Pohanské rituály – Yule

První část seriálu o pohanských rituálech začneme na začátku pohanského roku – ale pozor, v některých tradicích je začátkem roku Samhain, podzimní svátek mrtvých předků. Přesto mi jako začátek roku více sedí právě Yule, které spadá na zimní slunovrat, 21.prosince.
Yule oslavuje konec prodlužujících se dní a příchod nové naděje, kdy se konečně zase slunce obrací a začne se vracet zpět.
Na pohanských základech jsou vystavěny celé křesťanské Vánoce – vždyť je již obecně známý fakt, že Ježíš se nenarodil v zimě a svátek jeho narození byl posunut k zimnímu slunovratu – koneckonců tomu odpovídá i povaha svátku, kdy zemře král zimy a narodí se nový rok, v podobě malého dítěte, krále Jara. Starce známe dnes jako Mikuláše, dítě jako Jezulátko.

Yule
Kdy: zimní slunovrat
Další názvy: Midwinter, návrat slunce
Symboly: jehličnan, cesmína, věnečky, poleno do krbu
Byliny: bobule a listy vavřínu, heřmánek, chvojí, cesmína, jmelí, mech, dubové listí (zimní dub), borovicové šišky, jalovec, zerav, benedikt, vánoční kaktus, vánoční hvězda
Kameny: rubín, diamant, heliotrop, smaragd, amazonit, zirkon, korund
Barvy: červená, zelená a bílá
Co se slaví: Svátek slunce, které se po noci temnoty (nejdelší noc v roce) zase navrátí na zem a dny se začnou prodlužovat. Ačkoli je to nejstarší ze všech pohanských svátků, Keltové jej začali slavit až po příchodu Skandinávců. Od nich také přijali tradici Yule jako začátku nového roku. Proto některé skupiny moderních pohanů slaví Yule jako konec roku, jiní zůstávají u původní Keltské tradice a koncem roku je pro ně Samhain.
O noci slunovratu se také odehrává boj krále Cesmíny, symbolu starého roku, s Dubovým králem, symbolem nového roku. Dubový král samozřejmě vždy vyhraje a nový rok tak může přijít.
O svátku Yule se uctívá Trojná bohyně ve své panenské podobě – což také uvozuje příchod nového roku.
Jak se slaví: Jako každý sabat se i tento uctívá jídlem, tancem a ohněm. Venku je třeskutá zima a temná noc, ale uvnitř domů hoří oheň v krbu a lidé se veselí. Pozdější vánoční rozdávání dárků pochází také z této tradice – v zimě bylo nutné šetřit jídlem, kterého byl ve studených měsících nedostatek, ale o Yule se lidé naposledy dobře a vydatně najedli. Obdarovat někoho jídlem, zvlášť nějakou dobrotou, bylo tedy formou, jak vyjádřit lásku k němu a radost z oslav.
Dodnes přetrvalo: vánoční zvyky a symboly
Rituály:
(zde uvedené rituály slouží pouze jako inspirace a není nutné je dodržovat slovo od slova, můžete si je libovolně upravit podle svého)

Rituál Yule I.

Zameťte oblast rituálním koštětem (nejlépe z březových prutů) pravotočivým směrem. Obrys Vašeho kruhu naznačte červeným provázkem, kameny nebo borovicovými šiškami či ořechy. Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík máte-li jej, Yule poleno a jiné dekorace, např. košík či misku s chvojím a ozdobenými pomeranči a jablky, oříšky apod. Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a rekvizity, podle vaší osobní preference proveďte rituální koupel.
(o přípravě na rituály čtěte zde)
Vytvořte magický kruh.
Předneste:
„V tuto nejtmavější noc roku se i já připojuji k oslavě zrodu božského dítěte.
Bohyně se stává Velkou matkou, když uprostřed největší tmy dává novou naději Životu znovuzrozením božského dítěte – Slunce.
Vládce temné poloviny roku je v tomto okamžiku nejsilnější, ale také už ví, že pomalu umírá aby nakonec předal vládu svému přemožiteli, svému bratru, Vládci světlé půle.
Z nejhlubší tmy právě narozené Světlo, nyní pootvírá dveře životu a naději…
Zde stojím abych mohla spolu s Velkou matkou přivítat božské dítě, zde stojím abych mohla přivítat i nové Světlo uvnitř sebe.“
Zapalte stříbrnou svíci bohyně:
„Ó Velká Matko, Paní vodstev, hvězdného nebe a tajemné Luny,
která rozlévá svou stříbrnou zář nad zasněženou krajinou…
Ctím Tvé plodné lůno Paní, buď požehnána.“
Zapalte zlatou svíci a recitujte:
„Jeden malý plamínek propíchnul tmu,
Právě zrozené slunovratové Slunce.
Paprsek naděje,
Světelný znak uvnitř mě.
Světlo, které nemůže nebýt nikdy uhašeno,
Světlo, které bude sílit a rozrůstat se,
Světlo, které rozptýlí zoufalství a rezignaci.
Ó, právě zrozený bože Slunce, pane ohně a života, Paprsku naděje,
Vládče temné i světlé části roku.
Tvé království oslavuje Tvůj příchod,
Pane všech věcí, Pane nového Slunce, buď požehnán.“

Posaďte se chvíli, přečtěte následující a pak chvilku přemýšlejte:
„Nastala doba pro setřesení toho, co již neopotřebujeme.
Sluneční rok má svůj přirozený běh, a právě dnes, v tuto chvíli, dokončil svůj jeden cyklus.
Tak i některé z mých zvyků nebo vlastností dokončily své cykly a nastal čas jejich uzavření… Nastal čas uzavření aktivit a náležitostí, kterých není třeba.

Zvažte, které věci byste chtěli uzavřít, zanechat. Můžete je i heslovitě sepsat a spálit.
Posaďte se opět na chvíli, přečtěte a meditujte:
„Nastala doba ke snění a tušení o věcech příštích. Je čas zastavení, aby skryté energie, které spí přikryté „zimní pokrývkou“ nejen při Zemi, ale i uvnitř sebe sama, mohly nabrat potřebnou sílu ke zrodu.
Pod příkrovem tlející vrstvy, sněhu a zimy sbírají v temnotě semena sílu, ba některá již vytváří jemné kořínky. I uvnitř nás je spousta nadějí, snů a plánů. Neviděna, jen tušena jsou tato „semena duše“ živena v temnotě našeho podvědomí, jako plod v lůně matky. Chraňme je, aby mohly v budoucnu vyklíčit a vyrůst vzhůru za světlem, aby mohly vykvést a přinést radost a plody.“
Zkuste vnímat, co vám vaše intuice napoví o vašich aktivitách v budoucnosti, můžete si pomoci třeba tarotem (zajímavý k tomu je výklad osobnosti neboli kelstký kříž).
Ukončete meditaci/zamyšlení:
„Jako slunce nahoře bude sbírat sílu, tak zde dole porostou mé nové cesty. Jak nahoře bude ubývat temnota, tak zde dole budou z mého života odcházet nepotřebné záležitosti.“
Rozpusťte kruh.
Oslavte slunovrat jídlem a pitím.
Rituál Yule II.

Na svátek Yule zdobíme oltář zelenými rostlinami jako je borovice, rozmarýn, vavřín, jalovec nebo cedr (můžeme použít i sušené listy) – použité rostliny po rituálu nevyhazujeme, ale necháváme si je na příští svátek Imbolc. Na oltář použijeme bílý ubrus nebo přehoz. Budeme potřebovat červenou svíčku nebo můžeme založit oheň v kotlíku. Rituál provádíme na večer zimního slunovratu.
Než začneme s rituálem, vzpomeneme si, co znamenala zima – Země se uložila ke spánku, nastalo období temnoty a zásoby jídla se pomalu tenčily. I přes záporné vlastnosti zimního období předkové věděli, že se Slunce brzo vrátí do země a přinese nový život. Vytvoříme ochranný kruh, postavíme se před oltář, zapálíme svíčku či oheň a vyslovíme:
„Zapaluji tento oheň k Tvé slávě, Matko Bohyně.
Ty jsi stvořila život ze smrti, teplo z chladu.
Slunce žije znovu, doba světla přibývá.
Vítej, stále se vracející Bohu Slunce!
Pozdrav Matku všeho!“
Meditujeme o slunci, o skrytých energiích, které jsou v zimě nevyužité. Přemýšlíme o zrození života a o možnostech pokračování. Po meditaci se postavíme před oltář a přivítáme návrat Boha:
„Veliký Bože slunce, vítám tvůj návrat.
Sviť jasně na Bohyni.
Sviť jasně na Zemi.
Rozhod semena a oplodni zemi.
Všechno požehnání Tobě,
Ty Znovuzrozený ze slunce!“
Ochranný kruh se uvolňuje a můžeme začít oslavovat, jako nápoje se hodí punč, kořeněné pivo, ibiškový nebo zázvorový čaj. Tradiční jídla jsou ořechy, hrušky, jablka a koláčky. Mezi tradice Yule patří i zapalování polena – vybereme dubové nebo borové poleno, vyřežeme obrázek slunce a zapálíme v ohništi při soumraku.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 thought on “Pohanské rituály – Yule

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *