Pohanské rituály III. – Imbolc

Další částí seriálu pokračujeme po kole roku dále, v předchozím článku jsme se seznámili se svátkem Yule, připadajícím na zimní slunovrat a v mezičase mezi ním a jarní rovnodenností je ohňový svátek Imbolc (nebo též Imbolg).
Je tuhá zima a všude leží sníh, který již pomaličku začíná odtávat. Dny se prodlužují, ale stále ještě vítězí noc – proto je třeba přivolat slunce a teplo, nejlépe tak, že se pečlivě vymete krb a zapálí se v něm veliký oheň. Pokud doma nemáte krb, stačí zapálit svíce, nejlépe v každé místnosti domu, aby se životodárný oheň dostal do každého koutu místnosti. Je třeba zahnat zimu, chlad a tmu a přivolat do života jasné slunce.
Dnes Imbolg známe pod názvem Hromnice.

Imbolc
Kdy: 1. nebo 2.února
Další názvy: Imbolc, Den Brid
Symboly: svíce, stužky, slaměné panenky,
Barvy: bílá, stříbrná
Byliny: víceméně všechny, které se vám v tomto období podaří sehnat, a pokud mají květy, tak by měly být světlé – sněženky, bledule
Kameny: heliotrop, ametyst, měsíční kameny pro probouzení úrodnosti a citů
Co se slaví: Ačkoli je ještě tuhá zima, pomalu se vrací slunce a den se prodlužuje. Božstva jsou ještě mladá a rok teprve začíná, mladá bohyně v podobě nevěsty čeká na ženicha. Keltové v tento den také přivolávají slunce a oslavují jeho blížící se návrat.
Jak se slaví: Zejména děti a mladí lidé oblékají slaměné panenky do šatů nevěsty a vystavují je v domě. Lidé zapalují svíce, aby přivolali slunce co nejblíže.
Dodnes přetrvalo: Známé přísloví na Hromnice o hodinu více koresponduje s přivoláváním slunce Kelty. V některých krajích se také háže do vody nebo pálí slaměná panenka Morany, zimy, a tím se přivolává jaro – podobný zvyk jako strojení nevěst.
Rituály:
(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)
Rituál Imbolc I.
Magie vhodná pro období Hromnic: léčení, láska, prosperita, začátky nových projektů. Zameťte oblast po směru hodinových ručiček – pravotočivě. Obrys Vašeho kruhu naznačte červeným provázkem, kameny, semeny nebo svíčkami (pozor na oheň).Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík máte-li jej a můžete do něj dát sníh či kousky ledu,či kostky ledu se zamraženými květynebo bylinkami a jiné dekorace, např. košík či vázu s květinami, narašené větvičky apod. A hlavně hodně světel. Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a rekvizity podle vaší osobní preference proveďte rituální koupel. O přípavě na magickou práci čtěte zde.
„Starobylí bohové a bohyně, kteří kráčíte z temnoty ke světlu, požehnejte opět zemi, která ukrývá ve svém lůně nový život, ať semena začnou brzy klíčit, ať se mláďata začnou brzy rodit, požehnejte opět naše domovy, požehnejte mně, mé rodině, mým přátelům.“

Meditujte o nových začátcích, o všem, co vás v tomto roce čeká. Přivolávejte do svého života světlo a energii – může pomoci tento návod na práci s energií.

Rituál Imbolc II.

Imbolc je svátek světla, proto při rituálu použijeme co nejvíce světel – umělých i svící. Oltář pokryjeme zeleným ubrusem a ozdobíme bílými květinami. Na rituál použijeme oranžovou a červenou svíčku, nejlépe navoněné skořicí nebo františkem. Vytvoříme ochranný kruh, zapálíme červenou svíčku a vyslovíme:

„Je čas svátků pochodní.
Kdy každá se leskne a září,
Aby uvítala znovuzrození Boha.
Oslavuji Bohyni.
Oslavuji Boha.
Celá Země oslavuje.
Pod svým pláštěm spánku.“

Zapálíme oranžovou svíčku od červené, oranžovou svíčku neseme před sebou, pomalu obcházíme kruh ve směru hodinových ručiček a odříkáváme:

„Celá země je zahalena zimou.
Vzduch mrazí a mráz zakryl Zemi.
Ale Pán slunce,
Rohatý pán zvířat a divokých míst,
Neviděn se znovu zrodil
Z dobrotivé Matky Bohyně,
Paní plodnosti.
Buď zdráv, Veliký Bože!
Buď zdráv a vítej!“
Zastavíme se před oltářem a zvedneme svíčku, pozorujeme plameny a představujeme si, jak oplýváme kreativitou, obnovenou energií a sílou. Ozdoby ze svátku Yule spálíme, abychom měli zajištěné štěstí v příštím roce.
Kruh se uvolňuje a oslavujeme, k jídlu vybíráme mléčné výrobky, jídla s hrozinkami, ale i kořeněná a šťavnatá jídla. Jako nápoj zvolíme kořeněné víno. Tradicí svátku je při západu slunce v každém pokoji zapálit svíčku nebo rozsvítit všechny lampy v domě na počest znovuzrození slunce.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *