Jin Jang

V rubrice o symbolech mi ještě mnoho důležitých symbolů chybí a tak je čas ji doplnit. Poměrně zásadním symbolem je jin-jang, který se dá těžko využít při praktickém „kouzlení“, ale může hodně pomoci při čištění místností a harmonizaci těla. Ale k tomu se dostaneme…
Na začátek si řekneme, co to vlastně jin-jang je. Důležité je totiž pochopit, co je to jin a co je to jang. Tyto pojmy pocházejí z čínské tradice a vyjadřují to, co naši evropští předkové nazývali ženským a mužským principem. Jin je tedy symbolem principu ženského a na obrázku jej vyjadřuje černá barva, jang je symbolem mužským a symbolizuje jej barva bílá.

S teorií o jinu a jangu se setkáváme již ve starověké čínské knize I’ťing (překládáme jako Kniha proměn), ze které vychází čínská mystika a také filozofie taoismu a konfucionismu. Jin a jang zde nejsou popsány jako principy, které jdou proti sobě, naopak, ony se doplňují a udržují tak rovnováhu světa. Nejsou to dvě rozdílné věci, ale dvě strany téže mince. Jak to popisuje Kniha proměn: „Jin a jang jsou dvě strany téže hory – jedna je osvícena sluncem, druhá tone ve stínu. Pořád je to ale ta samá hora.“
Zajímavý pro vás v tomto směru může být můj článek „Dobro a zlo„, kde se tomuto tématu věnuji také.
Koncept jin a jang není na jediný článek, daly by se o něm napsat celé knihy. Základní principy zde ale shrnout mohu. Hlavní je si uvědomit, že jin a jang nikdy nejsou absolutní, ve všem jinovém je obsažena malá částečka jangu a naopak (viz obrázek, kde jsou uvnitř půlkruhů tečky opačné barvy).
Jin a jang navzájem vždy tvoří jeden celek. Je-li jinu více, je jangu méně, je-li více jangu, ubyde jinu. Z toho vychází vlastně celá čínská medicína – aby byl člověk zdravý, musí v něm být oba principy v rovnováze, pokud nejsou, projeví se to nemocí či problémy.
Jin a jang nemohou existovat sami, vždy koexistují společně, nelze jednu část zničit. Musí být přítomny a jsou vždy přítomny obě. I v horoucím (jangovém) ohni existují místa se slabším žárem (jinová). I v neprostupné tmě (jinu) existují místa, kam se dostává pár fotonů světla (jangu).
Jin a jang nejsou dobro a zlo. Je to konstrukce a destrukce, přijímající a dávající energie, které jsou v rovnováze a jen díky ní existuje svět tak, jak jej známe.
Některé ukázky principu jin a jang – co je jinové a co je jangové:
JIN JANG
ženský mužský
mínus plus
expanze kontrakce
rozptýlení soustředění
pomalý pohyb rychlý pohyb
vysoké frekvence nízké frekvence
směr vzhůru směr horizontálně či dolů
vně uvnitř
lehčí těžší
chladnější teplejší
temnější jasnější
vlhčí sušší
řidší hustší
větší menší
křehčí tvrdší
elektron proton
tropy póly
rostliny živočichové
duševní práce tělesná práce
prostor čas
chuť ostrá, kořeněná, kyselá chuť slaná, hořká
krátké vaření dlouhé vaření
šťavnaté sušší
fialová, modrá, zelená žlutá, hnědá, červená
dutý plný
noc den
poslušnost vzpupnost
emoce rozum
umělý přírodní
delší kratší
Symbol jin a jang můžete využít pro harmonizaci, což je jeho největší předností. Cítíte-li se nevyrovnaní, noste jej na krku či na oblečení. Pověste si jej do místnosti nebo namalujte na zeď. Harmonizuje prostor a pomáhá vše uvádět do rovnováhy.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

9 thoughts on “Jin Jang

  1. Já se tedy v taoismu moc nevyznám, ale dosud jsem měl zato, že základní knihou taoismu je Tao te Ting a ne I Ťing (ale jak tak koukám, tak I'Ťing je starší, takže to je asi naopak, každopádně na věštění je skvělý).

  2. Ahoj ….. Prosíím takovej dotaz,… Jakou barvu má Jing a jakou Jang??

  3. [3]: "Jin je tedy symbolem principu ženského a na obrázku jej vyjadřuje černá barva, jang je symbolem mužským a symbolizuje jej barva bílá."

  4. Aha tak dík já s kamarádkou jsme si je dělaly z keramiky a napsaly jing a jang vůbec nás nenapadlo že by to mohlo být jinak

  5. Mně by jen zajímalo, zda jsou správné obě zobrazení tohoto symbolu, jednou je uvnitř jakoby písmeno S, v druhém případě otazník. Vím, že ať tak, nebo tak, barvičky jsou ve stejném poměru, takže to je asi jedno, ale stejně mě zajímá, zda je jen jeden "ten pravý", nebo "původní"…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *