jaro

Jaro – výzvy a příležitosti

Jaro je všude kolem nás – příroda pučí, bzučí, roste, kvete, je v pohybu, v růstu. A tak, jako příroda, i my lidé se dostáváme do aktivnější fáze našeho ročního cyklu. O cykličnosti života, kterou můžeme pozorovat na střídání ročních období, na fázích měsíce nebo na ženském menstruačním cyklu, píšu podrobně v článku Roční období – výzvy a příležitosti.
Žádné roční období není méně důležité, než jiné. V každém se děje něco nezastupitelného a důležitého pro přírodu jako takovou i pro lidský život. A zatímco zima (o které se můžete dočíst v článku Zima – výzvy a příležitosti) nás vybízí k odpočinku a nabrání sil, jaro je probuzením po tomto odpočinku, novým začátkem, hybnou silou plnou plánování a rozhodnutí. Když se sladíme s rytmem přírody a budeme poslouchat pradávný řád věcí, hodně činností nám půjde snadněji. Jaké výzvy a příležitosti nám tedy přináší jarní období pro náš duchovní růst a vnitřní obohacení?

 

Jaro a další přírodní cykly

Kromě ročních období můžeme najít analogii i v dalších přírodních cyklech – jaro lidské života je dětství, pro měsíční fáze je to dorůstající měsíc a v ženském menstruačním cyklu předovulační fáze. Více k těmto přírodním cyklům včetně přehledné tabulky se dočtete ve výše zmiňovaném článku Roční období – výzvy a příležitosti. A co nám tedy přináší právě jaro?

 

jaro

 

Začátek nových projektů

Jaro představuje začátek. První rašící zelené výhonky, první pupeny a první květy. Příroda, dlouho spoutaná zimním odpočinkem, začíná o překot růst a bujet. Pokud si v zimě rostliny dostatečně odpočinuly, jejich růst je kvalitnější a rychlejší, listy zelenější a plné zdravých látek. I my lidé, pokud jsme zimu prožili v klidu a věnovali se tolik potřebné regeneraci, máme na jaře více chuti do života, chce se nám zkoušet nové věci, začínat nové projekty.
Jaro je ideální příležitostí k naplánování si aktivit na celý rok. Udělat si přehled v diáři či kalendáři, naplánovat datum letní dovolené, ujasnit si, čeho letos chcete dosáhnout a vytyčit si dílčí cíle stejně, jako si zahradník chystá řádky na záhonu pro setbu. Pokud vám zimní období přineslo nápady, je ten pravý čas je zrealizovat.
Další inspirace:
jaro

 

Vstávat a cvičit

Na jaře všechno roste, ale růst, to je vlastně pohyb. Příliv slunečního svitu a teplejší počasí vybízí zvířata k horečné aktivitě a lidé nejsou výjimkou. Jarní čas je proto nejlepší období k tomu začít s nějakou fyzickou aktivitou.
Víte, proč novoroční předsevzetí o hubnutí a cvičení tak často selžou? Protože odporují cyklickému vnímání času. Zima je obdobím nabírání tukových zásob, spánku a regenerace, ne honění si trika a shazování faldíků. Proto si veškeré předsevzetí o tom, že letos to břicho konečně zmizí, nechejte až na první jarní dny a uvidíte, že to na březnovém sluníčku půjde mnohem snáze, než za krátkých lednových dnů. Jaro je nejlepší dobou pro odstartování nové (nebo staronové:)) pohybové aktivity – vyražte na kolo, na brusle, zaběhat si nebo se jen tak procházet do lesů.
Inspirujte se:

 

Změny a nové začátky

Žádná doba nepřeje tolik novým začátkům, jako právě jaro. Nové listí nové květy, nová mláďátka, nové osení, všechno je znovuzrozené. Nalaďte se i vy na tuhle vlnu a pokud už dlouho plánujete změnit práci, opustit vztah bez lásky nebo odjet na cesty po světě, ideální období je až po rozkvetení prvních sněženek. Pulzující a dynamická jarní energie vám vaše těžká životní rozhodnutí usnadní – ale pozor, aby jste se nenechali strhnout všudypřítomnou euforií, právě zimní bilancování a sebereflexe by měla přinést důvod, s jarem už si najdete způsob.
Nové začátky s sebou nesou i snažší odvykání zlozvykům. Opět – novoroční předsevzetí selhávají, protože zima v sobě nese energii stagnace. Dynamičnost jara oproti tomu usnadňuje všechny procesy, pro něž se rozhodnete – ať už to budou pravidelné hodiny karate nebo odvykání kouření. Nejlepší, jak se na sílu jara naladit, je ale spíš staré a destruktivní nahrazovat novým a konstruktivním. Totéž platí i o jarní detoxikaci – než držet dlouhé hladovky, raději nahraďte sladkosti ovocem a svíčkovou se šesti ovocnými šťávami a zeleninovými saláty. Unavené tělo po zimě si žádá kvalitní a zdravou výživu, tak jako si květiny žádají hnojivo, vodu a dobrou půdu. Detoxikace by tedy měla být jen mírná, jako když stromy roní přebytečnou mízu, aby udělaly místo nové síle ze svých kořenů.
Vyzkoušejte:

 

Přitahování věcí do života

Na co myslíme, to přitahujeme – asi netřeba tuto filozofii blíže představovat. Jaro se svojí tvořivou energií růstu a plození je tím nejlepším časem přizvat si do života to, co chceme. Dát vale zimním chmurám a otevřít svoje srdce naději. Vždyť právě s nadějí v srdci slavili naši předkové své svátky jara a žehnali polím a sadům za to, že se opět probudili k životu. S nadějí se dívali na první rašící lístky a čerstvé osení, protože v nich vnímali příslib budoucí sklizně. I my můžeme v jarním vzduchu vycítit naději, že budoucnost na nás čeká s otevřenou náručí. A kromě pečlivého plánování a startu nových aktivit, můžeme tohle úsilí povzbudit i naší myslí – chcete-li začít s pozitivními afirmacemi či udělat rituál na splnění přání, je ideální čas právě teď.
Může se vám hodit:

 

K uvědomění si cykličnosti našeho života mě hodně inspirovala i kniha Mirandy Grey Cyklická žena (kterou vážně doporučuji všem ženám a dívkám;)), protože ženský menstruační cyklus je hodně podobný tomu přírodnímu. Tak jako největší matka všech, Matka Příroda, střídá období růstu s obdobími klidu, podobné procesy se dějí i v ženském lůně. Proto se některé rady z této knihy ohledně dynamické (= předovulační, jarní) fáze dají aplikovat i na celé roční období jara a jejich moudrost mohou samozřejmě využít i muži. Zde je pár tipů z této knihy.

 

Další rady pro jarní období

 • dožeňte všechny projekty a úkoly, které jste v zimní fázi odložili
 • změňte své rutinní činnosti
 • méně spěte a víc choďte ven
 • věřte všem pozitivním představám, které o sobě máte
 • naučte se něco nového – zapište se do nějakého kurzu nebo si konečně přečtěte ten počítačový manuál
 • dejte svým dlouhodobým cílům a plánům formální podobu
 • dejte tomu, co vás baví a naplňuje i mimo práci, stejnou důležitost jako pracovním záležitostem
Samozřejmě tyto rady nejsou nijak závazné a každý z nás je jiný, proto každý prožíváme i roční období jinak. Celková energie přírody kolem nás ale více přeje právě novým začátkům a dynamickému pohybu vpřed, než třeba hlubokým ponořením se do sebe nebo dlouhým prolenošeným dnům.
Budeme-li jednat v souladu s naladěním přírody, pravděpodobně nám takové činnosti půjdou snadněji, než ty, které jdou proti němu – což však samozřejmě neznamená, že lze pouze cvičit a hýřit nápady nebo že musíte za každou cenu začínat s překotnými životními změnami. Sami naslouchejte své intuici, svému tělu, podvědomí i vnitřnímu vedení a ty už vám napoví, co pro vás bude nejlepší. Tento článek berte, prosím, hlavně jako inspiraci a možnou cestu:)

 

Překrásné a duchovně naplněné prožívání jarních dní přeje Lúmenn

 

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “Jaro – výzvy a příležitosti

 1. Na tom je hezké, jak to člověk dělá spontánně :) Já jsem se na jaře zničehonic rozhodla opustit jisté činnosti, které mě sice baví, ale mému  okolí ani energii neprospívají a přepadla mě chuť naučit se něco nového :) Snažím se častěji kreslit, plánuju jít v létě do autoškoly, až nebude normální škola. A chci se naučit vykládat karty, ale čím víc o tom čtu, tím víc chápu, jak je to složité a bojím se, že mi to nepůjde, budu špatná kartářka, která dělá nepřesné výklady a budu trapná jako ezo.tv :( Ale snad zvládnu aspoň nějaký ze svých projektů :D

 2. [1]: já to taky pozoruju všude kolem, jak se to děje samo:) A s těmi kartami je nejlepší zkoušet, napojit se přímo na ty karty a nesnažit se jen číst z příručky, spíš se s nimi "zkamarádit" :)

 3. Běžnou tendencí naší mysli je, že všechno, co zažíváme neustále spojuje buď s minulostí či budoucností. Pokud se pokusíte provést introspekci, snadno potvrdíte, že tomu tak skutečně je. Ať již myslíme na minulý prožitek či očekávanou událost, naše podvědomí tyto myšlenky může spojit s nepříjemnými prožitky z minula či s obavami z budoucího a důsledkem je stresová odpověď organismu. Proto je velmi zásadní zjistit, zda lze přemýšlet o absolutní přítomnosti.

 4. Hezké obrázky přírody. Moc se mi líbí rozkvetlé stromy venku. Teď to byl docela pracovní záhul a začínají se nové věci.
  Počáteční měsíce roku bývají málo sportovní a detoxikace organizmu ty dělám pozvolna březen a duben. Silné detoxy si dělám květen až do počátku června, obvykle i potom. Elán ponejvíc stoupá v květnu a červnu se sluncem. Protože se sluncem jsem jako by v harmonii a souznění. Energie je pak spousty.
  Velice se mi zesílilo, jako by napojení na soulmate. Jako by pomalu dozrál čas a vlasy dorostly do dlouhé délky, skoro jako kdysi, když byl „signál“ velmi dobrý, ale nebyl ještě správný čas.
  Příroda se konečně probudila. A my také. Myslím, že je už správná doba komunikovat s přírodou a se spřízněnou duší. Ty jemné láskové frekvence a třpytění jemných světélek v paprscích slunce a ve tmě už snad uzře každý , kdo se hezky naladí.
  propojte svoji představivost s realitou a vizí, přidejte k tomu lásku a uklohněte si hezý večer a pak hezký den.

  Básní a veršů, co svět je hoden, navštiv svůj sen a buď v něm celý den.
  Večer zpívej očím svého srdce a přikrášluj svět svým dechem, který ve větvích stromů zní.
  Milion veršů, které jsi jí dal, teď štěstí přináší, v její úsměv, ze srdce, které již akordem citery zní.
  Lásky odnáší si v košíku tolik, co náruč její unese k chaloupce v zálesí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *