Letní nápoje pro zdravé osvěžení

V horkém letním počasí je radost se osvěžit něčím dobrým a chladivým k pití a tak není divu, že nás právě v létě hodně lákají všemožné reklamy na slazené limonády, které svými barevnými obaly tolik přitahují pozornost mladých i dospělých.
Ale nápoj, který je ze čtvrtiny tvořený cukrem a přecpaný barvivy a konzervanty nám moc k duhu nepřijde. Co si tedy dát v letních parnech, když zrovna netoužíme svlažit rty čistou vodou? Zkuste se inspirovat tím, co nejraději piju já:)

Ovocná smoothies
Úplně nejlepčejší věc na světě, po které se doma můžeme všichni utlouct. Recept je jednoduchý, příprava zabere pár vteřin a chuti a osvěžení se nic nevyrovná. Jedinou nevýhodou ovocných smoothies (tedy v podstatě rozmixovaného ovoce s vodou) je nutnost vlastnit mixér – a čím výkonnější, tím samozřejmě lepší. Ale ty nejlepší mixéry, co drtí i led jako by to bylo máslo, stojí obvykle mnoho tisíc korun, což ne každý má nebo je ochoten investovat. Obejít se to dá koupí tyčového mixéru, který stojí kolem pětistovky, což je pro domácnost vcelku únosná částka – a věřte, že to stojí za to.
Návod je jednoduchý – rozmixujte vaše oblíbené ovoce ve vodě, dodejte led, můžete přidat i čestvé bylinky a hotovo:)
Lúmennčí tip 1 – pomerančovo-citronovo-jahodové osvěžující smoothie
Vezměte 2 středně velké pomeranče, jeden citrón a dvě hrsti jahod (čím víc jich dáte, tím bude smoothie sladší). Všechno hoďte do mixéru (nebo do nádoby v níž to rozmixujete tyčákem), přilejte 2 dcl vody (pro husté smoothie) nebo 1/2 litru vody (pro vodové smoothie), rozmixujte, ochlaďte přiměřeným množstvím ledu a podávejte:)
Lúmennčí tip 2 – mražené ovoce
Pokud máte strach, že se vám ovoce v letních dnech brzy zkazí a také se vám nechce pokaždé složitě okrajovat a omývat, nabalíčkujte si ovoce dle chuti do mrazáku. Pak ho stačí jen vytáhnout, výkonným mixérem, schopným drtit led, pak rozmixujte s vodou a ihned si můžete vychutnat chuť léta:)
Voda s citrusy
Mou druhou nejoblíbenější věcí v letních parnech je voda, ochucená jen trochou citrusových plodů. Stačí nakrájet pomeranč, citrón či limetku na kolečka a několik jich vhodit do džbánku s vodou a ledem. Skvělá je taky snítka máty přidaná do nápoje.
Lúmennčí tip 3 – pozor na kůru
Kůra citrusů bývá ošetřená chemickými postřiky a tak než si je vhodíte do pití, nezapomeňte je pečlivě pořádně omýt, klidně i houbičkou namočenou v jarové vodě (a pak důkladně opláchněte).
Ledový čaj
A tohle je už prostě super jednoduché:) Uvařte čaj – a pak ho vychlaďte:) Nejlepší je si tento nápoj připravit večer, až zchládne na běžnou teplotu, stačí ho dát v uzavřené nádobě do lednice a ráno si už můžete ňuchňat. Jinak vás čeká doba několika hodin čekání, než váš kýženný nápoj vychládne:)
Lúmennčí tip číslo 4 – Ledový zelený čaj s broskvemi
Uvařte zelený ča, který máte rádi tak, jak jste zvyklý a do ještě horkého nápoje vložte pár kousků nakrájené broskve či nektarinky. Až čaj začne chládnout, můžete je vyjmout, pokud ale máte hodně rádi chuť broskví, klidně je tam nechejte louhovat déle;) Když čaj zchládne na pokojovou teplotu, můžete jej vložit do ledničky (teplý čaj by vám zahýbal s termostatem a nabuzená lednička by začala zbytečně chladit jako zběsilá, žere to elektřinu a tvoří námrazu uvnitř;)). Pak jen dle chuti oslaďte a užívejte si:)
Já zrovna teď piju zelený ledový čaj:) A čím se v létě osvěžujete vy?:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “Letní nápoje pro zdravé osvěžení

  1. Já se v létě osvěžuju tak, že si strkam hlavu pod vodovodní kohoutek a pouštím na sebe studenou vodu. Ale jo, ledový čaj taky zkusím. :-)

  2. Vodu s citrónem piji i v zimě. K tomu mraženému ovoci bych zkusila přidat i kopeček zmrzliny ;-)

  3. Já v létě piju všemožný pití – hlavně, ať je studený. Miluju ledový (zelený nebo ovocný) čaj a vodu s citrónem. Mňami :)

  4. Mňam, hned bych si dal…to chce kvalitní led domácí výroby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *