Máta peprná (mentha piperita)

Máta peprná (latinsky mentha piperita) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá výšky kolem 50 až 80 centimetrů a kvete od července do září. Původně pochází ze západní Evropy, ale dnes roste de facto v celém mírném pásu. Volně v přírodě příliš neroste, je většinou pěstována v květináčích, protože pro svůj růst potřebuje hodně prostoru.
Lidově ji známe jako balšán, fefrmincku nebo mentol. Říká se jí také nána, což může mít souvislost z africkou odrůdou máty, nanou, ze které hojně připravují čaj Arabové.
Původně prý byla nymfou Menthou, která si podle pověstí užívala s bohem Plutem/Hádem a jeho žárlivá manželka ji za trest proměnila v bylinu. Možná i proto je máta spojována se sexualitou a jejím povzbuzováním.

Podle dalších pověr přináší máta blahobyt a štěstí ve hře, vkládala se mezi šperky či do peněženek, aby přitahovala další peníze. Krom toho byla ochrannou rostlinou a rostlinou posvěcovací. V sášku při nošení s sebou odháněla zlo a používala se k praní církevních rouch i v době křesťanské, stejně tak se přidávala do kadidelnic. Staří Keltové ji pálili při svátku letního slunovratu.
Použití:
Co sbíráme: listy, nať
Kdy: několikrát do roka, vždy před rozkvětem
Jak: sušíme rychle, nejlépe na slunci, aby listy nezhnědly a nebo za umělé teploty do 35°C, aby se nevypařily silice
Co obsahuje: Listy obsahují silici (1 až 2,5%) s hlavními složkami mentholem (asi 50% z obsahu všech silic), menthonem (asi 10%), menthofuranem, sabinem, piperitonem a dalšími a dále asi 5 až 6 % tříslovin, hořčiny a flavonoidy.
K čemu se užívá: Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Též podporuje funkci přídatných orgánů – jater, slinivky břišní a žlučníku. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Podstata působení mentolu spočívá ve snižování napětí hladkého svalstva. Snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj, máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
Na co si dávat pozor: Máta by se neměla používat při vysokém krevním tlaku a při těhotenství, při nemocech ledvin a močového aparátu. Některé zdroje též uvádějí, že máta může podráždit kůži u lidí se zvýšenou citlivostí. Soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu.
Recepty:
3 lžičky řezaných sušených listů přelijeme ½ l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme neslazený, 2 šálky denně, při nachlazení, nadýmání a nemocech žaludku.
Mátové bonbóny proti kašli
Smícháme 120g medu, 100g krystalového cukru a šťáva z poloviny citrónu a vaříme tak dlouho, až kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Přidáme 2 lžíce velmi silného mátového čaje nebo 2 lžíce mátové šťávy s lihem (1:1). Ještě chvíli povaříme a pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí je ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.
Mátový likér na žaludek
1 lžíci řezaných čerstvých nebo sušených listů zalijeme 3/4 l koňaku, vodky nebo jiného destilátu a v dobře uzavřené láhvi necháme stát 3 týdny na slunci. Potom scedíme, přidáme 200g cukru a uložíme na několik dní do studena. Na zažívací potíže pijeme jednu až dvě sklenky denně.
Mátový čaj si můžete pořídit třeba na eshopu Angelum Lucis ZDE.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

8 thoughts on “Máta peprná (mentha piperita)

  1. Já sice mátu nemůžu vystát, ale máma ji pije pořád a co jsem se právě dočetla je zajímavé. Nevěděla jsem, že by se neměla pít při těhotenství a podobné. A upřímně by mě to ani nenapadlo. Fakt vyvedený článek. :)

  2. Dobrý den, mám asi divný dotaz. Může se máta zmrazit? Myslím jednotlivé lístky. Sušení je dobré, ale ráda si dávám mátu do nápojů, a to sušená nejde :). Děkuji za odpověď.

  3. Je to moc hezky napsaný článek, Lúmenn. Jen bych chtěla podotknout, že játra a pankreas nejsou přídatné orgány. :) Přídatný orgán je například řasa u oka, slzný aparát atd. :)

  4. Vnímala jsem, že je máta nějak "silnější", ale nikdy by mě nenapadlo, že může mít tolik vedlejších účinků:-)

  5. slyšela jsem že když si mátovými lístky potřete kůži za ušima, zvedá to sebevědomí(pro lidi kteří trpí komplexem méněcennosti)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *