasu a ze zbytku vytvoříte jakousi pupeční šňůru – na její konec přivažte panenku.
Nyní si představte, jak z vás zvolená negace odchází nití a vstřebává se všechna do panenky. Počkejte si, až ucítíte, že se vše, čeho se chcete zbavit, „vsáklo“ do panenky. Panenku, do které přešla vaše negace, pak odstřihněte od sebe. Následně kolem ní omotejte větvičky šalvěje a vhoďte do ohně. Svoji negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji očistíte pomocí ohně.
Během rituálu sledujte své pocity. Jak lehko/těžko se negace zbavujete? Dokážete ji od sebe odstřihnout, spálit – a jak se přitom cítíte? To vše vám napoví, jak hluboko je ve vás problém zakořeněný a do jaké míry jste ochotni se ho zbavit.
Rituál Beltain II.
Tento rituál je vhodný pro páry a partnery, manžele a snoubence. Nejlépe je jej provádět v přírodě, kde vás nikdo nebude rušit, v noci o Beltainu, nejlépe poblíž tekoucí vody.
Potřeby: nádoba na pití, jarní kvítek, stuhy, věneček
Najděte si s partnerem klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit, ideálně pod hvězdami a širým nebem. Zapalte oheň a meditujte při pohledu do něj, držte se za ruce. Pociťujte své pohlaví – jste muž a žena, bůh a bohyně, vtěleni na zem pro tuto noc, cítíte lásku a touhu. Až se zcela ztotožníte z božstvím uvnitř sebe, naplňte nádobu nějakým nápojem (medovina, víno nebo obyčejná voda) a vhoďte do něj jarní květ. Muž dá napít ženě, žena muži a při tom pronášejí: „Jsi bohem, já jsem bohyní. Jsme božské bytosti z jejichž posvátného spojení může vzejít nový život. Ať je dnešní noc a každá další plná lásky a touhy.“
Vezměte stuhy a věneček, nejlépe upletený z trávy a květin společnými silami. Na stuhy napište všechna svá přání, týkající se vztahu, milostné vzkazy a vyznání. Vmotejte je to věnce a pusťte po vodě: „Bohové, posvěťte naši lásku, tuto noc a každou, která přijde po ní.“
O magické noci se pomilujte před zraky bohů a hvězd. Pozor, v tuto noc je plodnost silnější než jindy a neplánujete-li potomka, dejte pozor na ochranu:)

Lúmenn

Jsem osmadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Pohanské rituály V. – Beltaine

  1. Velmi pěkný článek, spousta užitečných informací, které začlením do chystané knížky :3

  2. Hezké, zrovna píšu článek o Beltinu. Konkrétně tedy fakta o keltských oslavách, ale tohle bylo zajímavé :-)

  3. Pohanské rituály jsou dobré tak max. k ničení spirituality….Lúmenn Lúmenn co to děláš fakt škoda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *