Ódin

Ódin
tradice: germánská, vikingská
atributy: magie, válka, smrt, básnictví, runová magie, moudrost
další jména: Wotan, Godan, Wodinaz
podobná božstva: Frey, Thor, Merlin

Ódin je nejvyšším božstvem severského a také germánského panteonu, kde je známý pod jménem Wotan. Nejvíce informací o něm nalezneme ve staré severské sáze Eddě. Podle ní byl Ódin největším z rodu Ásů a jeho rodiče byli obři. Spolu se svými dvěma bratry prý stvořil svět a vdechl mu život. Podle pověsti vlastnil mnoho magických zvířat a artefaktů, za všechny zmiňme hlavně jeho slavný oštěp Gunghir, který nikdy nemine cíl a díky němuž Ódin vyvolal válku s Vány, proto se mu říká mimo jiné také původce sporů. Kromě oštěpu vlastnil také prsten Draupnir, osminohého koně Slepnira (nebo Sleipniho), dva vlky a dva havrany.
Ódin je tím, kdo na zemi přinesl runy – aby je získal, nechal se pověsit na posvátný strom Ygddrasil hlavou dolů na mnoho dní a nocí. Svoji moudrost také získal obětí – vzdal se svého levého oka, aby se mohl napít z posvátného pramene. Mimo runové mágy a šamany je také patronem moudrých hlav – básníků a státníků.
Kromě moudrosti je však také patronem války – a tak všichni bojovníci, kteří zemřou v boji přichází do Ódinova sídla, do Valhally, kde se mohou veselit až do chvíle, než přijde poslední bitva, Ragnarok, kdy stanou po Ódinově boku. Říká se o něm, že je vrtkavý a svou přízeň dává stejně rychle, jako bere, ale prý je to proto, že chce k sobě ty nejlepší válečníky povolat, co nejdříve.
Ódin měl za ženu Friggu, podle některých mýtů Freyu, která mu porodila několik synů, ale hlavně mocného boha Thora.
Pokud chcete požádat Ódina o pomoc, můžete se na něj obrátit s radami ohledně run a se všemi runovými kouzly. Ódin přináší moudrost, ale také sílu, při evokaci či invokaci do vás mohou přejít obě tyto božské vlastnosti. Ódin je také mocným ochráncem, rádcem a trpělivým božstvem, které umí čekat na pravý čas.
Pokud chcete zajímavý rituál na evokaci Ódina (která se dá provádět i ve více lidech) doporučuji tuhle stránku s návodem na „ódin blót“ – obřad na uctění Ódina.
Ódinovým dnem je středa (Wodinaz‘ day = wednesday) a mezi jeho stromy patří dub, jilm a jasan.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 thought on “Ódin

  1. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *