Metody aromaterapie

vůně
Aroma znamená latinsky vůně a aromaterapie je poměrně mladý vědní obor, zabývající se léčbou vůní. Existuje bezpočet vůní, které příznivě působí na lidský organismus, na naše tělo i mysl.
Způsobů jak vůně může pomáhat léčit je hned několik, od těch nejpřirozenějších, kdy se stačí procházet po lese a čichat vůně přírody, až po ty „umělé“, kdy si sami koupíme vonné oleje a pomocí různch metod si užíváme jejich vůni. Jaké metody existují shrnuji v tomto článku, který čerpám z letáčku firmy Salus, největšího českého výrobce aromatických olejů.

Inhalace (aromalampy)
aromalampa
Nejjednodušší použití esenciálních olejů je v aromalampách. Do vody nakapeme 3-8 kapek esenciálního oleje. Záleží na druhu oleje a velikosti místnosti. Plamínek svíčky ohřívá misku, ze které se jako první odpařuje esenciální olej. Někdy stačí nádobku s trochou vody a esenciálním olejem položit na ústřední topení nebo nakapat vonný olej na papírová kapesník a použít při dlouhé jízdě autem.
Je to jedno z největších kouzel aromaterapie, dál již nemusíte dělat nic. Ať už zvolíte esenciální olej pro povzbuzení či uklidnění, stačí jen dýchat.
Vůně jsou naším mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji. Čichové nervy jsou spojeny přímo s tou částí mozku, která hraje klíčovou roli při spouštění emocionálních reakcí, jako je radost, náklonnost, zlost, žal či sexuální a erotické naladění. Otisk vůní se ukládá do paměti daleko pevněji, než název rostliny.
Další část mozku, pevně spojená s čichovými nervy, je část intelektuální a analytická. Funkce čichu je zároveň i funkcí varovnou. V rostlinných vůních nalezneme vůně příjemné i nepříjemné. Spolehněte se proto při výběru esenciálních olejů na svůj nos a vybírejte to, co mu lahodí.
Mozek reaguje na vůně a může vyvolat impulsy pro naše tělo příznivé, a to i dlouhodobě. Kromě toho molekuly esenciálních olejů vstupují vdechnutím do plic a odtud pak do celého těla. Tím je účinek znásoben.
Aromatická masáž
masaz
Doteky i vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celém tělu. Je proto velmi důležité, aby byla při masáži uklidněná i naše mysl. Esenciální oleje vám pomohou s uvolněním a svojí vůní masáž zpříjemní. Masáž bývá odborně definována jako léčebná metoda, při níž mechanické podněty, prováděné nejčastěji rukama na povrchu těla, vyvolávají místní i vzdálené reflexní změny. Masáž stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém a uvolňuje svalové napětí.
Aromaterapeutická masáž by měla být jemná, příjemná a nesmí působit bolest. Směsi esenciálních olejů se volí podle žádaného terapeutického účinku a psychického stavu člověka. Můžete si i sami pomoci při bolesti svalů či chodidel po námaze jemným promnutím unavených míst masážním olejem.
Příprava masážního oleje: do 50ml rostlinného oleje lisovaného za studena nebo bio oleje (např. slunečnicového, mandlového či olivového) přidáme 10-25 kapek esenciálního oleje. Tam, kde je nutno dodržet nízké koncentrace, postačí 3-5 kapek. Směs důkladně promícháme a vyzkoušíme alergickou reakci na předloktí.
Esenciální oleje v sauně
sauna
Saunování jako způsob očištění, otužování a relaxace má svůj původ na severu. Jeho účinky na lidský organismus ej však rozšířily po celém světě. Teplo rozehřívá, studená voda ochlazuje, omývá a otužuje celé tělo.Při zahřívání se roztahují všechny póry a pocením se nečistoty vyplavují.
Seveřané pokládali na rozpálená kamna snítky rostlin. Jejich vůně prostupovala celm tělem a podporovala očistný proces. tento účinek mají esenciální oleje. Působí na psychiku, navozují příjemnou atmosféru a pomáhají tělu zbavit se nečistot.
Při saunování se nejčastěji používají osvěžující, čistící a podporující vonné oleje. Mohou to být jehličnany, rozmarýn, máta, kafr, šalvěj, eukalypt nebo cistrusovníky. Obvyklé množství je 10-20 kapek, záleží na velikosti sauny. Je důležité používat ty nejkvalitnější, čistě přírodní produkty, protože póry kůže jsou otevřené a organismus přijímá podněty z okolí ve zvýšené míře.
Esenciální oleje v koupelích
koupel
Koupele jsou dalším využitím vonných olejů. Přidejte koupelovou směs do vody, zavřete na chvíli oči a v lidu vnímejte vůni a teplou vodu, která objímá vaše tělo. Těplota vody by neměla být vyšší než 35-37°C.
Esenciální oleje prostupují vaším dechem a kůží do těla, uklidňují, povzbuzují a harmonizují ho. Obyčejně stačí několik kapek do koupele a patnáct minut naprostého klidu k tomu, aby se vaše tělo viditelně zklidnilo, uvolnilo a zregenerovalo nebo osvěžilo. Oleje můžete i vhodně kombinovat, není však dobré míchat více než pět druhl esenciálních olejů.
Příprava koupelové směsi: 3 – 10 kapek esenciálního oleje rozmíchejte asi v 1 dcl mléka nebo v lžičce medu. Vonný olej se tak rozpustí a dostane se do celého objemu koupele. Vždy je vhodné začít od nižších koncentrací, ať vás nebolí hlava.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Metody aromaterapie

  1. Jaký máš názor na vonné tyčinky? Někde jsem četla, že zvýšená koncentrace nebo časté používání má podobné rakovinotvorné účinky jako pasivní kouření. Mě osobně se to zdá trochu přemrštěné.

  2. Já jsem někde slyšela, že ty vonné tyčinky nejsou moc zdravé, myslím, že jsou nějak škodlivé..ale nevím to jistě….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *