imbolc

Pohanské rituály – Imbolc

Další částí seriálu pokračujeme po kole roku dále, v předchozím článku jsme se seznámili se svátkem Yule, připadajícím na zimní slunovrat a v mezičase mezi ním a jarní rovnodenností je ohňový svátek Imbolc (nebo též Imbolg). Více o posloupnosti svátků se dočtete v článku Kolo roku.
Je tuhá zima a všude leží sníh, který již pomaličku začíná odtávat. Dny se prodlužují, ale stále ještě vítězí noc – proto je třeba přivolat slunce a teplo, nejlépe tak, že se pečlivě vymete krb a zapálí se v něm veliký oheň. Pokud doma nemáte krb, stačí zapálit svíce, nejlépe v každé místnosti domu, aby se životodárný oheň dostal do každého koutu místnosti. Je třeba zahnat zimu, chlad a tmu a přivolat do života jasné slunce.

 

Imbolc

Kdy: 1. nebo 2.února
Další názvy: Imbolg, Oimelc, Lá na Félie Bríde, den svaté Brigit, Candlemas
Symboly: svíce, stužky, slaměné panenky,
Pokrmy: bílé víno, vanilka, česnek, jídla z naklíčených obilovin, semen a luštěnin, jarní cibulka, mléčná jídla
Byliny: sněženky, bledule, myrta, bříza, petrklíče, fialky, blatouchy, vrba, andělika, bazalka, myrha, vavřín
Božstva: Brigit (nebo také Brigid či Brigita), podoby bohyně Panny (např. Vesna, Zora, Devana…)
Kameny: heliotrop, ametyst, měsíční kámen
Barvy: bílá, stříbrná, hnědá, růžová
imbolc

 

Co se slaví

Ačkoli je ještě tuhá zima, pomalu se vrací slunce a den se prodlužuje. Ve staré pranostice se říká: „Na Hromnice o hodinu více.“ Znamená to, že den, tedy doba slunečního svitu, se od Slunovratu prodloužil o hodinu. Světlo tedy opět získává vládu a je třeba se začít připravovat na příchod jara.
Bohyně stařena, Morana (či Morrigan, bohyně moudrosti a smrti), umírá a z ní se rodí nová podoba bohyně – Panna. Ta čeká na svého ženicha a žehná blížícímu se jaru . Ovšem to je stále ještě daleko – je tedy třeba jeho příchod přivolat. Právě to má za cíl svátek Imbolc – neboť jeho rituály jsou spjaté právě s ohněm a světlem.

 

imbolc

 

Jak se slaví

O Imbolcu se uhasí v domě všechny ohně a do čista se vymetou všechny krby a kamna. Nový oheň by pak měla rozdělat panenská dívka, aby mu požehnala. Žehná se také svícím, ideální čas je vyrobit si svoji svíčku nebo si ozdobit (např. rytím nebo drátkováním) svíci koupenou. Ta v sobě pak bude přechovávat posvátné světlo a provede nás zbytkem zimy až do jara.
Hromnice jsou také ideálním časem pro očistu všeho druhu. Můžete provést rituální koupel, zajít si do sauny, očistit svůj domov pomocí vykuřovadel.

 

V tento čas se také vymetá zima, v přeneseném významu vše špatné, zlé, z domu ven. Hospodyňky vymetaly všechnu špínu ven koštětem a před dveře pak dávaly slaměné ochranné amulety. Ty měly celý přístí rok chránit dům před neštěstím a zkázou.

 

Dodnes přetrvalo

Jako všechny pohanské svátky byl i Imbolc pokřesťanštěn. Při tom však zůstaly zachovány pohanské zvyky. Kněží tak dodnes žehnají bílým svícím, tzv. hromničkám, které si pak lidé odnášejí domů, jako ochranu před hromy, blesky, krupobitím a neštěstím všeho druhu.
Další lidový zvyk, který si sama pamatuji z dětství, je „vynášení Zimy„. Slaměná panenka Morany, bohyně smrti a zimy, se vynese za město a tam spálí v ohni nebo hodí do vody. Tím je symbolicky ukončena zima a volá se jaro.

 

 

Rituál Imbolc I.

Magie vhodná pro období Hromnic: léčení, láska, prosperita, začátky nových projektů
Vytvořte magický kruh. Obrys vašeho kruhu naznačte provázkem, kameny, semeny nebo svíčkami. Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík máte-li jej. Můžete do něj dát sníh či kostky ledu se zamraženými květy nebo bylinkami a na oltář postavit další dekorace, např. košík či vázu s květinami, větvičky s rašícími pupeny (kočičky) apod. A hlavně hodně světel. Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a uvolněte se (o správné přípravě na magickou práci píši zde).
Vezměte do ruky svíčku a proneste: „Starobylí bohové a bohyně, kteří kráčíte z temnoty ke světlu, požehnejte opět zemi, která ukrývá ve svém lůně nový život. Ať semena začnou brzy klíčit, ať se mláďata začnou brzy rodit, požehnejte opět naše domovy, požehnejte mně, mé rodině, mým přátelům.“
 
Meditujte o nových začátcích, o všem, co vás v tomto roce čeká. Přivolávejte do svého života světlo a energii – může pomoci tento návod na práci s energií.
zdroj (upraveno)

 

imbolc

 

Rituál Imbolc II.

 
Imbolc je svátek světla, proto při rituálu použijte co nejvíce světel – umělých i svící. Máte-li krb, vyčistěte ho a rozdělejte v něm oheň. Ten by mělo zapálit dítě, ideálně dívka, nebo alespoň nejmladší člen vaší domácnosti.
Oltář pokryjte zeleným ubrusem a ozdobte bílými květinami. Na rituál použijte oranžovou a červenou svíčku, nejlépe navoněné skořicí nebo františkem. Vytvořte ochranný kruh, zapalte červenou svíčku a vyslovte:
 
„Je čas svátků pochodní.
Kdy každá se leskne a září,
Aby uvítala znovuzrození Boha.
Oslavuji Bohyni.
Oslavuji Boha.
Celá Země oslavuje.
Pod svým pláštěm spánku.“
 
Zapalte oranžovou svíčku od červené, oranžovou svíčku neste před sebou, pomalu obcházejte kruh ve směru hodinových ručiček a odříkávejte:
 
„Celá země je zahalena zimou.
Vzduch mrazí a mráz zakryl Zemi.
Ale Pán slunce,
Rohatý pán zvířat a divokých míst,
Neviděn se znovu zrodil
Z dobrotivé Matky Bohyně,
Paní plodnosti.
Buď zdráv, Veliký Bože!
Buď zdráv a vítej!“

 

Zastavte se před oltářem a zvedněte svíčku, pozorujte plameny a představujte si, jak oplýváte kreativitou, obnovenou energií a sílou.
Spalte ozdoby ze svátku Yule (či alespoň jednu – symbolicky), abyste měli v příštím roce zajištěné štěstí.
zdroj (upraveno)

 

jak se sny stávají realitou

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “Pohanské rituály – Imbolc

 1. To dává smysl. Začíná všechno rozmrzat , pokud nejste na vrcholcích hor a z podsněhu vylézají staré listí a větvičky. Čili země si sama říká o to, abychom spálili to, co zbylo ze starého, aby se dalo místo novým klíčkům. A krby už nejedou na plné obrátky, tam , kde je nad nulou a dá se, je pomalu vymést a pročistit je, větším jasným plamenem. Na podobném principu je i čištění samočistící trouby, princip pyrolýzy cca do 500 stupňů celsia, že se rozpálí na větší výkon a příškvarky se opálí a rozmělní, vymetou.

  Už nejsme takové omrzliny a tak pleť hraje svěžím dojmem. Mazlivá nálada hraje na citové struny v krásných akordech. Princezna cítí ve vánku svého prince, když přivře oči. Princ zapíná radary a cítí to vlnění a vidí jasně zářící hvězdu, jak pulzuje v rytmu srdcí na radarovém monitoru.
  Jaro pomaličku vyndává prstík ze své kouzelné nory a ochutnává, jestli už je čistý vzduch, aby se mohlo naplněné láskou narodit. Zahoď chmury, přichází líbezný čas..
  Jo, jo, letos bude krásné jaro. Ještě uvidíme. A co teprve léto, které splní své sliby a udělá radost těm,kdo se na ně těší.

 2. cit: den Brigity nebo Hromnice, to je konec nejtmavší čtvrtiny roku. Takže ty oslavy mají zcela přirozený základ. Takový konec noci roku, konec nejtmavší čtvrtiny roku, taková oslava nastupujícího světla. U Sasů v Británii byl v 8. stol. křesťanským mnichem Bedou Ctihodným zapsán pohanský kalendář, který popisuje březen jako měsíc bohyně Rhedy (Red, Rudé, bohyně červánků) a duben zase jako měsíc bohyně Ostary (Eostre, bohyně východu slunce, podle které se jmenují Velikonoce Easter) byl to měsíc po jarní rovnodennosti. Rok byl tak připodobněn jednomu dni a fázím červánků a východu slunce. Bohyně východu slunce je asi ve všech evropských kulturách jsou to obdoby:
  Ušas – indická bohyně červánků a východu slunce opěvovaná prastarou básní v rigvédě
  Eos – Řekové
  Thesan – Etruskové, věřili, že když se lidem zjeví během spánku, tak budou mít příznivý den
  Aurora – Římané
  Ostara – u Germánů bohyně východu slunce, která následuje bohyni červánků Rhedu, Grétu, Gerdu…
  Aušriné – Litevci si až do dnes udrželi prastarou písňovou formu „Sutartines“, která oslavuje bohyni východu slunce
  Brigita – Keltovéhttps://www.youtube.com/watch?v=yqs7lcZvSA8
  Zora – Slované

 3. Mirku: Nějak uniká smysl, proč tam máš na začátku cit s dvojtečkou. To jako, že to je tvoje definice citu? Nebo reaguješ na někoho s přezdívkou cit, kdo tady tu přezdívku nemá, hmm.
  Ale dobré, že už děláš pokroky, od předešlých komentářů, k dalším pojmům už dáváš nějaké popisky. Tak je zajímavé o všech těch bohyních vědět.
  Tyhle bohyně jsou obrazem něčeho, co představují a souborem nějakých vlastností a charakteristik, a tu moc jim dávají lidé. Takže já v podstatě nadčasově uctívám jen manželku, jako životní průvodkyni a jako zemi zaslíbenou, rozkvetlou zahradu, jsem stále na její frekvenci. K ostatním ženám mám úctu a beru je jako kolegyně, za modly žádné neberu. Nicméně úctu a lásku chovám také k zemi, přírodě a k živému vesmíru a k živé kultuře toho všeho života,který nás obklopuje v harmonii, které si všímám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *