mantry

Mantry – jak s nimi pracovat?

Poslední dobou jsem dostala více dotazů ohledně manter. Ptáte se mě, co to vlastně je mantra a jak s ní můžeme pracovat. Také jestli bychom měli používat jen mantry v jazyce, kterým hovoříme, tedy v češtině, nebo zda jsou užitečné i různé buddhistické nebo jogínské mantry. Tak se pojďme na téma manter podívat podrobněji.

 

Co je to vlastně mantra?

Výraz mantra pochází ze sanskrtu – man znamená myslet a přípona tra označuje nástroj. Slovo mantra bychom tedy mohli přeložit jako nástroj mysli.
Možná jste se setkali spíše se slovem afirmace. Toto slovo pochází z latiny – affirmo znamená ujišťovat. Jedná se de facto totéž, jako mantra – oba pojmy jsou zaměnitelné.

 

Princip mantry je jednoduchý – de facto jde o to, že tak dlouho něco opakujeme, až se to stane relitou. Každé slovo, každá slabika, mají určitou vibraci, která ovlivňuje každého, kdo je vysloví nebo uslyší. Některé vibrace jsou prastaré. Jiné tvoříme my, lidé, tím, jaký význam slovům a větám přisuzujeme.

 

Pokud někomu říkáte „mám tě rád, miluji tě, jsi krásný“, vysíláme k němu konstruktivní vibrace a tohoto člověka posilujeme. Naopak věty „nenávidím tě, štveš mě, jsi hnusný“ mají destruktivní náboj a člověka, na něhož je adresujeme, jimi oslabujeme – a pozor, platí to, i pokud jsou řečeny z legrace.

 

Náboj je prostě ukryt ve slovech a větách ať chceme nebo ne a vše, co za celý den říkáme, nás ovlivní. Slova jsou vyřčena nahlas, proto mají větší moc, než myšlenky, ale princip je stejný. Jednoduše řečeno – čím častěji na něco myslíme/něco říkáme, tím více nás to formuje, až se to nakonec stane pravdou.

 

Protože realitu určuje zejména naše mysl, když si tisíckrát zopakujeme, třeba že „jsem ošklivá, brýlatá chudinka, kterou nikdo nemá rád“, tak naše mysl přepne na tento program a my nejenže si budeme připadat oškliví, ale budeme tak připadat i ostatním. Takže nás nakonec opravdu nikdo nebude mít rád, protože od sebe všechny lidi odeženeme. A pokud přece jen někdo přijde se srdcem na dlani, stejně mu nebudeme věřit a lásku nenajdeme.

 

„Jsem ošklivá chudinka“ je tak vlastně mantrou, naším nástrojem mysli, který jsme si vymysleli a opakujeme ho do zblubnutí, až se stane realitou. Ale my nemusíme a hlavně asi nechceme tvořit destruktivní mantry, které z nás dělají nešťastné lidi. Naopak – mantra jakožto silný nástroj mysli nás může uzdravit.

 

mandala

 

Jak používat mantry

Stejně jako to dělali buddhističtí a hinduističtí myslitelé před tisíciletími, můžeme to dělat i my, v moderní době. A nemusíme sedět pod fíkovníkem a koukat do nebe. Mantry si můžeme odříkávat kdykoli a kdekoli, potichu, nahlas, v duchu, při cestě do práce, při jídle, večer před spaním…

 

Jako první si musíme zvolit svoji mantru. Na jaké energie se potřebujeme vyladit? Co chceme převést z myšlenek do reality?

 

Důležité je, že v mantře užijete přítomný čas, protože měníte přítomnost, v té jediné žijeme. Ne v minulosti, ne v budoucnosti, ale tady a teď. A zítra touhle dobou bude taky teď a za rok a za deset let. Proto měníme přítomnost. Příklady manter, které můžete začít používat hned teď, najdete na konci článku.

 

Druhou částí je odříkávání mantry. Na to existuje hned několik receptů. Pro pracujícího nebo studujícího člověka je asi nejlepší mantru odříkávat v duchu a to kdykoli má čas mít volnou mysl – při jízdě v MHD, při čekání, ve frontě na oběd, na nudné přednášce, o přestávce u svačiny, večer v posteli.
Máte-li ale víc času nebo soukromí, můžete mantru odříkávat nahlas – má větší sílu. Ze začátku si asi budete připadat hloupě, i když budete úplně sami, ale časem se to poddá. Svou „kouzelnou větu“ můžete i zpívat, zrýmovat si ji jako básničku, psát si ji, krásně ji výtvarně ztvárnit a při odříkávání ji číst… Možností je mnoho.

 

Máte-li čas, udělejte si denně čtvrthodinku se svou mantrou – vemte si bubínek, tamburínku, kytaru nebo jen tleskejte do rytmu a prozpěvujte si svou mantru. Vymyslete si třeba i melodii, ta by ale měla být při každém opakování stejná. Kývejte se nebo tančete, poskakujte nebo jen ležte a naslouchejte svému hlasu. Asi upadnete do lehkého tranzu ale to není na škodu.

 

Když si budete mantru opakovat dostatečně dlouho, přijde třetí fáze – její energie na vás začne působit a vše se začne zhmotňovat v realitě. Pokud něvěříte, přečtěte si moji vlastní zkušenost se silou mantry, o které píšu v článku Vesmír a splněná přání.

 

 

 

Jak je to s cizojazyčnými mantrami?

Tady je to trochu složité. U výběru mantry v jazyce, který neznáte, je třeba být hodně opatrný. Zatímco v češtině je pro vás význam vět zcela zřejmý, v jazycích, jako je sanskrt nebo hindu, se musíte spoléhat na zkušenosti druhých lidí.

 

Většina třeba jógových manter je zcela v pořádku a působí konstruktivně, jak si to můžete ověřit na hodinách jógy od instruktorů, kteří je používají dlouhodobě. Prastará mantra „óm“ je také vysoce konstruktivní a rezonuje s těmi nejstaršími a nejniternějšími strukturami naší bytosti.
Všechny tyto mantry jsou ověřené tisíci lety používání. Pokud si vyzkoušíte jejich účinky na vlastní kůži, většinou ihned pocítíte jejich příjemný účinek na tělo a mysl.

 

Pak ale existují různé sekty, podivná náboženská hnutí a seskupení kolem různých guruů, kteří praktikují své vlastní mantry. Jedním z příkladů je i hnutí Háre Krišna a jejich známá mantra, kterou prozpěvují v ulicích a na svých setkáních. Tato mantra napojuje člověka na egregora Kršny, který z něj pak skrze toto spojení čerpá energii. Obdobně nebezpečné jsou jakékoli mantry uctívající nějakou bytost, protože tím jí odevzdáváte svoji energii. Místo toho, aby pak mantra pomáhala vám, pomáhá dané bytosti. Takové mantry jsou pro člověka v dlouhodobém meřítku velmi škodlivé.

 

eukalypt

 

Příklady manter

Zde máte pro inspiraci mantry, které můžete ihned začít používat. Je lepší si vybrat jen jednu, na kterou se na nějaký čas zaměříte a vyladíte. Sledujte její účinky, dělejte si třeba i poznámky, ať víte, zda vám pomáhá a posouvá vás kupředu.

 

Mantry, které vám mohou pomoci ve splnění vašich přání:

 • Jsem krásný/á, šíthlý/á, zdravý/á, šťastný/á, psychicky vyrovnaný/á… (doplňte si přídavné jméno dle vlastní potřeby)
 • Mám dobrou práci, dobrou náladu, dost peněz, milující rodinu, milující/ho manžela/ku… (doplňte si, co chcete mít)
 • Nebojím se, mí andělé mě chrání.
 • Všechny mé vztahy jsou v pořádku.
 • Vše se mi daří.
 • Mám se rád.

 

Mantry, která zvyšují vaše vibrace a pomáhají v uzdravení

 • Láska, krása, štěstí, světlo … (doplňte si jakékoli slovo, které ve vás probouzí příjemné pocity).
 • Svět je nádherný.
 • Miluji.
 • Jsem pevně ve svém středu, jsem v harmonii.
Z indických manter je nejznámější óm mani pádme húm. V této mantře, zvané mantra soucitu
 • óm – odstraňuje pýchu a egoismus
 • ma – působí na žárlivost a závist
 • ni – připoutanost a chtivost
 • pad – odstraňuje nevědomost a zmatek
 • me – odstraňuje chamtivost a lakotu
 • húm (hung) – odstraňuje hněv a nenávist
Význam slov je následující:
MANI – drahokam, PADME – lotosový květ, HUM – „buď si vědom, tak věz“.

 

Tato mantra je moc příjemná na podkres nějaké činnosti, pouštím si ji ráda u práce nebo kreslení.

 

A jaké mantry používáte vy? Pomohly vám mantry dosáhnout v životě toho, co jste chtěli? Podělte se v komentářích. S láskou Lúmenn

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

24 thoughts on “Mantry – jak s nimi pracovat?

 1. Jo, já si říkám že hubnu a zatim se daří a ty věty jako že "miluji, svět je krásný, mám se ráda, láska…" říkám docela často. Třeba hledím z okna a jediná myšlenka která mi prostupuje celým tělem je "svět je tak nádherný". Plně s článkem souhlasím akorát to první video nefunguje.

 2. Kvalitní článek, jako všechny od tebe. Rozhodně vyzkouším zpívat svou mantru a uvidíme, jestli se zrealizuje :-)

 3. Poněkud subjektivní článek, v tomto případě mohu z vlastní zkušenosti doporučit buddhistiscké mantry či prostě ty v sanskrtu, když se vám nějaká líbí, směle do ní. Jelikož nejsem úplný dřevo, tak již když jednou (!) řeknu OM MANI PADME HUM, dostaví se mi teplo do dlaní. Když řeknu cokoliv z manter českých zde uvedených (nezpochybňuji jejich účinek), tak se mi neděje nic. Prostě síla starodávných slov je síla starodávných slov. Plivat na neznámé umí každý, používat intuici také. Zkuste to druhé upřednostnit.

 4. No a o účincích více opakování nejznámější mantry bych moh psát romány… :-)

 5. A tuhle verzi mám nejradši, někteří naopak upřednostňují zcela jiné verze :)

 6. [5]: Nikdo nezpochybňuje starý slova. Jde o to, že pokud nevíš, co zpíváš, nemá smysl zpívat.

 7. [8]: Jak říkám, používat intuici. Že si od někoho něco necháš nakukat je tvoje věc. Že to nemá smysl zpívat je tvůj názor a já ti ho neberu. Nejdřív jsem poznal účinek manter po jejich poslechu v písních a až pak je začal užívat, nic jsem neočekával. Kdo cítí, cítí.

 8. [5]: jistěže je subjektivní, jako každý článek, který píšu, nebudu nikomu doporučovat něco, co sama neznám. Myslím si, ale , že věta: "Dělejte jen to, čemu věříte, že je správné, co cítíte, že vám pomáhá." dostatečně vybízí každého k používání intuice. Pokud ti mantra vyhovuje, zpívej ji, pokud ne, tak to nedělej. Je fakt, že zrovna mantra soucitu mi sedí, ne tak jiné mantry v sanskrtu, při kterých vskutku necítím nic. Nejsilnější je pro mě osobně mantra "miluji". Při prvním druhém opakování těhle slov cítím totéž, co popisuješ, teplo v rukou a na hrudi, které se stupňuje. Intuice napoví, přesně jak říkáš;)

 9. Sic dlouze, ale příjemně sepsáno téma "mantry". Správně chápe ten, kdo si myslí, že je to něco podobného jako autosugesce (do určité míry).

 10. Procházím tyo stránky a zrovna narazím na něco, co se pojí s takovým menším osobním objevem. Mnoho anglických a francouzkých slov označujících magickou práci (řekla bych prakticky všechna) má společný základ se zpěvem či (opakovanou) recitací. Zajímavé, což?

 11. [13]: autosugesce :-) ve spojeni s mantrou – krasa :-) clanek super :-) ale je to tak ! Opakovanim (vedoma cast nas-vedomi) se dostane k nesemu podvedomi a to uz zaridi aby se jiz "to co nam dano" dostavilo

 12. Není třeba lidi odrazovat od cizojazyčných manter… "vykašlete se na ně" proč? Pokud nerozumíte… ano jistě, kdo ale říká, že nemůžeme porozumět? Je vůči mantrám více fér říkat "snažte se porozumnět" "zpívejte čemu rozumíte" jistě, někdy ale význam pochopíš aniž bys měla překlad.

 13. [18]: díky za poznámku, jak si můžeš všimnout tohle je dost starý článek, skoro 7 let a pravda je, že dnes už bych to napsala jinak. V době tvoření článku jsem byla pod vlivem jisté osůbky, která mě přesvědčila, že mantry, kterým nerozumíme, jsou nesmyslné a já to převzala. Dnes už se na to dívám jinak – zhruba tak, jak popisuješ ty. Každý ať si najde mantru, která mu bude vyhovovat. Zrovna samotné slůvko ÓM považuju za velmi dobré a silné a hezky vibruje v hlavě:) Jogínské mantry jsou taky velmi silné svou symbolikou slov a vibracemi. Takže děkuji za připomenutí, že se pohled může během času změnit, asi to zapracuju do některého nového článku.

 14. Mám prosbu, potřebuji poradit. Manželovi byl diagnostikován Parkisův syndrom,(je samozřejmě pod lékařským vedení) protože má potíže s chůzí, tak jsem si usmyslela, že na jeho uzdravení nebo alespoň zlepšení nebo zastavení choroby bych šla právě přes mantry a meditace.

 15. PRO – ..÷(Petr Pan napsal:
  23.11.2010 (12.14) )….ale Ti ty mantry asi nepomohli,když tak nehezky mluvíš :-)

 16. Od myšlenek přes slova a přes emoce s posilovači myšlenek pomocí fyzického prožití se tvoří realizace.
  Pozor na negativitu. Někteří pořád říkají, co nechtějí a tak se jim děje to co nechtějí.
  Příklad: Ale ty mě nemáš rád/ ráda a tak dlouho bude podrývat lásku až ji udusíte. Ti slabší vás opravdu přestanou mít rádi, ti silnější budou vedle vás trpět a nikdo z vás si štěstí dost neužije.
  Nebo lidé opakují vybouráme se, spadne ti to, opaříš se. A pak se to pod tlakem emotivního a sugestivního opakování nebo útočného vyjeknutí uskutečnilo. Takových scének ze života už jsem viděl. Lepší je říci, abychom se nevybourali a vysvětlit ve správný okamžik, nebo krátkými instrukcemi napovídat jen správné pokyny. Vždy záleží , jak a kdy se to řekne. A zda je to s láskou, nebo vztekle, rozčíleně, dle kontextu řeči nepředstíranou empatií, řečeno takovými slovy, aby slova necílila tam, kam nechceme. Když řeknu s humorem, někdo pořád dokola omílá “ do prdele“, kam asi pak dojde, že.

  Čeho si všímám na lidech , kteří sice hrabou prachy a používají k tomu i neupřímnost a ke všemu říkají, že ty prachy budou hned pryč, že jsou bídní a stonají, když něco koupí, že to je na nic. Všímám si na nich toho, že ty prachy opravdu rozfrkají a neudrží a co si koupí to si neužijí, nebo to koupí nesprávně a je to vážně napůl na nic. Oni si to sami předurčili.
  Nebo bývají nevděční , např. slovy: “ To stejně spadne. To ani nemá cenu sem dávat“. Přičemž si objednali něčí pomoc, aby se něco někde postavilo a jen nechtějí projevit vděčnost. A po čase se skutečně ukáže, že ovlivnili situaci v nějaké zdánlivé drobnosti natolik, která se mohla snadno přehlédnout, vlivem jejich negativních emocí, že se něco nefinalizovalo přesně a to ovlivnilo zkázu té stavby.
  Jak na to..
  Položím si otázku, zda je můj cíl správný a musím si umět cílovou situaci živě představit. Jdeš někoho navštívit, na kom ti záleží? Klidně si představ, že mu podáš ruku, teď hned. A věř mi, že až se to naučíš ( ať jsi kdokoliv), tak ji opravdu ucítíš a možná nejen ty, pokud máte dobrý vztah. Dělej všechno k tomu cíli , krůček po krůčku, k tomu ať je ti mantrou vše, co tě obklopuje , každý s kým se setkáš, každé slovo, které vyslovíš, a tě vede správným směrem. Od postoje tvého srdce, kde je základ, odkud se rozezní ta píseň, která formuje tvůj život na tvé cestě , po které se vydáš a která ti přináší radostné zážitky, i když někdy klopýtneš a znovu vstaneš.
  Také opatrně v situacích , když vám někdo dává lásku. Neříkejte, že to je na nic. Když z vaší zvláštní reakce leknutím ucukne, spadnete, protože vás podpírala. Vděčnost vaši podpěru posílí.
  Být v harmonii se svým srdcem: https://www.youtube.com/watch?v=zwZ3SP16BsY

 17. Když Kundaliní stoupá, vytváří vibrace a zvuky. Sanskrt je z těchto zvuků vybudován.
  Mantra použitá realizovanou osobou s porozuměním a pokorou působí na čakry a
  Kundaliní. Božstva, tj. tvořivé principy v jednotlivých čakrách se postupně stále více
  aktivují a dostávají se do naší pozornosti.
  Někdy je pro člověka obtížné prohlédnout smysl slova spontánní, protože to máme v sobě, že pro dosažení čehokoli musíme vynaložit úsilí. Možná nám tady může pomoci paralela s přírodou. Všechny děje růstu jsou spontánní. Semínko musí do země, ale dále už probíhají spontánní děje probuzení semínka, jeho vyklíčení a dalšího růstu. A úsilí je třeba tam, kde je třeba překonat to, co brání spontánnímu růstu. U nás je to trochu komplikovanější. Probuzení Kundaliní je spontánním dějem, který nastane díky našemu čistému přání a požehnání Matky vesmíru. Další růst Kundaliní v nás, celá její práce, vzestup našeho vědomí do mnohem jemnějších rovin jsou spontánními ději. Jenže my jednáme, chováme se a vyjadřujeme postoje podle tendencí, které nám dává naše levá a pravá strana, naše superego a ego. Mnohé z nich jsou proti přirozeností našeho nitra, našich čaker. Hodně vyčistí Kundaliní bez našeho velkého přičinění. Něco však zůstává na nás. Zcela rozhodující roli v tom všem hraje naše čisté přání. Pokud si přejeme zbavit se něčeho, co jsme v introspekci ve světle Kundaliní a Ducha zpozorovali, že je proti našemu nitru, obraťme se na Kundaliní. Ona nám k tomu dá sílu. Ona je mateřská síla, Matka, která si přeje pro své dítě to nejlepší a udělá všechno, aby toho bylo možné dosáhnout. K tomu, jak je potřebné zbavit se úsilí, které vynakládáme, když se chováme, jednáme a děláme věci ne v souladu s nitrem, s Kundaliní – k tomu je třeba úsilí.
  Cokoli děláme s úsilím proti nevinnosti (princip čakry muladháry), to je nutné negovat. Takže negace úsilí je třeba dosáhnout pomocí negování toho, co představuje úsilí. Tedy úsilí v negaci. Tak na začátku nebudete bez úsilí, budete do toho (do negace úsilí) muset vložit úsilí.
  Cítíme-li ještě někdy tlak v hlavě, nezapomeňme položit ruku na čelo a
  ze srdce říci: „Odpouštím sobě a odpouštím všem ostatním.“ Můžeme k tomu také v úrovni
  ádžni přidat dvě slova – mantry: ham, kšam. Ham pro zmenšení našeho superega (emocionální mysl), kšam pro zmenšení ega (racionální mysl).
  Co nejvíce se snažme naladit na vnímání mateřské síly Kundaliní, která ve skutečnosti za
  podpory jemných dimenzí jednotlivých elementů činí sama všechno čištění v našem
  subtilním systému. Bez vyvinutí si správného rozlišování je bezhlavé přebírání, zkoušení a používání manter, mírně řečeno, kontraproduktivní.

 18. Jo hochu s kundalíni opatrně, s atomovkou se nehraje golf.
  Do složitých slovních her o kundalíni se pouštět nebudu, protože to téma není tak jednoduché a lidé to nezvládají. Jak se říká všecko se dá správně použít anebo podělat. Radši se bavím o životní energii. Aby to pochopil každý sedlák, s čím je potřeba umět zacházet.
  https://www.youtube.com/watch?v=4E1Pxd0fjVc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *