O čakrách obecně

Včera jsme se věnovali čakrám jedné po druhé, řekli jsme si co kterou ovlivňuje a zároveň jsem v témže článku odkázala na všechny starší, které se taktéž věnují čakrám. Dnes povídání o čakrách dokončíme a podíváme se, jak je ovlivnit všechny naráz a ještě něco k tomu.

Jak jistě víte (a pokud nevíte v tomto článku o tom píšu) čakry jsou jakési energetické křižovatky našeho těla. Po celém těle koluje energie, někde v dálnicích, jinde jen po okreskách a jinde po malých stezičkách a všechny tyhle dráhy (které východní medicína nazývá meridiány) se protínají v čakrách, kterých je na těle několik desítek. Ty hlavní jsou ale soustředěny na spojnici od podbřišku po temeno hlavy a těm říkáme čakry základní – je jich sedm (někdy se k nim přidávají ještě dvě velmi silné čakry ušní, pak jich napočítáme devět) a jsou to ty největší a nejsilnější křižovatky a zároveň kondenzátory energie.
Čakru si lze nejlépe představit jako roztočený větrník nebo otáčející se spirálu nakreslenou na papírovém kolečku – alespoň tak nějak ji vidíme zepředu. Zboku se pak jeví jako trychtýř zavededný do těla v místě čakry, jeden trčí zepředu a jeden zezadu (samozřejmě kromě kořenové a korunní čakry, ty směřují dolů a nahoru z těla a tak mají „trychtýř“ jen jeden).
V některých publikacích se dočteme (a v původním článku o čakrách to také píšu), že čakry se otáčejí střídavě – jedna doprava, druhá doleva, pak zase doprava atd. a že u mužů a žen je tato posloupnost obrácená. Jinde se zase píše, že se všechny otáčejí doprava (tento směr otáčení je konstruktivní – energii dávající – a to jak u spirál, tak při magických rituálech atp.), popřípadě že se vpředu otáčejí doprava a vzadu doleva (příjem vs. výdej). Těžko říci. Mě osobně přijde nejlogičtější aby se všechny otáčely doleva (destruktivně), aby energii nabíraly. Ale je to vlastně fuk. Já sama, když si čistím čakry, kašlu na točení a nechám je jen pulzovat, což jako indikátor zdraví čakry bohatě stačí. Důležité je, že jsou čakry neustále v pohybu a pracují s energií.
Někdy ale v pohybu nejsou a energie jimi neproudí jak by měla. O tom všem píšu v předcházejícím článku (viz odkaz výše), ale nejen jednotlivé vlastnosti čaker, ale i celkový energetický stav má na dobrou práci čaker vliv. A právě o tom si povíme v tomto článku.
Strava, která ovlivňuje čakry
Potrava rovná se energie. A energie rovná se matérie, s níž pracují čakry. Nemáte-li dostatek energie, čakry mají s plněním svých úkolů problémy. A to teď nemluvíme o kilojoulech, které spálí váš trávicí systém z čehokoli, ale o formě energie, která se dá méně snáze uchopit, ale přesto tu je a můžeme ji vnímat. Energie života, bioenergie, na východě nazývaná čchi, ki nebo prána, to, co naše tělo vyzařuje a to, co přejímáme z Vesmíru, od rostlin, stromů a zvířat. Životodárná energie však v dnešní době už není téměř v ničem a tak naše těla i duše chřadnou, aniž bychom věděli proč. Jaké potraviny tedy ovlivňují čakry?
Potraviny které pozitivně ovlivňují čakry (tedy je posilují a harmonizují):
Veškeré čerstvé ovoce a zelenina (čerstvé neznamená z regálu obchodu, ale ze stromu do pár hodin maximálně dnů od utržení, bez pesticidů)
Čerstvé maso (obsahuje sice i bolest umírání, ale zvíře chované na venkově a zabité rychle ve svém mase nemá oproti zvířatům z velkochovů téměř žádnou, naopak té životodárné má dost, opět jen do několika hodin až dnů od zabití)
Výrobky ze zrní a klíčků (pečivo, kaše, opět lépe organické, než z obchodu, cornfaleky v krabici můžete vyloučit rovnou)
Potraviny, které vašim čakrám neuškodí, ale ani neprospějí:
Nápoje sycené oxidem uhličitým (včetně vody)
Mléko a mléčné výrobky (pokud jsou z vesnice, ty z velkochovů ředěné vodou spíše lehce uškodí)
Plody moře
Potraviny, které pro čakry moc dobré nejsou (oslabují je a způsobují disharmonii):
Produkty, pěstované s pomocí pesticidů
Bílá mouka
Rafinovaný cukr
Průmyslově zpracované potraviny (což jsou dnes bohužel skoro všechny)
Byliny ovlivňující náladu (zklidňující, povzbuzující nebo halucinogenní, včetně silného čaje)
Drůběží maso (kuře, krůta…)
Potraviny, které jsou pro čakry vyloženě škodlivé (oslabují je a způsobují disharmonii ve velkém měřítku):
Alkohol
Kofein
Čokoláda
Červené maso (vepřové, hovězí…)
Jakákoli potravina na níž jste závislí (tedy ne jídlo, které zbožňujete, ale jídlo, bez něhož nemůžete být, sem patří i nepotravinové výrobky jako cigarety nebo drogy)
Jak vám asi došlo, potraviny v první kategorii obsahují velké množství bioenergie, v kategorii druhé jí moc neobsahují, ale ani ji z vás netahají a z kategorie třetí a čtvrté ji nejenže neobsahují, ale zároveň ji z vás nasávají – buď méně, nebo více.
Činnosti, ovlivňující čakry
Jak bylo řečeno, čakry pracují z bioenergií, kterou však nezískáváme jen z potravy, ale i z mnoha činností. Je to ten pocit, kdy se vám „vlije energie do žil“ nebo kdy říkáme že jsme „dýchali čerstvý vzduch“ a „cítíme se jako zamlada“. Které činnosti mají na energetické pole našeho těla špatný vliv snad netřeba zmiňovat, to si každý domyslí sám;)
Činnosti, které pozitivně ovlivňují čakry:
Procházka či pobyt v přírodě, koupání v přírodní vodě, kontakt s Matkou Zemí (chůze bosky, ležení na trávě, dotýkání se květin a stromů holýma rukama, delší pobyt se zvířaty)
Nabíjení energie z Vesmíru, výměna energie se stromy a rostlinami, meditace v přírodě
Cvičení (zejména jóga, tai-či, východní bojová umění, ale bohatě stačí běhání, plavání apod., nejlépe venku)
Harmonická výměna energie s okolím
Příjemná hudba, zpěv, filmy, knihy, stavby, umělecká díla (obdivování se kráse zvyšuje energii a přispívá k harmonizaci s okolím)
Tvůrčí činnost
Komunikace s vílami a anděly
„Kontakt“ s vhodnou mandalou, tvorba mandal
Klidný spánek na příjemném místě v přírodě nebo alespoň na čerstvém vzduchu (u otevřeného okna v chatě u lesa či louky apod.)
Možná jste tohle všechno věděli a dávno dělali, možná to pro vás bylo novinkou a možná mi poradíte – jak si zvyšujete energii? Jak harmonizujete své tělo a duši? Těším se na rady a podněty:)
víla

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

3 thoughts on “O čakrách obecně

  1. Venovať sa čakrám je veľmi dôležité,každý kto by to robil ne chvíľu,pomohol by sebe,nie je to zložité,treba na toto cvičenie krátky čas,ale pevnú vôľu denne sa im venovať,po určitom čase sami zistíte,ako dobre fungujete..prajem každému tento dobrý pocit

  2. Jestli chcete tvrdit, že čakry existují, měli byste to prokázat.

  3. Těma kecama o mase a mléku z vesnice můžeš utěšovat tak leda sám sebe. Je v nich stejně utrpení jako v mase a mléku z velkochovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *