Kaštan (jírovec maďal)

Už dlouho nepřibyl žádný článek o magii stromů a tak jsem se nechala inspirovat nedávným článkem o samhainovém rituálu k uctění předků a rozhodla se blíže podívat na další krásnou ozdobu našich luhů a hájů, kterou bezesporu kaštan, jenž se správně nazývá jírovec maďal, je.
Tento vysoký, krásný a nesmírně houževnatý strom se k nám dostal z jižní Evropy a víc, než jiné stromy, miluje teploučko a slunce. Jak vám může pomoci v magii a jaký vlastně je tento něžný velikán, se dozvíte v tomto článku…

Jaký je kaštan?
Správné jméno kaštanu je jírovec, které je odvozeno od slova jirý, tedy šťavnatý, bujný. A pesně takový také kaštan je, je to strom překypující životní silou, radostí a silou. Kaštany rostou do velké výšky i šířky a houževnatě bojují o svůj životní prostor, takže krom dobré nálady lze kaštan požádat i o načerpání síly, stability a odvahy.
Kaštan je ale vůbec zvláštní strom – je velký, silný, s vrásčitou kůrou a zároveň na něm rostou jedny z nejkrásnějších a nejněžnějších květů. Jistě, taková třešeň nebo jabloň má ještě krásnější a jemnější kvítky, ale nesmíme zapomínat, že to jsou stromy s ženskou energií, zato kaštan je pořádný chlapák. Jeho něžné energie ho ale približují ženské podstatě a skoro se zdá, jako by byl milý kaštan ze stromové čtyřprocentní menšiny, kdyby se to tak dalo říct.
Něžný, ale silný, krásný, ale houževnatý, stabilní, ale bujný. Samé doplňující se protiklady dokazují, že kaštan je převelice rozmanitý strom, jehož energie je silná a vitální a může nám pomoci se dostat z letargie až k radosti.
Kaštan a magie
Díky své síle je kaštan snadno a dobře využitelným stromem v magii. Jeho plody, vyloupnuté z ostnaté schránky, k tomu poslouží ještě lépe, než meditace pod rozložitou rozkvetlou korunou stromu.
Kaštany jsou totiž velmi dobrými vodiči energie a obsahují sílu svého otcovského stromu, takže se s nimi dá pracovat jako se zástupcem zemského elementu. Můžeme do nich vkládat energii podobně jako do kamenů a vytvářet z nich amulety, chránící před negacemi, které stejně jako kameny velice dobře vstřebávají.
Kaštan nošený v kapse chrání před bolestmi, revmatismem a špatnými vlivy z okolí. Tři kaštany prý chrání před lehkomyslností a pokud kaštan zabalíme do bankovky a nosíme u sebe, prý tím přitáhneme do života peníze. Nejlépe se ale dají kaštany využít jako pročišťovače ve spánku – několik kaštanů uložíme pod matraci, do nohou povlečení postele, pod polšťář nebo na noční stolek a jednou za měsíc je vyměníme. Můžete si sami srovnat, že kaštany, které budete skladovat doma v nádobě, budou dlouho dobu krásné a hladké, zatímco ty, které si dáte do ložnice (byť také teba v nádobě či sáčku) se po čase svraští a zoškliví tím, jak do sebe budou stahovat negativní energie, které jste s sebou do postele přinesli, nastřádané za celý den.
Pokud potřebujete uklidnit, získat jistotu, stabilitu a odvahu, najděte si nějaký ten jírovec v lese a pevně ho obejměte, určitě vám rád pomůže:)
Moje zážitky s kaštany
Už jako malá jsem jezdila s rodiči sbírat kaštany do zámecké zahrady v Čechách pod Kosířem. Lezla jsem u toho po jejich silných větvích a vůbec se všelijak pinožila pod korunami starobylých kaštanů, kterých v tamní zahradě rostou desítky.
Jako velká už jsem kaštánky tolik nesbírala, jen na podzim vždycky naplním kapsy a pak všechny ty malé hnědé připomínky podzimu zase někde poztrácím. Ba ani přítomnost kaštanů moc nevyhledávám, moje energie rezonují spíše z jinými druhy stromů.
Proto mám jen jediný zajímavý zážitek s kaštanem nebo jírovcem, chcete-li. Byli jsme v Brně, v Lužáneckém parku, a v noci seděli pod stromem, hráli na kytaru, pili vínko, prostě taková letní večerní pohoda. Začala jsem se nudit a tak jsem procházela od stromu ke stromu a zlehka se jich dotýkala. Když jsem došla k velkému kaštanu, opřela jsem se o něj dlaněmi a najednou mi mysl zaplavilo přehršle vjemů, které jsem nebyla schopná pochopit. Něco jako vůně, šimrání, světlo, obrazy oblohy a listoví…ucukla jsem a překvapeně se zadívala na strom, než mi to došlo. Byla noc a v noci stromy spí, neprovádějí fotosyntézu, ale jen tiše dýchají. A tenhle strom nejenže spal, ale i snil! Byl to úžasný zážitek, na který jen tak nezapomenu.
Zajímavosti nakonec
Kaštany u nás v republice začínají poslední dobou vymírat – trpí nemocí, za bohy si teď nevzpomenu, jak se jmenuje, ale napadá přímo jejich listy a tak tyhle nádherné stromy mají listy pokryté žlutohnědými pupenci a postupně z nich slézá barva a z kmene se díky tomu vytrácí zdraví.
Takto nemocné kaštany jsem viděla v parku kolem brněnského Anthroposu, na konci léta u shazovaly hnědé listy a byly strašně smutné, bez té obvyklé radosti a bujarosti, jakou kaštany oplývají. Těžko říci, čím to je, proč jsou nemocné – možná se i ze světa vytrácí radost a tak jsou kaštánky stále slabší a jejich energie nemají čím rezonovat. Tak až příště půjdete po kaštanem, zasmějte se a obejměte ho, možná tím přispějete k jeho zdraví. A ke svému taky:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Kaštan (jírovec maďal)

  1. Kaštany vymírají? Tak to hned musím začít čekat na podizm, sebrat par kaštanů a pak přemýšlet, jak je začít pěstovat v našem lesíku. Vždyť tam už jsou jen jasany, javory duby a borovice. Taky sympatiské stromy.

  2. Ale na vsi, nám roste jeden kaštěn. Je velmi starý a mohutný a těší se dokonalému zrraví.

  3. pokud vím, kaštany u nás napadá nějaký hmyz, který do listů klade vajíčka a larvy se jimi pak živí. na název toho hajzlika si teď ale nevzpomenu…

  4. Můžete, prosím, doporučit nějakou literaturu, která pomůže vyznat se ve stromové magii? Moc mne to zajímá a musím říci, že Vaše články a to nejen o stromech, jsou super. Jen tak dál..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *