Pema Čhödrön: Soucit a jeho hranice

Občas se setkávám s tím, že člověk, který už prodělal hlubší vhled do života, chápe zákony vesmíru a sílu lásky a odpouštění, že takový člověk i přesto někdy zažívá trpká zklamání od druhých lidí. I já sama jsem se přistihla, jak si říkám: „Vždyť já tolik pomáhám, vždyť miluji a odpouštím, vždyť všechny chápu a zahrnuji je láskou, tak proč jsou krucipísek lidé, kteří jsou na mě i přesto přese všechno, co pro ně dělám, hnusní?“
Na tuto otázku se těžko odpovídá – ale velmi výstižně to popsala Pema Čhödrön, což je známá budhistka z Ameriky, která napsala několik knih o soucitu. V jednom odstavci vysvětluje, proč je chyba dávat bezbřehý soucit a proč je někdy třeba nastavit si hranice.

,,Třetí blízký nepřítel soucítění je soucit hlupáků. To je, když se vyhýbáme konfliktu a chráníme svůj dobrý obraz tím, že jsme laskaví, místo abychom řekli rozhodné „ne“. Soucítění není jen snaha být dobrý. Když se ocitneme v nějakém agresivním vztahu, musíme nastavit jasné hranice. Nejlaskavější věc, kterou můžeme pro takové lidi udělat, je vědět, kdy říci „dost.“ Mnoho lidí používá buddhistické ideály, aby ospravedlnili své vlastní ponížení. Ve jménu neuzavření svého srdce necháme jiné, aby po nás šlapali. Bylo řečeno, že abychom neporušili svůj závazek k soucítění, musíme se naučit, kdy zastavit agresi, a narýsovat čáru. Jsou okamžiky, kdy jediný způsob, jak odstranit bariéry, je nastavit hranice.“
Pema Čhödrön
Když jsem na tuhle myšlenku dnes narazila, hned mi zase sepnuly další věci. A moc dobře vím, že zrovna tohle je výzva, s níž se už nějakou dobu potýkám. Však jsem o tom taky psala v článku Konstruktivní, až to bolí. A věřím, že tahle milá slova moudré staré dámy pomohou i někomu z vás:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *