samhain

Pohanské rituály IX. – Samhain

Pomalu se blíží jeho čas a tak jím uzavřeme putování magickým světem pohanských rituálů. Jejich kompletní seznam s odkazy na články naleznete zde.
Samhainem se Keltské kolo roku uzavírá a magický rok pohanů končí. Je to jeden ze čtyř svátků ohně, které jsou mezi slunovraty a rovnodennostmi a v dávných dobách byl oslavou konce roku, jakýsi pohanský Silvestr:)
V tento magický den se dimenze protnou a náš svět, svět lidí, se na jedinou noc spojí se světem mrtvých, kteří mohou volně chodit pod hvězdnou oblohou. Naši předkové věřili, že když se zamaskují jako duchové, oklamou strašlivá zjevení a ta jim neublíží, protože je budou považovat za jednoho z nich. Z toho se postupem času stala tradice Halloweenu v anglosaských zemích. Ani u nás se na tradici spojení světů nezapomnělo a tak si v tento den připomínáme Dušičky, svátek zemřelých.

 

Samhain

Kdy: 31.října
Další názvy: Hallowmas, Samana, Samhuinn
Symboly: kotel cauldron, maska, hranice, koště
Barvy: černá a oranžová

 

Co se slaví: Keltové věřili, že v tuto noc umírá bůh starého roku a odchází do země mrtvých, aby se o Yule (zimní slunovrat) opět zrodil. Pro většinu keltských kmenů tímto dnem končilo Kolo roku a začínalo se točit zase od začátku, v pozdějších tradicích se ale za konec roku považoval Yule. Hlavním božstvem Samhainu je podoba trojné bohyně Babice, která pláče nad ztrátou syna či manžela, jenž jí odešel na onen svět. V tento den je podle keltské tradice náš svět nejblíže zemi mrtvých a oba světy se tak na okamžik protínají a živí se mohou setkat s mrtvými.

 

Jak se slaví: Lidé chystají do oken a na cesty svíce, aby mrtví nezabloudili a dostali se až k domům, kde na ně čeká jídlo v podobě malých sladkostí, koláčků, ovoce apod. Mrtví se tuto noc procházejí po našem světě a není radno po setmění vycházet ven – pokud člověk přece jen musí, převlékne se za strašidlo, aby mrtví nepoznali, že je smrtelník. Kromě těchto tradic se vzpomíná na mrtvé, na jejich památku se pije, jí, zpívá, zapalují se svíčky a vyprávějí příběhy.

 

Dodnes přetrvalo: Tradice Helloweenu v anglicky mluvících zemích je vlastně Samhain v moderní podobě. Část rituálů (svíčky pro mrtvé) se dochovaly i v našich zemích a říkáme jim Dušičky.

 

 

Rituály

(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)

 

Rituál Samhain I.

Při Samhainu se dočasně loučíme s Bohem. Skrytý ve věčné temnotě se chystá na znovuzrození z Bohyně v období Yule. Kdysi se o svátku podřezávala zvířata, aby se zajistilo jídlo přes zimu a Bůh ztotožňovaný se zvířaty zemřel, aby zajistil přetrvání naší existence. Za noci Samhainu je hranice mezi světem živých a světem mrtvých velice úzká, zákony času a prostoru jsou dočasně pozastaveny. Vzpomínáme na zemřelé a komunikujeme s mrtvými. Před domem necháváme jablka nebo talíř s jídlem pro putující duše. Zemřelé předky vítáme vyřezanou a vydlabanou dýní se svíčkou uvnitř, která poslouží i jako ochrana proti zlomyslným duchům.

Na oltář umístíme jablka, dýně, tykve, ale i podzimní květiny jako chryzantémy a měsíčky. Na kousek papíru napíšeme věc, které se chceme zbavit (např. nemoc, hněv, škodlivé návyky, …). Připravíme si malý, mělký talířek označený symbolem kola s osmi špicemi (do středu kola namalujeme tečku a špice povedou ze středu ven z kruhu – vznikne symbol nekonečnosti, symbol kolo roku). Před oltářem postavíme kotlík nebo podobnou pomůcku položenou na žáruvzdorném povrchu, svíčky potřebujeme černé a červené.

Postup rituálu

Zapálíme svíčky, zvedneme jablko a umytým nožem oloupeme. Slupky i jablko položíme na talířek s kolem a začneme pronášet:

Této noci Samhainu, vidím tvůj odchod,
Ó Sluneční bože, skrze západ slunce do Země mládí.
Vidím i odchod všech, kteří odešli dříve.
A těch, kdo odejdou později.
Ó dobrotivá Bohyně, Věčná Matko.
Ty, která dáváš život padlým.
Nauč mě znát, že v tomto čase největší
Tmy je tu největší světlo.

Tiše sedíme a s láskou vzpomínáme na přátele a milované, kteří nejsou mezi námi. Ochutnáváme jablko a soustřeďujeme se na symbol nekonečnosti. V kotlíku zapálíme oheň (postačí i svíčka, pokud nemáme žádnou podobnou pomůcku), držíme napsaný kousek papíru, soustředíme se na plamen a vyslovíme:

Moudří ubývajícího měsíce,
Bohyně oblohy plné hvězd,
Rozdělala jsem tento oheň v Tvém kotlíku,
Abych změnil to, co mě trápí.
Ať se energie obrátí:
Z temnoty světlo!
Ze špatného dobré!
Ze smrti zrození!

Zapálíme papírek a představujeme si, jak se věc, které se chceme zbavit, zmenšuje, zaniká a nakonec mizí v ohni. Do plamenů uvolníme bolest nebo pocit ztráty, kterou možná cítíme. Rituál je u konce, můžeme využít magický čas a věnovat se věštění.
K jídlu se hodí řepa, tuřín, jablka, kukuřice, ořechy, perník, dýně i maso a z nápojů mošt nebo svařené víno.
Upraveno a čerpáno z knížky od Scotta Cunninghama Keltská přírodní magie.

 

 

Rituál Samhain II.

Účel rituálu: uctění předků a setkání se s nimi, můžete jim poděkovat, zeptat se jich na otázky a nebo jim jen vzdát hold
Potřebujete: několik kaštanů (jako symbol rodokmenu), nádobu (ideální je roh) a víno nebo medovinu (či jiný omamný nápoj, pro abstinenty třeba zelený či bylinkový čaj)
Jak na to: Tento rituál je nejlepší provádět nejdříve tři dny a nejpozději tři dny po Samhainu, samozřejmě, že největší účinek bude mít přímo v den tohoto svátku. Pokud máte potřebu své předky uctít či zkontaktovat v jiný čas, je to také možné, ale účinek rituálu nebude tak silný možná se dokonce vůbec nepovede – inu svět předků je našemu světu hodně vzdálený a přiblíží se jen jednou za rok.
Celý článek s popisem rituálu najdete zde.

 

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “Pohanské rituály IX. – Samhain

  1. Jo jo… je příjemné si po víc jak patnácti letech připomenout na čem jsem kdysi začínal. Ať tak či onak, je to velice působivé.

  2. Měl jsem sice husinu z toho jak jsem to četl, ale dozvědět se něco z tradic minulých není nikdy na škodu. Fajně zpracovaný článek. :o)

  3. Hehe, milujem halloween :D A som rada, že si zachováva čosi z dávnch tradícií a neni to len módny výstrelok alebo také čosi…Preto ma článok o Samhaine veľmi zaujal :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *