Je lepší tarot nebo vykládací karty?

Nedávno mi přišel dotaz od čtenářky, zda je lepší pořídit si k výkladům tarotové karty nebo raději sáhnout po vykládacích kartách jen s pozitivními obrazy. Ráda bych svoji odpověď rozebrala v tomto článu podrobněji pro všechny, kteří si podobnou otázku také pokládají.
Oba typy karet mají totiž svoje výhody a nevýhody a každá se hodí k něčemu trochu jinému. A tak je dobré se zamyslet nad tím, k čemu budeme chtít karty nejčastěji používat a co od nich očekáváme.

„Vykládací“ karty s pozitivními hesly
Na trhu existuje nepřeberné množství tohoto typu karet a čím více se zájem o esoteriku a duchovní nauky rozrůstá, tím víc samozřejmě roste i nabídka takových produktů. Jedněmi z prvních karet na našem trhu byly Andělské karty od Doreen Virtue a od této autorky pak přišla celá záplava vykládacích karet – Léčení s vílami, Nanebevzatí mistři, Kouzelní jednorožci a mnoho a mnoho dalších. Skoro to vypadá, jako by za tím už byla víc touha po zisku, protože karet od Doreen Virtue už existují snad desítky a ne všechny jsou tak kvalitní, jako ty z počátku její tvorby.
Ale Doreen pochopitelně není jediná, kdo tvoří tyto sady karet. Existují karty i ke Čtyřem dohodám a celá záplava různých karet s mandalami, kouzelnými bytostmi a afirmacemi.
Co tyto karetní sady spojuje je to, že celý balíček je laděný pozitivně. Například v Léčení s vílami, které mám doma, nenajdete nic negativního, smutného nebo rozporuplného. Naopak – karty vyzývají k radosti, harmonii, léčení, lásce. A podobně je to i s dalšími balíčky, které se mi dostaly do ruky od jednorožců přes Mistry až po anděly.
Toto konstruktivní vyzařování je samozřejmě skvělé, pokud chcete karty použít jako zdroj inspirace, jako pomocníky na své duchovní cestě nebo si je třeba chcete jen tak prohlížet, když je vám smutno. Pokud ale s kartami chcete pracovat jako nástrojem ke kvalitnímu výkladu, ať už osobnostnímu, terapeutickému nebo věšteckému, brzy zjistíte, že pozitivní hesla nestačí. Život totiž není vždycky pozitivní, ale přináší i těžké lekce, úskalí, smutek, hádky a nepřátelství a na tyto aspekty karty vůbec nebo téměř vůbec nemyslí.
Ukázka Andělských karet od Doreen Virtue
Takhle vypadají karty jednorožců od Diany Cooper
Ukázka různých vykládacích karet, které se dají pořídit
Tarotové karty
Oproti tomu karty tarotové obsahují všechny typy životních situací, jak ty šťastné, tak ty náročné a nepříjemné. Přičemž i na první pohled negativní karty jako je Žal, Nedostatek, Zkáza nebo Ďábel v sobě nenesou jenom poselství něčeho hrozného, ale i životní lekci, která nás někam posune, odhalení vnitřních démonů a psychických bloků nebo něco zasutého v podvědomí, čemu máme strach čelit.
I mezi tarotovými kartami si může dnes člověk vybírat – já osobně používám Crowleyho tarot, který je poměrně náročný a velmi symbolicky propracovaný, ale existuje bezpočet dalších tarotových sad jako tarot keltských draků nebo steampunkový tarot a vlastně skoro každý umělec už dnes navrhl svoje vlastní tarotové karty, takže na své si přijde snad úplně každý.
Thovtův tarot od Aleistera Crowleyho
Zlatý tarot s ilustracemi od Boticelliho
Ukázka karet z fantasy tarotu
Co si tedy vybrat?
Jak jsem psala v úvodu, pokud se rozhodujeme o pořízení karet, měli bychom si v prvé řadě položit otázku – k čemu je budu používat? Co od nich čekám?
Pokud si přejete spíše hledat inspiraci a duchovní vedení, zvolila bych spíše karty vykládací s pozitivními afirmacemi a takové, které jsou vám blízké svým zaměřením. Pokud máte blíž k přírodě, zkuste něco s vílami a přírodními bytostmi, oobjevujete-li právě svět andělů, vyberte si karty andělské atd. Tyto karetní sady jsou poměrně vhodné pro začátečníky, protože k nim nepotřebujete žádné návody ani dlouhé studium symboliky, obvykle bohatě postačí přiložená brožurka s významy nebo jen prostý pohled na vyobrazení na kartě.
Pokud chcete vykládat karty ve smyslu hlubšího poznání sebe sama a chcete se s kartami radit, kam v životě směřovat, co vás čeká a jakým výzvám byste měli čelit, sáhněte rozhodně po tarotu. Doporučuji i pořídit si nějakou kvalitní publikaci s popsanými významy jednotlivých karet a nebo se rovnou pustit do studia v některém z tarotových kurzů. Základní sada tarotu totiž obsahuje celkem 78 karet a každá má svou symboliku, svoje skrytá poselství a význam, který není třeba na první pohled zřejmý a
proto prostý výklad podle příručky bez dalších souvislostí obvykle nemá příliš smysl nebo může být dokonce špatně pochopen.
Jaké tarotové karty si pořídit, na to by se dal napsat úplně samostatný článek. Jak jsem psala, já už deset let používám Thovtův tarot od Crowleyho, který je ale pro začátečníka skutečnou výzvou a někomu ani nevyhovuje jeho mystická a mnohovrstevnatá symbolika. Mezi základní a starobylé tarotové karty patří také Marseillský tarot, kde je symbolika prvoplánovější a působí i méně „temně“. Moderní tarotové karty od různých umělců pak často vypadají na pohled velmi krásně, ale symbolická rovina nebývá vždy dotažená nebo více reflektuje autorovu fantazii, než skutečné poselství dané karty. Proto bych u vybírání byla velmi opatrná a minimálně si prošla co nejvíce obrázků z dané sady na internetu nebo přímo v obchodě, jak na mě karty působí a jestli si umím představit, že se s nimi sžiju. Každý má jiné preference a důležité je, abyste kartám rozumněli a byly vám blízké.
Neřekla bych, že se dají sehnat karty, které jsou vyloženě špatné. Vždy záleží na tom, jak je použijeme a jaký vztah si k nim vybudujeme. Než si ale pořizovat spousty kýčovitých sad z náhlého okouzlení a nechat na ně padat prach, je lepší vsadit na jistotu a vybírat karetní sady obezřetně a s rozmyslem. A mít jich raději doma jen pár, zato kvalitní a takové, k nimž se budeme vždy rádi vracet a pracovat s nimi.
Mohlo by se vám hodit:

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Je lepší tarot nebo vykládací karty?

  1. Tenhle "problém" s typem karet jsem poslední dobou řešila taky… Začala jsem u Doreen u Rad andělů na každý den, pak jsem si pořídila i jeden balíček od Diany Cooper. Ale všechno to pak už bylo jako cukrová vata a neříkalo mi to právě i tu "odvrácenou stranu měsíce", takže jsem sáhla po cikánských kartách, konkrétně těch od Ivy Hüttnerové. Na tarot se zatím moc necítím, ale třeba časem se k němu dostanu taky. Bojím se totiž, že bych si moc nepamatovala významy, takže cikánské jsou prozatím pro mě ideální, a i tak si s nimi vždy nevím úplně rady. :D

  2. [1]: s cikánskými kartami zkušenost nemám, ale super, že sis našla to, co ti sedí, s tou cukrovou vatou je to přesné no:) Já si někdy výklad třeba vyfotím a podívám se na něj s odstupem dne nebo dvou, jestli mi pořád říká to, co na první pohled;)

  3. Krásnou hodinu po půlnoci přeji. :) Já osobně jsem začínala s kartami od Doreen Virtue – Kouzelní delfíni a mořské víly. Tyto karty jsou hodně pozitivní. Vykládala jsem si s nimi denní kartu nebo na snadnou otázku jednu až tři karty. Pro hlubší práci a vůbec aby mi padly také "ošklivé" karty jsem zkoušela tarot, ten na mě byl ale moc složitý. To mě na chvilku od karet odradilo a pak jsem, docela nedávno narazila na Lenormad a ten mě hodně oslovil. ❧

  4. :D Pamatuji si, jak jsem začala a skončila s vykládáním andělských karet od Doreen – ptala jsem se na svou kariéru a padly dvě karty, Božské načasování a Děti.

  5. Já si nikdy žádné karty nekoupil, nenarazil jsem na žádný balíček, který by mi vyhovoval – potřebuju všechno hodně personalizované :). Po malých krocích si tvořím vlastní sadu se zvířaty. Ta zatím není moc funkční, takže jsem při posledním výkladu zkusil použít karetní hru Dixit a bylo to celkem úspěšně, takže doporučuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *